آیا خونریزی بعد از رابطه مقعدی طبیعی است؟
 با وجودیکه خونریزی بعد از رابطه مقعدی دیده می شود ولی باید بگوییم که طبیعی نیست

علت و پپیشگیری از خونریزی در رابطه مقعدی

اگر برخلاف توصیه های پزشکی و تحقیقات علمی تصمیم گرفته اید رابطه مقعدی را امتحان کنید یا رابطه مقعدی بخشی از زندگی جنسی و روابط زناشویی شما شده بهتر است این مقاله را مطالعه کنید.

اگر در رابطه مقعدی بدون هیچ گونه پیش زمینه قبلی خون کمی مشاهده کردید، مشکلی وجود ندارد و طبیعی است ولی نباید تکرار شود در غیر اینصورت منجر به عفونت خواهد شد.

با وجودیکه خونریزی بعد از رابطه مقعدی دیده می شود ولی باید بگوییم که طبیعی نیست.

مقعد مانند واژن انعطاف پذیر نیست و احتمال کشیدگی و پارگی و درد هنگام دخول مقعدی وجود دارد که البته اگر ایمنی لازم را رعایت کنید کمتر با این مشکل روبرو خواهید شد.

نکته اینجاست که رابطه جنسی باید لذت بخش باشد بنابراین اگر به صورت مکرر دچار خونریزی در رابطه مقعدی می شوید شاید تصمیم بگیرید که ارزشش را ندارد.

بیشتر بدانید : احتمال بارداری در رابطه مقعدی چقدر است؟


چه زمانی باید نگران خونریزی در رابطه مقعدی باشید

باید مقدار خونی که مشاهده می کنید را بررسی کنید. اگر مقدار خونریزی زیاد بود و ادامه پیدا کرد و با  درد همراه بود جای نگرانی وجود دارد.

شایع ترین علت خونریزی پس از رابطه مقعدی پارگی های ریز در مقعد یا کانال مقعدی است. بافت داخل روده بزرگ حساس تر از بافت مقعد است و احتمال پارگی های داخلی در رابطه مقعدی بیشتر است. اغلب این پارگی ها به قدری ریز هستند که باعث خونریزی نمی شوند و متوجهشان نمی شوید ولی ممکن است گاهی منجر به خوریزی شود که چند ساعت تا چند روز ممکن است طول بکشید.

درد شدید یا طولانی مدت چیزی است که نباید نادیده گرفته شود به خصوص هنگامی که در مقعد باشد بنابراین اگر بعد از رابطه مقعدی درد و ناراحتی شدید داشته باشید باید به پزشک مراجعه نمایید.

اگر درد شما بیشتر از یک روز طول بکشد یا با گذشت زمان بدتر شود باید به پزشک مراجعه نمایید.

اگر خونریزی شما به جای چند قطره به صورت پیوسته باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

جراحت های جدی در رابطه مقعدی بسیار نادر است ولی بهتر است احتیاط های لازم را انجام دهید.

با وجودی که این احتمال کم است ولی فعالیت جنسی شدید می تواند منجر به سوراخ شدن روده بزرگ شود. علایم روده سوراخ شده درد شدید و تورم در کمر و شکم، تب و حالت تهوع است. این سوراخ باعث نشت محتویات روده به شکم و ایجاد عفونت شدید است.

بیشتر بدانید : آیا رابطه مقعدی ضرر دارد؟

بیشتر بدانید : عوارض رابطه مقعدی برای زنان و دلیل مخالفت زنان با رابطه مقعدی


آیا رابطه مقعدی ایمن است؟

Family-1.jpg

همانطور که اشاره شد ممکن است خونریزی مقعد و روده بزرگ هیچ ارتباطی با رابطه مقعدی نداشته باشد. اگر به طور منظم رابطه مقعدی دارید و به طور منظم دچار خونریزی می شوید نباید آن را نادیده بگیرید. خونریزی مداوم مقعد علامت خطر برای بیماری های جدی ازجمله هموروئید، کولیت ، شکاف مقعد و در موارد نادر سرطان مقعد است.

ولی با خواندن این مطلب نگران نشوید. سرطان مقعد یک بیماری بسیار نادر است و احتمالا دلیل خونریزی مقعد شما چیز دیگیری است ولی به هر حال نیاز به معاینه دارید.


احتمال پاره شدن مقعد در رابطه مقعدی وجود دارد؟

مسلما خطر پاره شدن مقعد به خصوص برای افراد تازه کار وجود دارد.  ولی نکاتی ساده وجود دارد که احتمال آن را کمتر می کند. مثلا باز کردن مقعد در ابتدا با انگشت یا دخول کم عمق و استفاده از لوبریکانت.

توجه داشته باشید که استفاده از تنقیه قبل از رابطه مقعدی باعث ایجاد التهاب و آسیب به دیواره روده بزرگ شده و احتمال ایجاد جراحت و خونریزی در رابطه مقعدی را افزایش می دهد.

اگر به مقدار کافی لوبریکانت استفاده نکنید یا رابطه مقعدی شدید داشته باشید ممکن است قطرات خون را روز بعد در مدفوعتان ببینید که اگر به رنگ روشن باشند و مقدار زیادی نباشد، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. ضمن این که مدفوع کردنتان نباید درد زیادی داشته باشد.


پیشگیری از خونریزی در رابطه مقعدی

اگر بعد از رابطه مقعدی خونریزی داشتید تا زمانی که کاملا بهبود پیدا نکرده اید از تکرار آن اجتناب کنید.

برای رابطه مقعدی حتما از مقدار زیادی لوبریکانت استفاده کنید. لوبریکانتی که برای رابطه مقعدی استفاده می کنید بهتر است بر پایه سیلیکون باشد، لوبریکانت هایی که بر پایه آب هستند برای رابطه واژنی مناسب ترند.

از لوبریکانت های طبیعی مثل روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن بادام هم می توانید برای رابطع مقعدی استفاده کنید.

رابطه مقعدی را آهسته انجام دهید و رابطه خشن و سریع نداشته باشید.

برای محافظت از خودتان و پیشگیری از ایجاد هر مشکل سلامتی در رابطه مقعدی، یک قانون  کلی باید برای خودتان بگذارید در صورتی که رابطه مقعدی دردناک بود متوقفش کنید.


احتمال عفونت در رابطه مقعدی

هنگام رابطه مقعدی همیشه مقداری مدفوع از مقعد خارج خواهد شد حتی اگر به چشم دیده نشود و در صورت سرایت مدفوع پر از باکتری به واژن مبتلا به عفونت خواهید شد. واژینوز باکتری، رایج ترین عفونت واژن است  که با رابطه مقعدی در ارتباط است.

برای پیشگیری از آن سعی کنید اول رابطه واژینال داشته باشید بعد رابطه مقعدی و در صورتی که اول رابطه مقعدی داشتید حتما از کاندوم استفاده کرده و آن را تعویض کنید. این کار انتقال باکتری را کاهش می دهد. و در صورت داشتن رابطه دهانی سعی کنید حتما از محافظ ها دندان پزشکی استفاده نمایید تا احتمال انتقال باکتری های مقعد به دهان را کاهش دهید.تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