اعتیاد جنسی یا اعتیاد به مواد مخدر؟!
آنها مواد مخدر را نه از روی دوست داشتن بلکه به صرف رفع نیاز استفاده می کنند...
اعتیاد جنسی؛ نوعی از اعتیاد است که دانشمندان همواره با شک و ابهام در مورد آن صحبت می کنند. اما تحقیقات اخیر درباره دیدن تصاویر پورن ثابت کرد که می توان به استفاده زیاده از حدِ هر نوع ماده‌ای که با وابستگی ذهنی افراد همراه باشد واژه اعتیاد را اطلاق کرد. در واقع اعتیاد به رابطه جنسی از لحاظ علمی نوعی رفتار جنسی اجباری شناخته می شود که تأثیر آن بر فعالیت های مغزی چیزی است شبیه به مصرف مواد مخدر.

فعالیت و تغییرات مغزی انسان در هنگام تماشای تصاویر پورن مشابه با زمانی است که به یک فرد معتاد تصاویر مواد مخدر نشان داده شود. در تحقیق انجام شده در دانشگاه کمبریج دانشمندان تصاویر پورن را به 19 مرد با رفتارهای جنسی اجباری(اعتیاد جنسی) و 19 مرد سالم نشان دادند، نتایج حاکی از آن بود که داشتن اعتیاد به روابط جنسی موجب تحریک نواحی در مغز می شود که در زمان مصرف مواد مخدر نیز فعال می شوند. این در حالی است که مغز مردان سالم نسبت به دیدن تصاویر این چنینی واکنشی نشان نمی دهد.

علاوه بر این از شرکت کنندگان در تحقیق خواسته شد تا میزان علاقه خود را در مورد هر یک از ویدیو و تصاویر مشاهده شده مطرح کنند. نکته جالب توجه این بود که آن دسته افرادی که رفتار اعتیاد آور جنسی داشتند بیشترین امتیاز را به تصاویری دادند که تنها نیاز جنسی آنها را رفع می کرد. مشابه این اتفاق در معتادان به مواد مخدر نیز می افتد، زیرا آنها مواد مخدر را نه از روی دوست داشتن بلکه به صرف رفع نیاز استفاده می کنند.

تمامی 19 شرکت کننده ای که اعتیاد جنسی داشتند اذعان کردند که دیدن تصاویر پورن را از سنین بسیار پایین آغاز کردند و این روند را در زندگی آینده خود با شدت بیشتری ادامه دادند. هم چنین تحریک پذیری ناحیه جسم مخطط که مسئولیت انتقال میل جنسی در مغز را بر عهده دارد، در شرکت کنندگان جوان بیش از سایرین بود. گرچه سایر تحقیقات انجام شده این نتایج را تأئید می کنند اما کوچک بودن نمونه انتخابی مانع از آن می شود که با قطعیت کامل از مشابهت تأثیر اعتیاد جنسی و اعتیاد به مواد مخدر سخن گفت.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamaneh.com

مطالب پیشنهادی:
غذاهای موثر بر قوای جنسی مردان
ناتوانی جنسی در مردان؛ علل و درمان آن
5 اشـتـبـاه جـنـسـی مـردان
اختلالات شایع در زندگی جنسی مردان (1)
اختلالات شایع در زندگی جنسی مردان (2)