زنانی که از رابطه جنسی لذت نمی برند
درمان شما بستگی به این دارد که علت زمینه ساز بیماری چه باشد.
در میان برخی زنان، یک بیماری جنسی وجود دارد که مانع از رسیدن به اوج لذت جنسی یا در اصطلاح پزشکی «آنورگاسمی» می‌شود. توجه کنید که ارتباط جنسی یکی از بخشهای مهم در زندگی زناشویی به حساب می‌آید که اگر یکی از زوجین در آن دچار مشکل باشد؛ امکان دارد زندگی خانوادگی آنان نیز به مخاطره بیفتد. بهتر است هر نوع مشکل جنسی را بی‌اهمیت تلقی نکنید و کسب آگاهی درباره آن را ارزشمند بدانید.

آنورگاسمی بسیار شایع است و دست کم از هر پنج زن در جهان، یکی به این عارضه دچار می شود. شدت ارگاسم یا رسیدن به اوج لذت جنسی ، در میان زنان بسیار متفاوت است و آنها از لحاظ تعداد دفعات لذت بردن یا میزان تحریک مورد نیاز برای رسیدن به آن نیز با یکدیگر متفاوتند . اوج لذت یا ارگاسم، از منظر طبی، به معنای احساس لذت شدید جسمی و رهایی از تنش است که با انقباض های غیرارادی و موزون عضلات کف لگن همراه است ، اما این رفتار همیشه بدین گونه نیست. برخی از زنان احساس انقباض عضلات کف لگن یا لرزش رحم حین لذت را دارند. برخی نیز آن را به صورت احساس گرمایی در همه بدن توصیف می کنند و برخی دیگر از آن با عباراتی چون احساسی مانند مورمور شدن یاد می کنند.

بر اساس تعریف، نشانه های عمده آنورگاسمی شامل ناتوانی در تجربه ارگاسم یا تاخیرهای طولانی در رسیدن به لذت جنسی است.

انواع آنورگاسمی
آنورگاسمی اولیه : این وضعیت به معنای آن است که زن هرگز تجربه ارگاسم یا لذت را در ارتباط زناشویی نداشته است .

آنورگاسمی ثانویه : این وضعیت به معنای آن است که زن قبلا اوج لذت را تجربه کرده اما اکنون در رسیدن به آن دچار مشکل شده است.

آنورگاسمی موقعیتی : این وضعیت به معنای آن است که زن تنها در موقعیت های خاصی می تواند اوج لذت را تجربه کند. این عارضه در زنان بسیار شایع است.

آنورگاسمی عمومی: این وضعیت به معنای آن است که زن در هیچ موقعیتی نمی تواند به اوج لذت برسد.

علت نرسیدن به اوج لذت
اوج لذت جنسی، فرآیندی پیچیده و در واقع، واکنشی به بسیاری از عوامل جسمی، عاطفی و روانی است. داشتن مشکل در هر یک از زمینه های زیر ممکن است رسیدن به آن را مختل کند.

علل جسمی
طیف گسترده ای از بیماری ها، تغییرات جسمی و داروها ممکن است اوج لذت جنسی را مختل کنند. از جمله در موارد زیر :

بیماری ها
هر بیماری ممکن است بر این بخش از چرخه جنسی اثر بگذارد، از جمله دیابت، بیماری های عصب شناختی مانند ام اس و...
لذت جنسی همچنین ممکن است در نتیجه جراحی های زنانه مانند برداشت رحم یا جراحی برای درمان سرطان های زنان مختل شود. به علاوه، تجربه نکردن ارگاسم اغلب با سایر مشکلات جنسی مانند آمیزش دردناک همراهی دارد .

داروها
بسیاری از داروها رسیدن به اوج لذت جنسی را مختل می کنند. از جمله این داروها می توان به داروهای ضد فشارخون، داروهای آنتی هیستامین (ضدحساسیت) و داروهای ضدافسردگی بخصوص داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین مانند فلوکستین اشاره کرد. داروهای ضدافسردگی در مردان نیز ممکن است باعث عدم رسیدن به اوج لذت جنسی و اختلال نعوظ شوند.

الکل و مواد مخدر
مصرف بیش از حد الکل و مواد روانگردان می تواند این لذت را مختل کند .

