علت مزه و بوی بد دهان
افراد باید مزه و بوی بد دهان در هنگام صبح را جدی بگیرند و به دنبال علت آن باشند. نحوه درمان عارضه مزه بد دهان با علت‌یابی دقیق مشخص می شود.

مزه بد دهان و بوی بد دهان

سید محمد صادق غفوری پزشک عمومی و عضو انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران: مزه و بوی بد دهان در بسیاری از مواقع علل متفاوتی دارد که باید ریشه‌یابی شود.

1. اولین و اصلی‌ترین علت بروز بو و مزه بد دهان بیماری های دهان و دندان است که غالباً از عفونت های دهان و لثه نشأت می‌گیرد.

2. عفونت های سینوس صورت یا سینوزیت از دیگر علل ایجاد مزه بد در دهان است. برگشت ترشحات سینوس ها به حفره دهان و بینی هنگام خواب دلیل دیگری برای بروز این عارضه محسوب می‌شود.

3. رفلاکس یا برگشت اسید معده باعث ایجاد بو و مزه بد دهان در هنگام صبح می‌شود که کمتر مورد توجه است.افراد باید بوی بد دهان در هنگام صبح را جدی بگیرند و به دنبال علل آن باشند. درمان نشدن رفلاکس معده در دراز مدت موجب ایجاد زخم های مری و تغییر در ساختار بافت سلول های آن می شود که این مسئله در طولانی‌مدت ممکن است به سرطان مری منجر شود.

بیشتر بدانید : درمان بوی بد دهان و نفس بد بو با دارچین


درمان مزه و بوی بد دهان

نحوه درمان عارضه مزه بد دهان با علت‌یابی دقیق مشخص می شود.عفونت دندان و دهان با مراجعه به دندانپزشک و درمان های آنتی بیوتیکی معمولا برطرف می شود و در صورت رفلاکس و برگشت اسید معده، استفاده از داروهای ضد اسید هنگام شب قبل از خواب و انجام تست های تکمیلی مربوط به معده تحت نظر پزشک موثر خواهد بود.

اصلاح روش تغذیه ای افراد تا حدود زیادی می تواند در درمان این عارضه مفید باشد.افراد بهتر است وعده های غذایی خود را به طور منظم مصرف کنند و به جای وعده های غذایی سنگین از میان وعده های متعدد استفاده کنند. همچنین تا 20 الی 30 دقیقه پس از صرف غذا باید از دراز کشیدن خودداری شود.


بیشتر بدانید : علت ایجاد طعم تلخ در دهان چیست؟ 


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:yjc.ir