پارکت چیست؟پارکت لمینت چیست؟تفاوت پارکت و پارکت لمینت چیست؟
همواره ما نام لمینت و پارکت را شنیده ایم .آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه تفاوتی میان پارکت ها و کفپوش های لمینت هست ؟ آیا هنگام خرید دقیقاً می دانید کدام یک مناسب شما می باشند ؟ کفپوش هایی که با نام پارکت لمینت فروخته می شوند ، دقیقاً چه هستند ؟

تفاوت میان کفپوش پارکت لمینت و پارکت چیست؟

پارکت چیست؟

پارکت ها کفپوشهایی هستند که جنس آنها از چوب طبیعی درختان می باشد . پارکت را به کف اتاق می چسبانند . پس از خشک شدن چسب، سطح روی آن را ساب و سپس لاک می زنند تا صاف و صیقلی شود . پارکت نسبت به آب فوق العاده حساس بوده و در صورت تماس با آب ، سریعا دچار تورم می شود یا به اصطلاح باد می کند . پارکت در اثر برخورد اشیاء نوک تیز با آن آسیب دیده و خش می افتد و پس از گذشت چند سال لازم است تا سطح آن مجددا ساب خورده و لاک زده شود .

بیشتر بدانید : پارکت ها را چگونه تمیز کنیم که صدمه نبیند؟

تفاوت پارکت و پارکت لمینت چیست؟
تفاوت پارکت و پارکت لمینت چیست؟

پارکت لمینت چیست؟

لمینیت (laminate) که اصطلاحا به آن لمینت و یا پارکت لمینیت نیز می گویند ، از جنس HDF ، الیاف چوب فشرده (Hard Density Fiberboard) می باشد و مانند پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته نمی شود . پارکت لمینت ها تفاوت های بسیار زیادی با پارکت های چوبی دارند ، که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

بیشتر بدانید : پارکت و لمینت را مانند روز اول برق بیاندازید!!

  1. پارکت لمینت ها به کف اتاق چسبانده نمی شوند ، بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینت ها وجود دارد ، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می شوند . افزایش سطح کار ، باعث بیشتر شدن وزن لمینت های در هم قفل شده می شود و همین وزن ، یکی از عوامل نگهدارنده لمینت ها بر روی کف بدون استفاده از چسب می باشد.

  2. به علت عدم استفاده از چسب در نصب پارکت لمینت ها ، کف اتاق صدمه نمی بیند . به عنوان مثال اگر کف اتاقی سنگفرش باشد و روی آن لمینت اجرا شود، اگر بنا به دلایلی بخواهیم پس از مدتی لمینت ها را جمع کنیم ، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به سطح سنگ زیرین وارد شود ، می توانیم این کار را انجام دهیم. بدین ترتیب پارکت لمینت ها را می توان تا چندین بار پس از نصب جمع آوری و مجددا در محلی دیگر نصب کرد.

  3. پارکت لمینت ها به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می شود ، پس از اجرای کامل ، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می کنند.

  4. فوم زیر پارکت لمینت ها علاوه بر عایق صدا، عایق حرارت و برودت نیز می باشد

  5. لمینیتها نسبت به آب بسیار مقاومتر از پارکت های چوبی قدیمی هستند.

  6. لمینیتها نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاومتر از پارکت های قدیمی هستند.

  7. سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت بسیار بالاست . به طور میانگین یک واحد با مساحت 100 متر مربع در یک روز الی یک روز و نیم اجرا می شود.

  8. پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب به اتمام می رسد ، پس از نظافت ، می توان وسایل را روی آن چید.

  9. بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر مصالح ساختمانی مانند سنگ و سرامیک و ... می باشد.


بیشتر بدانید : لکه‌ی شمع بر روی کفپوش پارکت

بیشتر بدانید : چگونه با انتخاب پارکت خانه را بزرگ تر، روشن تر و زیباتر کنیم ؟

بیشتر بدانید : ایده هایی برای کف پوش آشپزخانه


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : 40nama.com