آرسنیک در برنج را چگونه کم کنیم؟
آرسنیک عنصر سمی است که در بافت های گیاهی و جانوری  یافت می شود و برنج جزو محصولات گیاهی است که با قابلیت جذب بالای آرسنیک احتمال آلودگی بیشتری دارد

آرسنیک برنج را چگونه کم کنیم؟

این عنصر بر سلامت انسان تاثیر سوء دارد و باعث انواع سرطان، تنگی رگ های خونی ، فشار خون بالا و دیابت نوع 2 می شود .موضوع افزایش دریافت آرسنیک وقتی مهم می شود که بخش عمده ای از رژیم غذایی ما را تشکیل می دهد و پایه غذایی کودکانمان را بیشتر بر اساس مصرف پوره و حریره برنج تعریف می کنیم و از طرفی نمی دانیم که برنج مصرفی ما چه میزان آرسنیک دارد اما می توان با روش هایی میزان آرسنیک را کاهش داد از جمله :

بیشتر بدانید : نکاتی کلیدی برای پخت برنج بهتر

  • شست و شوی برنج با آب تمیز و اطمینان از این که آب حاوی آرسنیک اضافه نباشد.
  • به گفته کارشناسان، برنج قهوه ای حاوی آرسنیک بیشتری است .
  • برنج هایی که در فصل کم آب سال محصول داده است به دلیل استفاده از آب های آلوده برای آبیاری آن به احتمال بیشتر به آرسنیک آلوده است .
  • برای شست وشوی برنج پیشنهاد می شود پنج بار به حجم برنج آب اضافه کنید و سپس برنج را شست وشو دهید با این کار میزان آرسنیک نصف می شود حتی توصیه می شود برنج را یک شبانه روز در آب خیس کنید.

بهترین روش پخت برنج برای از بین بردن آرسنیک
بهترین روش پخت برنج برای از بین بردن آرسنیک,روش های از بین بردن آرسنیک برنج

بهترین روش پختن برنج حاوی آرسنیک بالا به شرط خیس کردن آن این روش است که  تا زمانی که آب آن کاملا شفاف شود آن را شست و شو دهید .
بعد در قابلمه بریزید و پنج برابر برنج آب اضافه کنید و اجازه  دهید بجوشد و سپس آبکش کنید.بیشتر بدانید : برنج شفته را چیکار کنم؟

بیشتر بدانید : پخت برنج برای خانم های شاغل

بیشتر بدانید : ترفندهای درست کردن یک برنج ایرانی تمام عیار

بیشتر بدانید : سرپوش گذاشتن بر خراب شدن برنج


 گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: khorasannews.com