خمیر دندان خوب چه ویژگی هایی دارد؟
رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت زیادی دارد که خمیر دندان به عنوان بخشی از رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان دارای ویژگی های خاصی است که در ادامه به ویژگی های یک خمیر دندان مناسب و استاندارد اشاره می شود

 ویژگی های خمیر دندان خوب

فلوراید خمیردندان

فلوراید، یک ماده معدنی طبیعی است که از مینای دندان محافظت و با پوسیدگی دندان مبارزه می‌کند. کارشناسان فلوراید موجود در خمیردندان و آب آشامیدنی را به عنوان درمانی ایمن و موثر شناخته‌ اند و انجمن دندان پزشکی آمریکا (ADA) این ماده را جزئی ضروری در خمیردندان می داند.

بیشتر بدانید : خمیر دندان سفید کننده، مفید یا مضر؟

بیشتر بدانید : بهترین خمیردندان چه ویژگی هایی دارد؟

سطح سایشی خمیردندان RDA

خمیردندان حاوی مواد ساینده‌ برای تمیز و سفید کردن دندان‌هاست. سطح سایش خمیردندان که به عنوان RDA شناخته می‌شود در محصولات مختلف، متفاوت است. محصولات دندانی باید ۲۵۰RDA یا کمتر از آن داشته باشند چرا که سطوح بالاتر می‌تواند به دندان‌ها آسیب بزند و ایمن نیست.

نکته: افرادی که به طور مکرر به زخم‌ها و آفت‌های دهانی مبتلا می‌شوند، بهتر است از مصرف محصولاتی که حاوی SLS هستند، اجتناب کنند چرا که برخی تحقیقات نشان می‌دهد این ماده، خطر زخم‌های دهانی را افزایش می‌دهد.


توجه به کنترل جرم دندان‌ها

لایه‌ای از باکتری‌ها که پلاک نامیده می‌شود پیش و پس از مسواک زدن، سطح دندان‌ها را می‌پوشاند. هنگامی که این پلاک سخت شود به جرم روی دندان تبدیل می‌شود. جرم زدایی دندان‌ها دشوار است، این جرم بیماری‌های لثه ای ایجاد می کند. خمیردندان‌های حاوی مواد شیمیایی مانند«پیروفسفات» و «روی سیترات»از تجمع بیشتر جرم جلوگیری می‌کنند.


سفیدکنندگی خمیردندان

بسیاری از افراد خواهان لبخندی درخشان تر هستند و خمیردندان‌های سفیدکننده می‌تواند انتخابی موثر و مناسب برای داشتن دندان‌های سفید باشد. این محصولات حاوی مواد ساینده‌ای هستند که دندان‌ها را صیقل می‌دهند و لکه‌ها را از سطح دندان‌ها می‌زدایند.


برچسب خمیردندان
خمیر دندان

توصیه می‌شود برچسب خمیردندان‌ها را پیش از خرید به دقت بررسی کنید، برخی از این محصولات برای کودکان مناسب نیست. تولیدکنندگان باید وجود هر گونه طعم دهنده یا شیرین کننده در خمیردندان‌ها را در برچسب‌های این کالا، اطلاع‌رسانی کنند.


گزینه‌های طبیعی

مواد طبیعی حاوی مواد ساینده مانند جوش شیرین (بی‌کربنات سدیم) می‌تواند جایگزین مواد شیمیایی باشد. جوش شیرین علاوه بر خاصیت سایندگی در رفع لکه‌های دندانی نیز موثر است.

بیشتر بدانید : جوش شیرین و این همه فایده ؟

اجتناب از خمیردندان‌های شیرین

شکر به پوسیدگی دندان کمک می‌کند و به همین دلیل، استفاده از خمیردندان‌های حاوی شکر توصیه نمی‌شود. به ویژه برخی خمیردندان‌های کودکان برای خوش طعم تر شدن حاوی مقادیر زیادی شکر هستند.به گزارش سایت مدیکال نیوز تودی، بهتر است افرادی که دندان‌های حساسی دارند از خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مواد شیمیایی استفاده نکنند زیرا این نوع خمیر دندان‌ها می‌تواند حساسیت را بیشتر کند.

مواد تشکیل دهنده متداول در خمیر دندان‌ها عبارت اند از: ساخارین (نوعی شیرین کننده)، کربنات کلسیم و سیلیکات که ماده ساینده هستند، گلیسرول که به خمیردندان قوام ژل مانند می‌دهد و سولفات لاریل سدیم (SLS) ماده شوینده‌ای که باعث کف کردن خمیر دندان می‌شود

بیشتر بدانید : استفاده از خمیردندان های سفید کننده چه عوارضی دارد؟

بیشتر بدانید : دریافت منظم فلوراید باعث كاهش پوسیدگی در دندان می شود؟!

گردآوری گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com