خمیردندان های ذغالی واقعا دندان ها را سفید می کنند؟
گفته می شود خمیردندان های ذغای دندان ها را سفید می کنند، اما آیا این ادعا حقیقت دارد؟ در ادامه نظر پزشکان را در این مورد بیان می کنیم

خاصیت سفید کنندگی خمیردندان های ذغالی واقعیت دارد؟ 

 پژوهشگران از افسانه تبلیغات گسترده بازاری مبنی بر خاصیت سفیدکنندگی و آنتی باکتریال بودن خمیردندان های ذغالی، پرده برداشتند.

در تبلیغات، استفاده از ذغال فعال به عنوان شیوه ای برای از بین بردن لکه های دندانی معرفی می شود.

استفاده از ذغال برای تمیز کردن دندان ها چیز تازه ای نیست؛ نخستین بار یونانیان باستان از ذغال برای از بین بردن لکه های دندانی و مخفی کردن بوی بد نامطبوع ناشی از بیماری لثه، استفاده کردند.

خمیردندان های ذغالی طی چند سال گذشته میان مردمان کشورهایی چون انگلستان، آمریکا، ژاپن، هند، تایلند، لیتوانی، استرالیا، هنگ کنگ، چین، کره و سوئیس محبوبیت گسترده ای یافته اند.

اکنون محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه منچستر، نتیجه 15 تحقیق پیشین را در قالب پژوهشی با نام «خمیردندان های حاوی ذغال» خلاصه کرده و آن چه ما در مورد محصولات دندانی حاوی ذغال می دانیم را مورد بازبینی قرار دادند.

خمیردندان

نتیجه مطالعات این محققان نشان داد که محبوبیت خمیردندان های ذغالی، به تبلیغات گسترده بازاریابی متکی است.

به گفته دکتر جوزف گرینوال کوهن از مولفان این پژوهش جدید، ادعاهای تبلیغاتی مبنی بر این که خمیردندان های ذغالی خاصیت آنتی باکتریال و ضدقارچی دارند و دندان ها را سفید می کنند، بی اساس است.

کمپین های تبلیغاتی معمولا در تبلیغ این محصولات به بازی با کلمات متوسل می شوند. تحقیقی در سال 2017 نشان داد که در تبلیغ 88 درصد از خمیردندان های ذغالی از واژه هایی چون سازگار با محیط زیست، گیاهی، طبیعی و امثالهم استفاده می شود.

با استناد به نتایج این تحقیق، 54 درصد از برندهای مورد مطالعه در کمپین های تبلیغاتی خود از دو یا چند صفت این چنینی استفاده می کردند.


بیشتر بدانید : استفاده از خمیر دندان برای از بین بردن جوش انتخاب درستی است؟

بیشتر بدانید : خمیر دندان خوب چه ویژگی هایی دارد؟

بیشتر بدانید : استفاده از خمیردندان های سفید کننده چه عوارضی دارد؟

بیشتر بدانید : خمیر دندان سفید کننده، مفید یا مضر؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: irna.ir