جرم گیری برای دندان ضرر دارد یا خیر؟
ایجاد پلاک ههای دندانی یم مسئله رایج است که اغلب به کمک جرم گیری سعی در از بین بردن آن می شود، اما تصور می شود جرم گیری برای دندان ها خطرناک است که در این مطلب متخصص بیماری های لثه به بررسی آن می پردازد

نکاتی در مورد جرم گیری دندان

متخصص بیماری‌های لثه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، گفت: جرم‌گیری برای سایر درمان‌های دندان‌پزشکی به‌عنوان درمان مادر تلقی می‌شود، بنابراین جرم‌گیری ضروری است و هیچ اثر منفی بر مینا و ریشه دندان‌ها ندارد.

سیده زهره طبیب‌زاده نوری، گفت: بوی بد دهان علل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن می‌تواند پلاک میکروبی و جرم باشد. جرم‌گیری دندان‌ها و از بین بردن مشکلات لثه‌ای و ترمیم پوسیدگی‌های دندانی از مهمترین راه‌های رفع بوی بد دهان است، در واقع جرم‌گیری به عنوان درمان مادر در دندانپزشکی تلقی می‌شود.

یکی از درمان‌های اولیه و مقدماتی برای تمام درمان‌های آینده دندانپزشکی، در صورتی‌که بیمار جرم دندانی داشته باشد، جرم‌گیری است.

اگر دندان بیماری جرم داشته باشد، باعث می‌شود که بافت‌های پشتیبانی کننده دندان که سلامت ریشه‌های دندان‌ها را تضمین می‌کنند، آسیب ببینند؛ چرا که جرم باعث تجمع پلاک‌های میکروبی اطراف بافت‌های دندانی می‌شود و به تدریج باعث صدمه به سایر بافت‌های دندان نیز می‌شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این که جرم‌گیری کاری اساسی و اصولی در حوزه درمان بیماری‌های دهان و دندان است، خاطرنشان کرد: جرم‌گیری برای سایر درمان‌های دندان‌پزشکی در واقع به‌عنوان درمان مادر تلقی می‌شود؛ بنابراین جرم‌گیری ضروری است و هیچ اثر منفی بر مینا و ریشه دندان‌ها ندارد.

اگر جرم‌گیری به درستی انجام شود، بافت‌های محافظی که در سطح ریشه هستند و در اثر جرم‌گیری از سطح ریشه برداشته می‌شوند به تدریج طی هفته‌های آتی و ماه‌های اول ترمیم می‌شوند و هیچ آسیبی به بافت‌های پشتیبان دندان وارد نمی‌شود.

بوی بد دهان علل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن می‌تواند پلاک میکروبی و جرم باشد. پس از تشخیص، جرم گیری دندان‌ها، از بین بردن مشکلات لثه‌ای و ترمیم پوسیدگی‌های دندانی از مهمترین راه‌های رفع بوی بد دهان است.

زمانی که به بهداشت دندان توجهی نشود، جرم‌های دندان به مرور روی هم انباشته شده و حالت ناهموار و زبری ایجاد می‌کند در نتیجه میکروب‌های جدیدتر راحت‌تر رسوب کرده و تشکیل پلاک میکروبی بر روی جرم‌ها تسریع می‌شود و به سمت تحلیل ریشه می‌رود.

اگر فردی جرم تشکیل شده داشته باشد باید جرم را در اسرع وقت بردارد و در مقابل اگر فردی بهداشت دهان و دندان مناسبی دارد، نیازی به جرم‌گیری ندارند.

این عضو هیات علمی دانشگاه، درباره مراقبت از دندان، استفاده از مسواک و خمیردندان‌های مناسب، اظهار کرد: مهم‌ترین وسیله‌ای که برای از بین بردن پلاک میکروبی وجود دارد، مسواک زدن به روش صحیح و با خمیر دندان مناسب است.

خمیردندان‌های سفید کننده به دلیل دارا بودن مواد ساینده معمولا سطح تمیزتری را ایجاد می‌کنند و این درحالی است که لزوما برای استفاده مداوم مناسب نیستد و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند.

وی استفاده از مسواک‌های نرم و متوسط، نخ دندان و خمیر دندان معمولی با سایندگی کم را توصیه کرد.

 جرم‌گیری معمولا دردناک نیست ولی اگر چنانچه آستانه تحمل درد بیمار پایین باشد و جرم‌گیری زیر لثه‌ها انجام شود، ممکن است این عمل برای بیمار خوشایند نباشد، البته که در این موارد جرم‌گیری با بی‌حسی انجام می‌شود.

یکی از روش‌های از بین بردن زردی و جرم‌های دندان بعد از جرم‌گیری بروساژ است، بروساژ به برق انداختن دندان‌ها کمک می‌کند و روشی تکمیلی برای جرم‌گیری دندان‌هاست.

بیشتر بدانید : چرا از جرم گیری دندان می ترسیم؟

بیشتر بدانید : جرم گیری دندان با این مواد طبیعی

بیشتر بدانید : باورهای اشتباهی که در مورد سلامت دهان و دندان وجود دارد!

بیشتر بدانید : در سفیدکردن دندان‌ها کدام روش استاندارد‌ترین است؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir