اقدامات مهمی که هنگام قطع برق باید انجام دهید
با توجه به اینکه تابستان امسال برخی مناطق تهران و شهرستان ها با خاموشی برق چند ساعته مواجه شده اند لازم است توصیه های لازم و ضروری در این مواقع را جدی گرفته و رعایت نمایید

وقتی برق قطع می شود چه کنیم؟

وقتی برق قطع می شود مسئله فقط تحمل تاریکی نیست؛ یخچال و فریزر از کار می افتند و یخ همه مواد غذایی فریز شده شروع به آب شدن می کند. اگر در مناطق گرم زندگی می کنید، دستگاه های تهویه هوا و پنکه های برقی جای خود را به پنکه های کوچک باتری خور می دهند و چراغ قوه ها از کشوها بیرون می آیند و باید بنشینید و منتظر آمدن برق بشوید. معمولا قطعی برق ناشی از حوادثی است که به خطوط انتقال برق آسیب می زنند و مشکل یکی دو روزه برطرف می شود اما در مواردی مثل طوفان های زمستانی ممکن است تا هفته ها برق نداشته باشید.

پیش بینی راهکارهای اضطراری برای قطع برق

نواحی مختلف مشکلات متفاوتی را در قطعی برق پیش رو دارند. نواحی سرد و یخبندان با نواحی استوایی که معمولا دستخوش طوفان می شود فرق می کند. همین طور مشکلاتی که در این مواقع گریبانگیر مناطق شهری می شود با نواحی روستایی تفاوت می کند. پس با توجه به این که خانه شما در چه منطقه و شرایطی واقع شده است، باید راهکارهای مخصوص به خودتان را از قبل پیش بینی و برای انجام آنها آماده باشید.

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی هنگام قطع برق

اگر در ناحیه ای هستید که با قطع برق افزایش دمای هوا مشکل ساز خواهد شد، ابتدا مواد غذایی که احتمالا سریع تر از بقیه فاسد خواهند شد را از فریزر خارج کرده و بپزید و مصرف کنید.

غذاهایی با تاریخ مصرف زیاد که نیازمند نگهداری در یخچال نیستند

اگر غذاهایی داشته باشید که حتی نیاز به پختن هم ندارند که معرکه است:

غذاهایی مثل کنسروهای گوشت، ماهی، سوپ، سبزیجات و کمپوت میوه ها و آبمیوه در این مواقع خیلی به درد می خورند و می توانید ماه ها آنها را نگهداری کنید. کلوچه، شیرینی و تنقلات برای بچه ها هم لازم می شود. البته یادتان باشد که تا غذاهای فاسد شدنی را تمام نکرده اید یا به دلیل فاسد شدن غیرقابل استفاده نشده اند، به این خوراکی ها دست نزنید.

برای اینکه دوام مواد غذایی فاسد شدنی را بیشتر کنید، از باز کردن بی مورد در فریزر اکیدا خودداری کنید. حتی وقتی برق قطع می شود، هوای درون فریزر برای مدتی سرد باقی می ماند اما هر چقدر بیشتر در آن را باز و بسته کنید، به فاسد شدن سریع تر غذاهای خود کمک کرده اید! سعی کنید تا آنجا که می توانید همه مواد غذایی درون فریزر را با هم بسته بندی کنید، تا برودت کمتری نیاز داشته باشند.

روش اضطراری پختن غذا و جوشاندن آب زمان قطع شدن برق

یک گاز پیک نیکی ایده خوبی است (نحوه استفاده ایمن آن را یاد بگیرید). یک منقل کباب پزی هم فکر خوبی است اما آن را داخل خانه استفاده نکنید! (شما که نمی خواهید با گاز دی اکسید کربن خودکشی کنید!) کبریت را فراموش نکنید. همیشه به اندازه کافی کپسول گاز پیک نیکی در خانه داشته باشید تا اگر شرایط اضطراری به طول انجامید به مشکل نخورید.

در حقیقت آب بسیار مهم تر از غذاست و اگر منبع تهیه آب شما از یک موتور پمپ آب تغذیه می کند، در مواقع قطعی برق با مشکل مواجه خواهید شد. تا آنجا که می توانید آب ذخیره کنید. حتی وان حمام و سطل های تان را هم پر آب کنید تا از آن برای سیفون توالت و شستشو و غیره استفاده کنید.

نحوه تهیه آب آشامیدنی از آب های غیرقابل شرب را (برای روز مبادا) بیاموزید.

روش های جایگزین سرمایش و گرمایش خانه در مواقع قطع برق

 از قبل به روش های جایگزین سرمایش و گرمایش خانه تان (بسته به آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی می کنید) در مواقع نبود برق بیندیشید. اگر در خانه تان اجاق هیزمی دارید، همیشه مقدار زیادی هیزم ذخیره کنید. پنکه های کوچک باتری خور به درد همین مواقع می خورند. اگر آب کافی در دسترس است، دوش گرفتن هم می تواند یک روش خنک سازی در نظر گرفته شود. اگر در مناطقی ساکن هستید که دارای گاز طبیعی یا پروپان هستند، برای خانه تان شومینه ای گازسوز نصب کنید که سیستم جرقه زنی اش با باتری کار کند. اصلا بهتر نیست برای مواقع نبود برق، از الان به فکر تهیه یک ژنراتور گاز سوز باشید؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : با چند راه ساده برق مصرفی خود را کاهش دهید

سیستم اتوماتیک روشنایی اضطراری برای وقتی برق رفت

خانه خود را به سیستم اتوماتیک روشنایی اضطراری مجهز کنید تا وقتی برق رفت، همه جا ظلمت نشود! بسیاری از لامپ های روشنایی اضطراری معمولی که در بازار یافت می شوند، به دیوار آشپزخانه یا پذیرایی تان جلوه بدی می دهند و عموما هم بعد از 90 دقیقه ذخیره انرژی شان تمام می شود.

سعی کنید لامپ های اضطراری هوشمندی پیدا کنید که به صورت اتوماتیک رفتن برق و تاریکی مطلق را تشخیص دهند، در غیر این صورت قبل از اینکه با چنین شرایطی مواجه شوید، ذخیره خود را هدر داده و بی استفاده خواهند شد.

لامپ های ایمنی اضطراری نسل جدید که وارد بازار شده اند، می توانند برای مدت های طولانی جوابگوی نیاز شما باشند چرا که از تکنولوژی های نوین LED و باتری هایی با حجم بالای ذخیره انرژی برخوردارند.

برای یافتن لامپ های ایمنی اضطراری که شکل ظاهری چشمنوازی داشته باشند، وبگردی کنید و به دنبال انواعی باشید که بتوانید در همه اتاق ها و مکان های خانه تان از آن استفاده کنید، مخصوصا آشپزخانه و سرویس که دوتا از محل های ضروری هر خانه ای هستند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : برق می رود؟ سلامت باشید!

در هنگام قطع برق بیرون بروید

 گاهی اوقات برق رفتن حاوی پیام «بیرون زدن از خانه!» است. چطور است به یک فروشگاه بزرگ سری بزنید یا بروید سینما! حتی می توانید شام خود را در یک رستوران یا فست فود میل کنید.

اگر بارش برف یا وزش طوفان زمین گیرتان نکرده یا خدا نکرده احوال تان خوش نیست و در بیرون هم امنیت برقرار است، چه دلیلی وجود دارد که در مواقع نبود برق در خانه بمانید و با نبود تهویه و شرایط دشوار سر کنید؟! پس تا وقت هست از خانه بیرون بزنید، چرا که وقتی دیروقت شد خواه ناخواه مجبورید در خانه بمانید.

تهیه ژنراتور سیار تولید برق یا باتری ذخیره برق قابل حمل 

 اگر از پس هزینه اش بر می آیید یک ژنراتور سیار تولید برق یا باتری ذخیره برق قابل حمل تهیه کنید. برق مصرفی چند مورد از نیازهای اساسی تان مثل چراغ مطالعه، پنکه، لپ تاپ، موبایل و رادیو را می توانید با این منابع تولید و ذخیره برق تامین کنید. انتظار نداشته باشید که یکی از اینها مصرف برق همه خانه شما را جوابگو باشد. البته بعضی از ژنراتورهای سیار حتی می توانند یخچال فریزر شما را هم روشن نگه دارند.

سرگرم کردن خود هنگام قطع شدن برق

به خاطر داشته باشید که نه تلویزیون خواهید داشت، نه روشنایی کافی و حتی با خواندن هم نمی توانید سر خودتان را گرم کنید. فقط وقتی که می خواهید به اطراف حرکت کنید از چراغ قوه های تان استفاده کنید. برای سرگرم شدن می توانید خودتان بازی هایی مخصوص تاریکی اختراع کنید مثل آهنگ خواندن یا تمرین هنر تاریخی «گفتگو با یکدیگر» که این روزها دارد به فراموشی سپرده می شود! خلاصه در صورت امکان بازی کنید ولی چراغ قوه را حرام نکنید!

در مواقع نبود برق، یک کتاب بخوانید تا وقت بگذرد. البته فراموش نکنید که این کار را فقط در نور روز انجام دهید. شب هنگام، بهترین کار، خواب است! وقتی که خواب هستید وقت خیلی سریع تر می گذرد؛ مخصوصا که هیچ کار دیگری به جز انتظار کشیدن ندارید.

تهیه فانوس الکتریکی (باتری خور) برای مواقع خاموشی برق

 یک فانوس الکتریکی (باتری خور) دم دست داشته باشید. این فانوس ها برای روشن کردن اتاق خیلی بهتر از چراغ قوه عمل می کنند. همچنین یک «دربازکن» را جایی که راحت بتوانید پیدایش کنید نگهداری کنید تا بتوانید با آن، درِ کمپوت و کنسروها را باز کنید.

رادیوی باتری خور برای مواقع قطعی برق

یک رادیوی باتری خور برای این مواقع اضطراری کنار بگذارید تا از اخبار ضروری و اوضاع و احوال بی خبر نمانید. گوشی های هوشمند سریع شارژشان را از دست می دهند، پس خریدن یک «پاوربانک» درست و حسابی هم فکر بدی نیست!


اگر می خواهید بیشتر بدانید : روش هایی جالب برای صرفه جویی در مصرف برق

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چگونه در مصرف گاز صرفه جویی کنیم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : راههای صرفه جویی در مصرف آب

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 20 راه عالی برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها ! 


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
Seemorgh.com/lifestyle
منبع : زندگی ایده آل