قطعات چوب را از طرفی كه قصد دارید پشت پرده شما باشد در مقابل خود بچینید و یك قطعه ریسمان كنفی به طول دو برابر ارتفاع پرده كركره مورد نظرتان ببرید.

با جعبه میوه پرده كركره بسازیم
________________________________________
 بسیاری از وسایلی را كه به ظاهر بی استفاده و دور ریختنی به نظر می رسند می توان با كمی ابتكار و سلیقه به وسایلی كاربردی و قابل استفاده تبدیل كرد. یكی از این وسایل به ظاهر بی ارزش جعبه های چوبی مخصوص میوه ها است كه به راحتی می توان از میوه فروشی ها تهیه كرد. با این جعبه ها و چند وسیله ساده دیگر كه در اغلب منازل موجود هستند می توانید یك پرده كركره زیبا برای پنجره های كوچك نورگیر در منزل مثل پنجره حمام و دستشویی و یا آشپزخانه ساخت. برای این منظور به وسایل زیر نیاز دارید:
۱- جعبه چوبی میوه                  ۲- انبردست                          ۳- چاقوی تیز
 ۴- كاغذ سنباده متوسط و نرم     ۵- خط كش و مداد                 ۶- دریل
 ۷- ریسمان كنفی نازك               ۸- قیچی                             ۹- یك جفت قلاب برای نصب به دیوار
 
 
ابتدا قطعات چوبی جعبه ها را از هم جدا كنید و قطعات مناسب را از وجه بلندتر جعبه ها انتخاب كنید. با استفاده از انبردست میخ هایی را كه بر روی قطعات چوبی باقی مانده اند از آنها جدا كنید. بعضی از قطعات چوب را با دست از عرض به دو نیمه تقسیم كنید تا تمام قطعات چوب به كار رفته در ساخت كركره در یك قطع و اندازه نباشند. هرچه قطعات مستطیل شكل چوبی نامنظم تر و غیرهندسی تر باشند نتیجه كار زیباتر خواهد بود.با چاقوی تیزی كه در اختیار دارید لبه های قطعات چوب را صاف كنید سپس ابتدا با سنباده متوسط و بعد با سنباده نرم لبه ها و سطح روی قطعات چوب را خوب صاف و گوشه ها و زوایای آنها را گرد كنید. قطعات چوب را به صورتی كه هنگام تشكیل پرده كركره در زیر یكدیگر قرار می گیرند و یك صفحه را تشكیل می دهند با فاصله اندكی از هم بر روی زمین بچینید و سپس با یك خط كش و مداد نقطه ای در فاصله پنج سانتی متری از سه چوب و حدود سه سانتی متری از لبه پایینی آن را در هر یك از قطعات چوب علامت گذاری كنید. این كار را در دو طرف چوب ها انجام دهید. با دریل نقاطی را كه علامت گذاری كرده اید سوراخ كنید. سوراخ ها باید به اندازه ای باشند كه بتوان ریسمان كنفی را دوبار از هر یك از آنها عبور داد و نه بزرگ تر.
حالا با به نخ كشیدن این قطعات چوبی كركره را آماده كنید. قطعات چوب را از طرفی كه قصد دارید پشت پرده شما باشد در مقابل خود بچینید و یك قطعه ریسمان كنفی به طول دو برابر ارتفاع پرده كركره مورد نظرتان ببرید. سر ریسمان را از سوراخ اولین قطعه چوب عبور دهید و بكشید تا تنها چند سانتی متر از آن در زیر چوب باقی بماند. سپس یك بار دیگر سر ریسمان را از همان سوراخ از زیر به طرف بالا عبور دهید و تا آخر بكشید تا دور چوب محكم شود. سپس سر ریسمان را از سوراخ قطعه چوب بعدی عبور دهید و به همین ترتیب دور آن محكم كنید و ادامه بدهید تا همه قطعات چوب از یك طرف به هم متصل شوند. وقتی به آخرین قطعه چوب رسیدید نخ را محكم گره بزنید و همین مراحل را برای سر دیگر قطعات چوب نیز انجام دهید. كركره را به رو برگردانید. قلاب ها را به دو طرف بالای پنجره نصب كنید. كركره را با استفاده از ریسمان كنفی به قلاب ها ببندید و در صورت لزوم ریسمان اضافی را بریده و جدا كنید.