میز ناهارخوری تان را به سادگی، حرفه ای بچینید
میز ناهارخوری یکی از ملزومات موجود در خانه های امروزی است. چیدمان میز ناهارخوری برای پذیرایی از میهمانان اهمیت بسیار زیادی دارد. با نکات ساده زیر یک میز ناهارخوری حرفه ای بچینید.

اگر شما هم از آن دسته كسانی هستید كه حضور میز ناهارخوری را در خانه‌تان ضروری می‌دانید و فارغ از متراژ خانه‌تان آن را در گوشه‌ای جای داده‌اید، بهتر است به بهترین نحو از آن استفاده كنید. هیچ‌‌ وقت میز ناهارخوری را به یك عنصر جا گیر و بی‌ استفاده تبدیل نكنید. اول از همه تصمیم بگیرید كه می‌خواهید میز را در مركز ثقل اتاق قرار دهید یا اینكه آن را در گوشه‌ای بگذارید. بهتر است این بخش را در نزدیكی آشپزخانه در نظر بگیرید. می‌توانید بشقاب‌ها و تمام وسایل پذیرایی‌تان را هم در یك بوفه یا كمد، در همان بخش قرار دهید تا دسترسی به آن آسان باشد. دیوارهای آن بخش را هم بنا بر سلیقه‌تان و با توجه به اینكه محیط غذاخوری است، تزئین كنید؛ مثلا می‌توانید بشقاب‌های قدیمی‌تان را كه از آنها خاطرات خوشی دارید، روی دیوار نصب كنید.

اگر می خواهید یک میزناهارخوری حرفه ای بچینید کافی است نکات زیر را بدانید

 

 

یک میزناهارخوری متناسب با اتاق تان خریداری کنید

یک میزناهارخوری متناسب با اتاق تان خریداری کنید

اگر هنوز میز ناهارخوری نخریده‌اید یا می‌خواهید میزتان را عوض كنید، یادتان باشد برای اتاق‌ها و خانه‌های كوچك اصلا سمت میز و صندلی‌هایی با رنگ تیره نروید. در ضمن از خریدن صندلی‌های دسته‌دار برای میز غذاخوری به‌شدت بپرهیزید. اگر میز را در قسمتی از اتاق نشیمن می‌گذارید، بهتر است صندلی‌هایی را انتخاب كنید كه با مبلمان‌تان هماهنگ باشند و هنگام كمبود فضای نشیمن بتوانید از آنها استفاده كنید.

 

بیشتر بدانید : 9 مدل میز ناهارخوری برای فضاهای کوچک

 

نور محیط را با توجه به قرار گرفتن میزناهارخوری تان تنظیم كنید

نور محیط را با توجه به قرار گرفتن میزناهارخوری تان تنظیم كنید

بهتر است نور اصلی از بالا، وسط میز ناهارخوری تان بتابد. اما اگر خانه‌تان كوچك است یا میز ناهارخوری‌ تهیه كرده‌اید كه در حال حاضر برای محیط خانه‌تان بزرگ است، آن را به یك سمت از دیوار بكشید تا در حالت عادی، صندلی‌ها و فضای دورتادور میز، برای‌ تان دست‌ و پا گیر نباشد.

 

 

میز ناهارخوری تان را متناسب با فصل تزیین کنید

میز ناهارخوری تان را متناسب با فصل تزیین کنید

برای تزئین میز ناهارخوری اول از همه یك رومیزی نخی تهیه كنید یا یك تكه رانر ( پارچه های باریکی که وسط میزناهارخوری قرار داده می شود ) با طرح گل‌‌های متناسب با فصل پیدا كنید و آن را وسط میز قرار دهید. اگر خوش‌سلیقه هستید و خودتان می‌خواهید این رانر را بدوزید، توصیه می‌كنیم عرض آن را بیشتر از 50 سانتی‌متر نگیرید. برای دستمال سفره هم می‌توانید از پارچه‌های كتان در اندازه‌های 40 در 50 سانتی‌متر استفاده كنید یا به دستمال سفره‌های كاغذی در طرح‌های مختلف رضایت دهید. تزئین دستمال سفره‌های ساده با یك شاخه كوچك برگ رزماری زیباست. اما اگر از دستمال‌های طرحدار و شلوغ استفاده می‌كنید بهتر است آن را ساده كنار یا داخل بشقاب قرار دهید.

 

 

ظروف را در جاهای اصلی شان روی میز ناهارخوری قرار دهید

ظروف را در جاهای اصلی شان روی میز ناهارخوری قرار دهید

وسط میز را برای قرار دادن ظروف غذاهای اصلی خالی بگذارید. اما اگر اصرار دارید روی میز را تزئین كنید، می‌توانید از یك گلدان گل با شاخه‌های كوتاه استفاده كنید.

 

 

یادتان باشد برای چیدمان ظروف، از لبه میزناهارخوری شروع به چیدن وسایل كنید

یادتان باشد برای چیدمان ظروف، از لبه میزناهارخوری شروع به چیدن وسایل كنید

بشقاب‌ها را روبه‌روی هر صندلی قرار دهید. اگر قرار است از ‌مهمانان‌تان با سوپ پذیرایی كنید، بشقاب‌های گود را داخل بشقاب‌های تخت و دقیقا در وسط آن بگذارید. اگر لازم است از كارد استفاده كنید، آن را سمت راست بشقاب قرار دهید. قاشق را هم سمت راست كارد بگذارید. چنگال را در سمت چپ بشقاب و ظرف دسر را بالای چنگال قرار دهید.

 

 

 اگر می‌خواهید از دو سایز لیوان روی میز ناهارخوری تان استفاده كنید

اگر می‌خواهید از دو سایز لیوان روی میز ناهارخوری تان استفاده كنید

آنها را به ترتیب بلندی از سمت چپ به راست، در سمت راست و بالای كارد و قاشق بگذارید. باید در نظر داشت كه نوع وعده غذایی و رسمی یا خودمانی بودن یك ‌مهمانی می‌تواند روی چیدمان میزتان تاثیر بگذارد. شما باید بتوانید با یك چیدمان خوب، اول از همه خلاقیت‌تان را به نمایش بگذارید و بعد یك محیط زیبا و البته راحت را برای غذا خوردن ‌مهمانان‌تان فراهم كنید.

 

 

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : مجله منزل