قدرت موتور جاروبرقی مهم تر است یا قدرت مکش ؟
چطور می‌توانیم یک جاروبرقی با کیفیت انتخاب کنیم؟ احتمالا این سوالات تا به حال ذهن شما را هم به خود مشغول کرده‌اند. حقیقت این است که عوامل مختلفی بر روی میزان کیفیت نظافت جاروبرقی تاثیرگذار هستند که با مطالعه این مطلب، اطلاعات کافی در مورد آن‌ها را به دست خواهید آورد.


هنگام خرید جاروبرقی باید به قدرت موتور توجه کنیم یا قدرت مکش؟ بهترین جاروبرقی‌های دنیا چه ویژگی‌هایی دارند؟ چطور می‌توانیم یک جاروبرقی با کیفیت انتخاب کنیم؟ احتمالا این سوالات تا به حال ذهن شما را هم به خود مشغول کرده‌اند. حقیقت این است که عوامل مختلفی بر روی میزان کیفیت نظافت جاروبرقی تاثیرگذار هستند که با مطالعه این مطلب، اطلاعات کافی در مورد آن‌ها را به دست خواهید آورد.


بهترین اعداد برای توان جاروبرقی


عملکرد یک جاروبرقی، تا حد زیادی به توان موتور آن بستگی دارد. اغلب محصولات موجود در بازار بین ۱۴۰۰ تا ۲۵۰۰ وات توان دارند. واضح است که در صورت بالا بودن این عدد، توانایی جاروبرقی هم بیشتر خواهد بود. برای استفاده روزمره و عادی، ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ وات، مناسب است.

انواع موتورهای جاروبرقی اعم از توربینی و کلکتوری باید بر اساس نیاز انتخاب شوند. موتور کلکتوری برای تمیز کردن و نظافت محیط های کوچک و مصارف خانگی مناسب است. با رشد و پیشرفت علم،  دستگاه های نظافتی بسیار پیشرفته و مکانیزه ساخته شده‌اند که می توانند در  کمترین زمان محیط را از هر نوع آلودگی جامد و مایع پاکسازی کنند.

موتورهای جاروبرقی پرقدرت، سیستم های فیلتراسیون مناسب و همچنین قدرت مکش بالای جاروبرقی از خصوصیات یک جاروبرقی صنعتی است. جاروبرقی های مختلفی در بازار وجود دارند که همگی یک کار را انجام می دهند. اما تفاوت آنها در کیفیت نظافت است. قدرت مکش جاروبرقی باید به گونه ای باشد که با مکش، آلودگی  به راحتی جمع شود.

علاوه بر این، سیستم فیلتراسیون مناسب در موتورهای جاروبرقی مانع از برگشت آلودگی و ذرات ریز به محیط می شود. فیلترها قدرت جذب بالایی دارند و موجب حفظ بهداشت و تمیزی محیط می‌شوند.

به طور کلی، ولتاژ بیشتر به معنای مکش بیشتر و ولتاژ کمتر به معنای مکش کمتر است - اما فقط در تجهیزاتی که از برق استفاده می کنند. به عبارت دیگر، اگر دو دستگاه دارید که دقیقاً همان مقدار انرژی مصرف می‌کنند اما به منابع برق مختلف متصل هستند، بسته به مقدار انرژی که به آنها می‌دهند، مکش متفاوتی را انجام می‌دهند.


تفاوت جاروبرقی صنعتی و جارو برقی خانگی


1. مهم‌ترین تفاوت جاروبرقی صنعتی با دیگر جاروبرقی ها، در سیستم مکش، مخزن تخلیه و فیلتر آن‌ها است.

2. بالاتر بودن تعداد موتورهای بکار رفته در جاروهای صنعتی موجب افزایش قدرت سیستم مکش شده و در نتیجه  کیفیت نظافت و ایجاد محیطی تمیز بهتر انجام می شود.

3. فیلتر جاروبرقی های صنعتی به شکل مخروط  و مساحت آن حدود ۸۰۰۰ سانتیمتر مربع است. مساحت زیاد فیلتر و مخروطی شکل بودن آن موجب عملکرد بهتر جاروبرقی برای مدت زمان بیشتر بدون نیاز به تعویض فیلتر می شود.

4. جمع آوری آلودگی های جامد و مایع در جاروبرقی های صنعتی در داخل یک مخزن انجام می‌شود و دستگاه بدون پاکت یا کیسه است.


چطور یک جاروبرقی‌ با کیفیت انتخاب کنیم؟


جاروبرقی‌ها در مدل‌های متنوعی طراحی می‌شوند اما همگی دارای یک عملکرد کلی یکسان هستند. موتور پر قدرت از فاکتور مهم این دستگاه است که انتخاب مناسب آن ارتقای کیفیت نظافت را به همراه دارد. قدرت مکش جارو برقی نیز بایستی در حد قابل قبولی باشد تا عملیات مکش راحت تر صورت گیرد.

همچنین کیفیت نظافت با جارو برقی به سیستم فیلتراسیون مرتبط است. یک فیلتر مناسب با قدرت جذب بالا از بازگشت ذرات ریز به محیط جلوگیری می نماید و در عین حال بهداشت و تمیزی را در محیط فراهم می آورد.

برای مثال جاروبرقی 9170 فیلیپس قدرت مکش 500 واتی دارد و دارای لوله تلسکوپی و فیلتر هوای HEPA نیز هست و جاروبرقی کویین سامسونگ با قدرت مکش 480 وات به اندازه کافی برای تمیز نگاه داشتن سرامیک ها و قالی های کوچک خانه شما کافیست.

جاروبرقی‌هایی مانند جاروبرقی اسنوا رویال با قدرت مکش 550 واتی آن توانی بیشتری از سامسونگ کویین و فیلیپس 9170 در اختیار شما می گذارد و نیازهای شما را برای هرگونه سطحی فراهم می کنند.


تفاوت توان مصرفی با قدرت مکش


وقتی صحبت از قدرت مکش جاروبرقی به میان می آید، تصور عموم بر این است که هر چه این قدرت بالاتر باشد میزان توان مصرفی بالاتر خواهد بود بنابراین چنین انتخابی را به صرفه ندانسته و به دنبال نمونه های دیگر می روند. در حالی که باید گفت چنین برداشتی کاملا غلط بوده و بهتر است قدرت مکش جاروبرقی را متناسب با محیط مورد استفاده انتخاب کنید.


آیا قدرت مکش جاروبرقی با توان مصرفی آن برابر است؟


یکی از نکات جالب و بسیار کاربردی در رابطه با جاروبرقی به تفاوت میان قدرت مکش و توان مصرفی آن مربوط می‌شود. در واقع توان مصرفی جاروبرقی با قدرت مکش جاروبرقی اصلاً مساوی نیست و معمولاً توان مصرفی بسیار بیشتر از توان مکش است. جالب است بدانید که قدرت مکش جاروبرقی معیار مهم‌تری نسبت به توان مصرفی برای خرید جاروبرقی است. چرا که این قدرت مکش است که میزان مکندگی جاروبرقی را تعیین می‌کند. پس شما هم هنگام خرید این دستگاه این دو مولفه را با هم اشتباه نگیرید؛ چرا که به هیچ عنوان با هم مساوی نیستند.


قدرت مکش جدا از سرعت مکش


برای درک بهتر توضیحات ارائه شده باید به این مثال توجه کرد. تصور کنید یک سکه ۵۰۰ تومانی بر روی میز قرار دارد. دهانه لوله خرطومی را طوری بر روی سکه قرار دهید به طوری که سکه را احاطه کند و هیچ هوایی نتواند وارد لوله شود. در این هنگام جاروبرقی را روشن کنید. بعد از چند لحظه جاروبرقی را دوباره خاموش کنید و لوله خرطومی را بردارید. خواهید دید که با وجود قدرت مکش بالا سکه جا به جا نشده است. اگر بخواهید دوباره آزمایش را تکرار کنید این بار به این گونه عمل کنید که اول جاروبرقی را روشن کرده و سپس بر روی سکه بگیرید، اتفاقی که خواهد افتاد این است که در کسری از ثانیه سکه به داخل جاروبرقی منتقل می شود.


