طراحان تقریبا شبیه روان‌شناسان هستند زیرا باید از چیزهایی در مورد شما آگاهی داشته باشند که تا حدی خصوصی است: نیازهای شما، علائق شما و چیزهایی كه به آن‌ها علاقه‌ای ندارید، نحوه زندگی شما در خانه، و غیره.
کار با اهالی فن؛ خب شما تصمیم به بازسازی خانه خود گرفته‌اید و چون می‌دانید كه برای این كار نیاز به كمك دارید، تصمیم گرفته‌اید كه یك دكوراتور یا یك طراح داخلی را نیز استخدام كنید. در این وضعیت گام بعدی چیست؟

طراحان تقریبا شبیه روان‌شناسان هستند زیرا باید از چیزهایی در مورد شما آگاهی داشته باشند که تا حدی خصوصی است: نیازهای شما، علائق شما و چیزهایی كه به آن‌ها علاقه‌ای ندارید، نحوه زندگی شما در خانه، و غیره. بنابراین هنگام بررسی نامزدهای طراحی خانه خود، مطمئن شوید كه آن‌ها سوالات درستی از شما می‌پرسند. در این مطلب 12 سوال را مطرح می‌كنیم كه یك طراح باید آن‌ها را با شما در میان بگذارد و در مورد آن‌ها با شما گفتگو كند. حتی اگر چنین سوالاتی از شما پرسیده نشود، شما باید این اطلاعات مهم را در اختیار طراح قرار دهید تا بتوانید با او رابطه‌ای سازنده ایجاد كنید.شاید شما یك تصویر كلیشه‌ای از یك طراح متكبر در ذهن داشته باشید كه وارد خانه شما می‌شود، به اطراف نگاهی می‌اندازد، و می‌گوید: «همه چیز باید از این خانه خارج شود.» باید بگویم كه اكثر طراحان چنین كاری نمی‌كنند، اما اگر چنین فردی وارد خانه شما شد او را استخدام نكنید.

اولین سوالی كه طراح بالقوه شما باید از شما بپرسد این است كه: «عاشق چه چیزی در این خانه هستید؟» این سوال مهم است، زیرا باعث می‌شود تا او از نیازها و علائق شما آگاهی پیدا كند و سلائق خود را به شما تحمیل نكند.

برای مثال در این اتاق نشیمن بسیار جذاب بالا، احتمالا مالك به طراح گفته است كه عاشق آن پیانوی بزرگ است چراكه پیانو نقطه كانونی فضا است. می‌توان دید كه چگونه دیگر اجزای این اتاق مانند درهای سیاه و حاشیه كاناپه براساس پیانو طراحی شده‌اند.سوال دوم شاید مشخص‌تر باشد: «از چه چیزی در این خانه بدتان می‌آید؟» این سوال به طراح كمك می‌كند تا سلیقه شما را بهتر بشناسد و بداند كه چه چیزهایی باید تعویض شوند.

به یاد داشته باشید كه ما اكنون در مورد سلائق شما حرف می‌زنیم، پس ممكن است چیزی كه برای شما جذاب باشد برای دیگری جذاب نباشد. اما قرار است خانه شما بازسازی شود و به همین دلیل علائق و سلایق شما در اولویت قرار دارند. یك طراح خوب سعی نمی‌كند كه نظر شما را عوض كند.سوال سومی كه طراح باید از شما بپرسد این است كه: «به چه رنگ‌هایی علاقه دارید؟» برای مثال اگر عكس بالا اتاق نشیمن شما باشد، مشخص است كه جواب شما به این سوال، رنگ‌های خنثی خنك بوده است.واضح است كه سوال چهارم این است: «از چه رنگ‌هایی بدتان می‌آید؟» اگر عكس بالا اتاق غذاخوری شما باشد، و شما عاشق این بوفه قدیمی باشید اما از رنگ نارنجی بدتان بیاید، رنگ بوفه باید تغییر كند.سوال پنجم سوالی است كه به فرایند طراحی جهت می‌دهد: «آیا چیزی وجود دارد یا چیزی دیده‌اید كه بخواهید منبع الهام شما برای انتخاب رنگ‌های خانه باشد؟»

