علت مرگ ناگهانی مهرداد اولادی از زبان رئیس کمیته پزشکی فدراسیون بیماران خاص
وحید سبحانی, رئیس کمیته پزشکی فدراسیون بیماران خاص گفت: متاسفانه مرگ‌های ناگهانی در ورزشکاران جوان کمتر از ۳۵ سال بسیار زیاد شده که ناهنجاری‌های مادرزادی قلب و شل شدن عضله قلب شایعترین علت آن است.

علت مرگ‌های ناگهانی ورزشکاران زیر 35 سال در کشور

 وحید سبحانی, رئیس کمیته پزشکی فدراسیون بیماران خاص گفت: متأسفانه مرگ ناگهانی جوانان در سن کمتر از 35 سال بسیار شایع شده که دلیل آن یا ناهنجاری‌های مادرزادی قلب است یا بر اثر شل شدن عضله قلب اتفاق می‌افتد.
در مورد ناهنجاری‌های مادرزادی قلب علت آن یا ارثی و ژنتیک است یا به دلیل مصرف برخی مکمل‌های غیرمجاز، دارو و مواد مخدر رخ می‌دهد.

جوانانی که می‌خواهند ورزش کنند باید قبل از آن آمادگی جسمانی خود را در نظر بگیرند و ابتدا از انجام ورزش‌های خفیف شروع کنند و سپس به سمت ورزش‌های حرفه‌ای بروند موضوعی که متأسفانه امروزه رعایت نمی‌شود.

جوانان در حال حاضر برای داشتن اندامی متناسب به باشگاه‌های بدنسازی رفته و بدون اینکه شرایط جسمانی خود را در نظر بگیرند وارد ورزش‌های شدید و سنگین می‌شوند که این ریسک مرگ ناگهانی و ایست قلبی را بیشتر می‌کند در حالی که اگر همین افراد 5 تا 10 دقیقه قبل از انجام ورزش‌های سنگین بدن خود را گرم کنند و قبل از ورود به ورزش‌های حرفه‌ای با پزشک خود مشورت کنند دچار چنین مشکلاتی نمی‌شوند.

 

علت مرگ ناگهانی مهرداد اولادی

علت مرگ این ورزشکار جوان باید از طریق کالبدشکافی مشخص شود اما می‌تواند به دلیل یکی از همین عواملی باشد که گفته شد یعنی شل شدن عضله قلب یا ناراحتی‌های مادرزادی. که بهترین راه پیشگیری از آن انجام معاینه‌های پزشکی قبل از ورود به ورزش‌های حرفه‌ای است.بهتر است جوانان قبل از بدنسازی و ورزش‌های سنگین معاینه شوند.

 

نقش مکمل های در مرگ ناگهانی ورزشکاران کمتر از 35 سال

یکی از عواملی که  باعث شل شدن عضله قلب و نارسایی‌های قلبی می‌شود بدون آنکه ورزشکار بداند مصرف مکمل‌های ورزشی غیرمجاز و مواد مخدر است. مصرف این مواد باعث شل شدن عضله قلب و افزایش فشار خون می‌شود و متأسفانه هیچ نظارت دقیقی روی این مکمل‌ها نمی‌شود حتی نمی‌توان به محتویات آن اعتماد کرد چرا که برچسب معتبر دارند اما محتویات آن متفاوت است.

 بنابر این مکمل‌هایی که در باشگاه‌های بدنسازی به جوانان داده می‌شود گاهی غیرمجاز است و عوارض آن بیماری‌های قلبی و مرگ‌های ناگهانی است که متأسفانه از سوی مربیان مثل نقل و نبات توصیه می‌شود و اکنون هم بسیار شایع شده است.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:farsnews.com