ارتباط قدرت مکش و سرعت مکش


ارتباط بین قدرت مکش و سرعت مکش بسیار مهم است. نکته جالب در خصوص این دو فاکتور این است که عملکرد آن ها خلاف یکدیگر است یعنی هرچه قدرت مکش بیشتر باشد سرعت مکش کمتر است و بالعکس.


دلایل اصلی کاهش قدرت مکش موتورهای جاروبرقی


• کثیف شدن پروانه متحرک موتور
• خراب شدن بلبرینگ ها
• کثیف شدن پروانه ثابت موتور
• مناسب نبودن فیلتر داخل دستگاه جاروبرقی
• مصرف کیسه های پارچه ای
• ایجاد شکستگی در بدنه دستگاه جاروبرقی
• خراب شدن لوله خرطومی و یا سایر قسمت های آن
• خراب شدن پشت موتور جاروبرقی و یا لاستیک سر موتور


جاروبرقی صنعتی بهتر است یا خانگی؟


موتور کلکتوری یکی از انواع مختلف موتورهای جاروبرقی است که از زغال جهت انتقال جریان الکتریکی بین منبع خارجی و روتور استفاده می کند. مشکل این نوع موتور این است که به صورت مداوم نمی توان از آن استفاده کرد. زغال ها به دلیل ساییده شدن به هم، موجب بالا رفتن دمای موتور می شوند.

بر خلاف موتورهای کلکتوری، موتورهای توربینی از زغال استفاده نمی کنند. این موتورها دارای سیم پیچ بزرگ هستند که وجود پره های خنک کننده باعث سرد شدن موتور می شوند. به همین دلیل می توان برای مدت طولانی از آنها استفاده کرد.


مهمترین نکته برای انتخاب جاروبرقی


برای انتخاب یک جاروبرقی مناسب باید به قدرت مکش و سرعت مکش دقت کرد؛  نه به توان مصرفی موتور. همچنین باید در نظر داشت که تکنولوژی جاروبرقی ها در طول سالیان پیشرفت داشته است، سرعت موتور افزایش یافته و خنک کننده های پیشرفته تری استفاده می شود. افزایش توان موتور و کاهش مصرف برق از جمله موارد دیگر تغییرات جاروبرقی در طول این سالیان است.

برند اسنوا از جمله برندهای لوازم خانگی است که به واسطه کیفیت و طراحی ظاهری مناسب محصولات خود در میان مشتریان محبوبیت زیادی دارد. از پایه‌ای ترین ویژگی های این برند در تولید لوازم خانگی، می‌توان به مجهز بودن به سیستم ضد آلرژی و آسم، بهینه سازی مصرف برق و بدون صدا بودن موتور اشاره کرد.

جاروبرقی snowa با قدرت مکش قوی خود می تواند تمام کثیفی و گرد و غبار سطوح مختلف را از بین برده و به محصولی با کارایی بالا تبدیل شود .علاوه بر این، سیستم خدمات پس از فروش این محصول به شما خیالی آسوده از خرید را می دهد. هر چند کیفیت محصولات اسنوا در حدی است که خریدار نیاز به خدمات پس از فروش ندارد اما برای خیال آسوده مصرف کنندگان، خدمات پس از فروش بسیار خوبی را برای  کالاهای خود در نظر گرفته است. برای مثال می توان به تضمین ارائه خدمات به موقع اشاره کرد. اسنوا به ازای هر روز تاخیر در ارائه خدمات به شما تضمین می کند که یک ماه گارانتی رایگان اعطا کند.

گردآوری‌:گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع: snowa.ir