این منبع الهام می‌تواند یك نقاشی، یك عكس، یك صندلی با روكش‌هایی خاص، یك تكه لباس، یك دست ظرف، و مثل اتاق غذاخوری موجود در عكس بالا یك مجموعه گلدان آبی و سفید باشد. این گلدان‌ها منبع الهام طراحی این اتاق غذاخوری آبی و سفید بوده‌اند و به فرایند طراحی جهت داده‌اند.سوال ششمی كه طراح باید از شما بپرسد این است: «آیا ظاهر یا سبك خاصی وجود دارد كه بخواهید آن را در خانه خود پیاده كنید؟» این سوال رویكرد زیبایی‌شناسانه شما را مشخص می‌كند كه در عكس بالا جواب آن دفترهای كار فرانسوی است...و در این عكس یك آشپزخانه مدرن و شیك و یك راه‌پله است.

وقتی مشغول فكر كردن به این سوالات هستید ممكن است با خود فكر كنید: «من واقعا مطمئن نیستم كه به چه رنگ‌ و سبكی علاقه دارم؟ آیا راهی برای تشخیص این مسئله وجود دارد؟»

راهی كه به نظر من در این مواقع سودمند می‌رسد ایجاد دو پوشه است. به سراغ سایت‌های طراحی داخلی بروید و دو پوشه در كامپیوتر خود ایجاد كنید: یكی عكس‌هایی از اتاق‌هایی كه عاشق آن‌ها هستید و دیگری اتاق‌هایی كه از آن‌ها بدتان می‌آید. هنگام انتخاب بیش از حد فكر نكنید و فقط به ندای درونی خود گوش كنید. (شما این كار را با مجلات دكوراسیون داخلی نیز می‌توانید انجام دهید.)

این دو پوشه را به طراح خود نشان دهید. این كار باعث می‌شود تا طراح به خوبی از علائق و سلائق شما آگاهی پیدا كند و خانه مورد نظر شما را خلق كند.سوال مهم دیگری كه طراح باید از شما بپرسد این است: «از این فضا چگونه استفاده می‌كنید؟» برای مثال، اگر فضای شما اتاق‌خواب اصلی خانه است، واضح است كه برای خوابیدن از آن استفاده می‌شود. اما در این مورد تلویزیون عامل مهمی است. بنابراین، در این‌جا محل قرارگیری مبلمان، تكنولوژی، و فضاهای در دسترس نیز بسیار مهم هستند.اگر فضای شما اتاق نشیمن است، آیا از آن فقط برای پذیرایی از مهمانان استفاده می‌كنید؟ یا علاوه بر پذیرایی از مهمانان، این فضا به عنوان محلی برای تماشای تلویزیون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؟حالا كه صحبت از تلویزیون شد باید بگویم كه سوال هشتم به آن مربوط است:‌ «صندلی كه از آن برای تماشای تلویزیون استفاده می‌كنید چقدر مهم است؟» شاید قرار گرفتن این سوال در بین 12 سوال كمی عجیب به نظر برسد، اما تجربه به من نشان داده است كه این صندلی در طراحی نقش مهمی بازی می‌كند. اگر این صندلی برای شما مهم نیست، این سوال هم فاقد اهمیت می‌شود، اما اگر مهم است، آن‌گاه دیگر اجزای این فضا تابعی از تلویزیون و صندلی‌های اطراف آن می‌شوند.

برای مثال در این اتاق نشیمن، صندلی‌های تماشای تلویزیون بسیار مهم بوده‌اند و به همین دلیل مبلمان بسیار راحتی برای این فضا انتخاب شده است.یك سوال مرتبط اما جداگانه سوال نهم است: «آیا نیاز خاصی وجود دارد كه باید آن را در نظر گرفت؟» این سوال مربوط به چیزهایی مانند نیازهای افراد سالخورده مانند یك صندلی محكم است كه نشستن و پاشدن از آن ساده باشد. این سوال هم‌چنین مرتبط با افرادی است كه به موادی خاص آلرژی دارند.

