جرم‌گیری نه‌تنها برای دندان ضرری ندارد بلكه با برداشتن مواد خشن و پلاك میكروبی از سطح دندان به سلامت لثه‌ها نیز كمك می‌كند.

دندان‏هایم زرد است و به دنبال راه‌حلی برای برطرف كردن این زردی هستم. می‌خواهم بدانم تفاوت میان سفید كردن دندان‏ها با جرم‏گیری چیست و كدام‌یك را به من توصیه می‌كنید؟

دكتر اكبر فاضل، دندانپزشك فلوشیپ پروتزهای فكی- صورتی، متخصص پروتزهای دندانی و دكترای دندانپزشكی از دانشگاه علوم‌پزشكی تهران:

زرد شدن دندان‌ها می‌تواند به دلیل عدم رعایت نكات بهداشت دهان و دندان و وجود جرم روی دندان‌ها باشد كه جرم‌گیری در این خصوص موثر است و اگر زردی دندان ناشی از جنس دندان‏ها باشد، اقدام خاصی نمی‌توان برای آن انجام داد. از طریق روش مكانیكی جرم‏هایی كه روی دندان رسوب كرده‏ اند را برمی‏داریم كه این كار توسط قلم‏های جرم‏گیری صورت می‌گیرد. البته در روش جرم‏گیری فقط جرم‏ روی دندان‏ها از بین برده می‏شود و هیچ ساییدگی روی دندان‏ها ایجاد نمی‏شود اما روش بلیچینگ یا سفید كردن دندان‏ها تاثیر مستقیم روی مینای دندان‏ها دارد. موادی روی مینای دندان گذاشته شده و بعد از چند دقیقه آن مواد را برمی‏دارند که این باعث تغییر رنگ دندان‏ها می‏شود. بهتر است بدانید كه روش جرم‏گیری فقط مكانیكی است اما سفید كردن دندان‏ها مكانیكی و شیمیایی است.

در مورد عوارض سفید كردن دندان‏‏‏ها نظرات متفاوتی وجود دارد؛ برخی از پزشكان بر این عقیده‏ اند كه این روش مضر است و برخی دیگر بر این عقیده هستند كه با رعایت نكات لازم این كار خطری برای دندان‏ها ندارد. به هر حال نظرات مختلفی در این زمینه وجود دارد كه هنوز به یك جمع‌بندی كلی نرسیده است. برخی از مردم جرم‌گیری را برای مینای دندان مضر می‌دانند ولی برخلاف تصور آنها، ‌جرم‌گیری نه‌تنها برای دندان ضرری ندارد بلكه با برداشتن مواد خشن و پلاك میكروبی از سطح دندان به سلامت لثه‌ها نیز كمك می‌كند.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: مجله سیب سبز