کاهش گرفتگی عضلات با این ویتامین ها و مواد معدنی
اگر عضلاتتان به طور مرتب میگیرند ممکن است دلیلش کمبود ویتامین ها و مواد معدنی باشد. گرفتگی عضلات می تواند چند ثانیه یا چند دقیقه طول بکشد که معمولا بعد از ورزش یا استفاده بیش از حد از یک عضله بوجود می آیند

بهبود گرفتگی عضلات با این ویتامین ها و مواد معدنی

اگر انقباضات دردناکی در عضلات خود تجربه می کنید که قابل کنترل نیستند می دانید که گرفتگی عضلات چه حسی دارد. گرفتگی عضلات می تواند چند ثانیه یا چند دقیقه طول بکشد که معمولا بعد از ورزش یا استفاده بیش از حد از یک عضله بوجود می آیند. علت آن می تواند کم آب شدن بدن، کمبود ویتامین ها یا مواد معدنی باشد. اگر عضلاتتان به طور مرتب میگیرند ممکن است دلیلش کمبود ویتامین ها و مواد معدنی باشد بنابراین قبل از استفاده از مکمل ها حتما با پزشکتان مشورت نمایید.

در صورتی که گرفتگی شدید ، مکرر یا طولانی دارد از پزشکتان راهنمایی بخواهید تا نسخه های دارویی شما را بررسی کند. اگر درد در قفسه سینه است و به شانه ها، گردن یا بازوها پخش می شود ممکن است دلیلش حمله قلبی باشد و بهتر است با اورژانس تماس بگیرید.


ویتامین های لازم برای کاهش گرفتگی عضلات

ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 با کاهش فشار خون، لرزش، سوزن سوزن شدن و ضعف عضلات مرتبط است که منجر به گرفتگی یا اسپاسم عضلات می شوند. ویتامین B12 برای سلامت سلول های قرمز خون ضروری است و افرادی که کم خونی آنمی دارند با کمبود این ویتامین هم روبرو هستند. ویتامین B12 در سنتز DNA و هدایت عصبی هم دخیل است. این ویتامین به طور طبیعی در لبنیات، تخم مرغ، گوشت و ماهی وجود دارد. از آن جایی که این ویتامین محلول در آب است بنابراین مدت کوتاهی در بدن ذخیره می شود.


ویتامین B6

مشکلات اسکلتی عضلانی از قبیل گرفتگی پا و بازو می تواند به دلیل کمبود ویتامین B6 باشد. کمبود ویتامین B6 معمولا در افراد الکلی مشاهده می شود و باعث می شود نتوانند تعادل خود را به درستی حفظ کنند. مصرف این ویتامین به خصوص طمانی که با سایر ویتامین های گروه B به خصوص B12 همراه باشد می تواند در کاهش گرفتگی عضلات موثر واقع شود. این ویتامین هم محلول در آب بوده و مدت زمان کمی در بدن ذخیره می شود و منابع طبیعی آن عبارتند از اسفناج، گردو، موز و ماهی سالمون.


ویتامین D

گرفتگی عضلات، سوزش و عدم تعادل عضلانی می تواند به دلیل کمبود ویتامین D باشد. سایر مشکلاتی که با کمبود ویتامین D همراهند عبارتند از سرطان استخوان، فشار خون بالا و دیابت. اگر ویتامین D کافی در بدن وجود نداشته باشد، فسفر و کلسیم به اندازه کافی جذب بدن نمی شوند و منجر به بیماری تتانی tetany می شود که باعث ایجاد انقباض های غیر ارادی عضلات در دست ها و صورت می شود. بهترین راه برای بدست آوردن ویتامین D تماس مستقیم پوست شما با نور خورشید است. منابع خوراکی این ویتامین هم عبارتند از جگر، ماهی چرب و شیر. 


ویتامین E

در مواردی کمبود ویتامین E باعث ضعیف شدن جریان خون و در نتیجه گرفتگی عضلات می شود. ویتامین E به رقیق ماندن خون و انبساط رگ ها کمک می کند که منجر به بهبود جریان خون در بدن می شود به خصوص اگر گرفتگی رگ های واریسی دارید مصرف آن برایتان مفید خواهد بود.


مواد معدنی لازم برای کاهش گرفتگی عضلات

کاهش گرفتگی عضلات با این ویتامین ها و مواد معدنی

کلسیم

بسیاری از مردم نمی داند که کلسیم برای کملکرد طبیعی عضلانی از جملمه قلب ضروری است. افرادی که میزان کلسیم خونشان پایین است ممکن است مبتلا به بیماری تتانی شده و در صورت درگیر شدن قلب با این بیماری دچار نارسایی قلبی شوند.خوشبختانه کمبود شدید کلسیم در این حد بسیار نارد است ولی کمبود کلسیم رایج است به خصوص در افرای که به دلیل ترس از افزایش وزن مصرف لبنیات را قطع می کنند. اگر اهل زیاد شیر خوردن نیستید می توانید از ماست، پنیر یا کشک برای تامین کلسیم بدنتان استفاده نمایید.


منیزیم

کمبود شدید منیزیم نادر است ولی کاهش آن رایج است به خصوص در رژیم غذایی غربی که میوه ها، سبزیجات تازه، غلات پردازش نشده و حبوبات در آن به مقدار کم مصرف می شود. اگر دچار گرفتگی عضلات به دلیل رژیم غذایی شده اید شاید بخواهید سبزیجات با برگ سبز مثل کلم بروکلی، کلم سبز، کاهو و اسفناج یا مکمل هایی که منیزیم و کلسیم با هم دارند مصرف کنید. مراقب باشید چون زیاده روی در مصرف منیزیم منجر به اسهال می شود.


پتاسیم

شاید یکی از غنی ترین مواد معدنی موجود در غذا، پتاسیم باشد ولی باز هم افرادی هستند که کمبود پتاسیم دارند و دلیل آن استفاده از مواد غذایی مشابه و نبود میوه ها و غلات و دانه ها در رژیم غذایی است. مصرف بیش از حد آب هم می تواند منجر به خروج پتاسیم از بدن شود. بهترین روش برای این که مطمئن شوید به اندازه کافی پتاسیم به بدنتان می رسد مصرف روزانه 5 وعده میوه و سبزیجات است. چه تازه چه یخ زده و یا پخته. همچنین می توانید از آب هویج، یا انگور برای تامین پتاسیم بدنتان استفاده کنید. بدون مشورت پزشک از مکمل پتاسیم  استفاده نکنید چون برخی داروها با این مکمل ها تداخل داشته و مصرف زیاد آن هم به بدن آسیب می رساند.


سدیم

اغلب افرادی که رژیم غذایی غربی و غذاهای فراوری شده مصرف می کنند به دلیل محتوای نمک بالای آن ها سدیم زیادی دریافت میکنند. اگر زیاد آب می نوشید یا زیاد عرق می کنید یا عملکرد کلیه هایتان ضعیف است ممکن است دچار کاهش سدیم وگرفتگی عضله شوید.


آهن

آهن به حمل و نقل اکسیژن در بدن کمک می کند و کمبود آن در بدن ممکن است منجر به سندرم پای بیقرار شود. بهترین روش برای تعیین سطح آهن، آزمایش خون است. منابع اصلی آهن که می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید عبارتند از گوشت، مرغ، ماهی آجیل و غلات کامل.


اگر می خواهید بیشتر بدانید : کاهش گرفتگی عضلانی با این حرکات ورزشی ساده

اگر می خواهید بیشتر بدانید : روش های خانگی برای رفع گرفتگی عضلات

اگر می خواهید بیشتر بدانید : با گرفتگی عضلات چه کنیم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علت گرفتگی عضلات شکم و درمان آن گردآوری : گروه سلامت سیمرغ 
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