برای مثال در این اتاق كودك، یك كفپوش لمینیت‌شده و درهای عریض دسترسی ساده به صندلی چرخ‌دار را ساده كرده‌اند.سوال دهم به زمان‌بندی مربوط است: «آیا فرایند بازسازی و طراحی را می‌خواهید یك‌باره انجام دهید و یا در چند مرحله؟» اگر فرایند كار گام‌به‌گام و مرحله به مرحله پیش رود، طراح قادر خواهد بود كه به شما بگوید كه چه چیزهایی را در ابتدای كار باید بخرید و چه چیزهای را در مراحل بعد. اما این شیوه كار باعث می‌شود كه فضای شما از همان ابتدا غیر قابل استفاده شود.

برای مثال در این سالن بسیار بزرگ، مرحله اول كار خرید دو كاناپه و میز پذیرایی و مرحله دوم خرید صندلی‌های پوستی و میز غذاخوری بوده است.سوال یازدهم حتما باید پرسیده شود حتی اگر شما را كمی معذب كند: «بودجه شما چقدر است؟» مشخص نبودن پروژه باعث ایجاد نارضایتی در شما درحین پیشرفت پروژه می‌شود. روشن بودن بودجه شما برای طراحی خانه باعث می‌شود كه طراح شما درك روشنی از فرایند كار خود پیدا كند و بتواند به بهترین نتیجه با توجه به بودجه شما دست یابد.

شاید بخواهید اتاق غذاخوری شما شبیه اتاق غذاخوری موجود در عكس بالا شود؟ ‌آیا بودجه شما 1000 دلار است یا 10000 دلار؟ خجالت نكشید؛ فقط عدد را به طراح بگویید.

حال نوبت شماست كه از طراح سوال بپرسید.   از طراح خود بپرسید: «آیا برای رسیدن به چنین طرحی بودجه من عاقلانه و منطقی است؟»

یك طراح خوب با شما صریح و بی‌پرده سخن می‌گوید. پاسخ می‌تواند این جمله باشد: «البته، برای انجام چنین پروژه‌ای بودجه شما مناسب است.» یا «برای شروع این پول كم است، شاید مجبور باشید همین مبلغ را برای مرحله دوم كار درنظر بگیرید.» یا حتی «شاید دوباره باید به مرحله طراحی بازگردیم، چون توقع شما با بودجه‌ای كه در نظر دارید همخوانی ندارد.»

شاید از چیزی كه می‌شنوید ناامید شوید، اما بهتر از این است كه در پایان كار كل حساب بانكی شما خالی شود و كمی هم به دوستان مقروض شوید.

اگر بودجه شما با رویاهایتان همخوانی نداشته باشد، معمولا طراح می‌تواند پیشنهادات خوبی به شما بدهد و یا شاید لازم شود برای رسیدن به هدف نهایی از فضای دیگری از خانه شروع كنید. برای مثال، طراح شما ممكن است پیشنهاد كند كه بودجه شما برای اینكه ظاهر اتاق نشیمن با اضافه كردن یك فرش، یك صندلی جدید، و چند تابلوی نقاشی كامل شود كافی است. این بودجه برای طراحی اتاق نشیمن كافی است و می‌توانید بعدا سراغ اتاق غذاخوری بروید.خواه پروژه شما كوچك باشد خواه بزرگ، طراح داخلی به شما كمك می‌كند تا به هدف نهایی خود برسید و دچار اشتباهات مالی در فرایند كار نشوید. اما مطمئن شوید كه طراح سوالات درستی از شما پرسیده است. در چنین حالتی موفقیت پروژه شما تضمین می‌شود و شما از نتیجه كار راضی خواهید بود.گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : چیدانهمطالب پیشنهادی :
برای دکوراسیون خانه تان سلیقه به خرج دهید
دیوارهای تیره را اینگونه زیباتر کنید
برای هر دکوراسیون چه لوستری انتخاب کنیم؟
ایده هایی برای تزئین دیوارهای تان
خانه خود را جلا دهید