چه نوع مسواک بهترین انتخاب برای دندان‌ها می‌باشد؟
همیشه انتخاب کردن مسواک سخت است اما اگر کاربرد مسواک های زبر و نرم را بدانید شاید کمی آسان تر شود

چه مسواکی بخریم؟

 شاید بارها برایتان پیش آمده باشد که هنگامی که برای انتخاب یک مسواک جدید به فروشگاه می روید، با استقبال افراد از مسواک‌هایی با سری نرم مواجه شده باشید یا اصلا شاید شما هم جزو این افراد باشید و با سری نرم احساس بهتری روی دندان ها و لثه های خود داشته باشید. اما با این حال، بسیاری از مردم تعجب می کنند که چرا برس های متوسط و سخت هم وجود دارد؟ امروز به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم تا مشخص کنیم که بهترین انتخاب برای خرید یک مسواک جدید کدام است؟

1- مسواک زبر 

ممکن است خرید مسواک با موهای سفت و ضخیم بیهوده به نظر برسد، اما دلایلی پشت این مسواک‌های به ظاهر ناراحت کننده وجود دارد. مسواک‌های سخت معمولاً برای استفاده روزمره توصیه نمی‌شود، اما می‌تواند برای مواردی مانند پاک کردن لکه یا تمیز کردن دندان‌های مصنوعی یا هنگامی که برای تمیز کردن پروتزها به چالش برمی‌خورید،گزینه‌‌ مناسبی باشد، زیرا هیچ آسیبی به لثه‌ها وارد نخواهد کرد. برای پاک کردن لکه دندان ها  هم، می‌توانید از این نوع مسواک استفاده کنید اما توجه داشته باشید که استفاده روزانه از مسواک‌های سخت می‌تواند برای دندان ها خطرناک باشد.

2- مسواک با درجه متوسط 

مسواک های متوسط یک بافت بینابینی عالی برای تمیز کردن دندان های سالم هستند. زیرا موهای آن‌ها به اندازه کافی سفت هستند که به طور موثری دندان ها را از پلاک و ذرات غذا تمیز کنند و هم خیلی سفت نیستند که بتوانند به مینای دندان آسیب برسانند. با این حال، استفاده بیش از حد می‌تواند اثر سویی روی لثه ها بگذارد و باعث خونریزی لثه شود.

3- مسواک نرم

در نهایت، به نظر می رسد مسواک‌های نرم، راحت‌ترین مسواک برای همه است. با این حال، این هم می تواند به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته شود. اگر موهای مسواک خیلی نرم باشد، ممکن است به درستی پلاک دندان یا مواد غذایی ساخته شده را تمیز نکند،یکی از کاربرد‌های این گونه مسواک‌ها، برای کودکان است اما به طور کلی استفاده از مسواک با سر نرم برای افراد در هر سنی مناسب است.

 نکته مهم

در حالی که مسواک یک نیاز روزمره است، انواع مختلفی وجود دارد که می توان بر اساس نیاز از آن‌ها استفاده کرد. یک مسواک روزانه خوب می تواند یک برس نرم یا متوسط باشد تا شما را از تمیز کردن مناسب و همچنین راحت دندان هایتان مطمئن کند اما اگر هنوز درباره بهترین نوع مسواک تردید دارید ، حتما از دندان پزشک خود مشورت بگیرید.

بیشتر بدانید : چه زمانی باید مسواك خود را عوض كنیم؟

بیشتر بدانید : قبل از خواب مسواک بزنیم یا صبح؟ چندبار در روز مسواک بزنیم؟

بیشتر بدانید : مسواک یا نخ دندان؟

بیشتر بدانید :  10 اشتباه رایج در مسواک زدن

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :khorasannews.com