فرآیند سالمندی
با افزایش سن، تغییراتی طبیعی در بدن، هورمون ها، دستگاه عصبی و دستگاه گردش خون ایجاد می شود که بر فعالیت جنسی اثر می گذارد. کاهش میزان هورمون جنسی زنانه استروژن که حین گذر به دوران یائسگی رخ می دهد، ممکن است بخصوص بر اوج لذت جنسی زنان اثر بگذارد. مقدار پایین هورمون زنانه در بدن می تواند حساسیت کلیتوریس، نوک پستان ها و پوست را کاهش دهد و خون رسانی به واژن و کلیتوریس را دچار اختلال کند. با این حال، نرسیدن به اوج لذت جنسی صرفا به زنان سالمند محدود نمی شود و حتی بسیاری از زنان می گویند با افزایش سن، تجربه جنسی آنها رضایت بخش تر می شود .

عوامل روانی
بسیاری از عوامل روانی در توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی دخالت دارند:

مشکلات سلامت روانی، مانند اضطراب و افسردگی
اضطراب حین رابطه زناشویی
استرس و فشارهای اقتصادی
باورهای فرهنگی خاص
ترس از بارداری یا بیماری های مقاربتی
آشفتگی و سراسیمگی

عوامل ارتباطی
بسیاری از زوج هایی که دچار اختلافات زناشویی هستند، در فعالیت های جنسی نیز دچار مشکل می شوند. از جمله عوامل ارتباط موثر بر اوج لذت جنسی می توان به این موارد اشاره کرد:

نداشتن پیوند عاطفی با همسر
تعارض ها و اختلافات حل نشده
نبود ارتباط مناسب با همسر از لحاظ نیازها و ترجیحات جنسی
عدم وفاداری و از بین رفتن اعتماد میان زن و شوهر

چطور آنورگاسمی را درمان می کنند؟
درمان آنورگاسمی ممکن است مشکل باشد. درمان شما بستگی به این دارد که علت زمینه ساز بیماری چه باشد. پزشک ممکن است مجموعه ای از شیوه ها را برای درمان شما به کار ببندد زیرا درمان آنورگاسمی در اغلب زنان به چیزی بیشتر از تجویز ساده دارو نیاز دارد. توجه به مشکلات ارتباطی با همسر و عوامل استرس زای روزمره بسیار مهم است. همچنین اینکه بدنتان را بشناسید و انواع متفاوت تحریک جنسی را امتحان کنید، می تواند به شما کمک کند .

بدنتان را بشناسید
درک آناتومی یا کالبدشناسی بدنتان و اینکه چه نوع تحریک لمسی رضایت جنسی بهتری برای شما فراهم می کند، بسیار مهم است. می توانید از دکترتان بخواهید در مورد آناتومی دستگاه تناسلی شما را راهنمایی یا منابعی برای شناخت آن به شما معرفی کند .

افزایش تحریک جنسی
بسیاری از زنان به این خاطر به اوج لذت جنسی نمی رسند که حین رابطه زناشویی، تحریک جنسی کافی دریافت نمی کنند. بسیاری از زنان برای رسیدن به لذت جنسی نیاز به تحریک مستقیم یا غیرمستقیم دارند و این مساله باید در فعالیت جنسی مورد توجه همسرشان قرار گیرد.

مشاوره و درمان
اختلافات و تعارض ها با همسر می تواند زمینه ساز مشکل جنسی شود. مراجعه به یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا این اختلافات و تنش ها را حل کنید و زندگی جنسی تان را به مسیر عادی بازگردانید.متخصصان درمان اختلالات جنسی، روان درمانگرانی هستند که در زمینه درمان مشکلات جنسی تخصص دارند. گرچه مراجعه به این متخصصان ممکن است برایتان خجالت آور باشد، اما این کارشناسان می توانند در درمان آنورگاسمی، کمک زیادی به شما بکنند. این شیوه درمانی اغلب شامل آموزش در مورد امور جنسی، تعلیم دادن مهارت های ارتباطی و تمرینات رفتاری است که شما و همسرتان باید در خانه آنها را امتحان کنید .

درمان های طبی
تضمینی وجود ندارد که درمان های هورمونی بتوانند آنورگاسمی را درمان کنند اما ممکن است کمک کننده باشند. همچنین درمان بیماری های زمینه ای نیز به شما کمک می کند .

درمان بیماری زمینه ای: اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید که توانایی شما در رسیدن به اوج جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد ، عوض کردن داروهای مصرفی یا دوز آنها به شما کمک خواهد کرد . با مشورت پزشک این کار را انجام دهید .

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : دکتر سلام

مطالب پیشنهادی:
ارتباط جنسی و 13 فایده آن
غذاهایی برای داشتن رابطه جنسی بهتر
6 روش ایجاد تنوع در ارتباط جنسی
یکی از مهم ترین فواید رابطه جنسی
آیا رابطه جنسی برای بیماران قلبی ممنوع است؟