چرم اصل را چگونه از تقلبی تشخیص دهیم؟
قطعا بارها پیش آمده كه وقتی برای خرید كفش، كیف یا لباس به مغازه‌ای مراجعه می‌كنید، فروشنده ادعا می‌كند كه محصولاتش از چرم اصل ساخته شده‌اند. اما این ادعا چقدر صحت دارد؟
 


تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی همواره یكی از دغدغه‌های خریداران محصولات چرمی در سراسر دنیا و به تبع آن در ایران بوده است. طی سالهای اخیر خرید محصولات چرمی در ایران شامل كیف، كفش و لباس افزایش قابل توجهی داشته و مغازه‌های متعددی نیز در سراسر كشور در زمینه فروش محصولات چرمی راه‌اندازی شده‌اند، اما همزمان با رشد فروش محصولات چرمی در ایران، بازار كالاهای با چرم تقلبی نیز سیر صعودی داشته است.


این روزها اگر به یكی از مغازه‌های فروش محصولات چرمی مراجعه كنید، معمولا فروشنده به شما می‌گوید كه كالاهایش از چرم اصل ساخته شده‌اند؛ اما چگونه می‌توان كالایی با چرم اصل را از كالایی با چرم تقلبی تشخیص داد؟

حسن نصیریان - عضو انجمن صنایع چرم ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این‌كه در بسیاری از موارد تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی بسیار دشوار است، افزود: ‌البته چیزی به نام چرم تقلبی نداریم، بلكه دو نوع چرم طبیعی و مصنوعی وجود دارد.


وی با بیان این‌كه وقتی چرم به كالایی مانند كیف یا كفش تبدیل می‌شود، تشخیص نوع آن دشوارتر است، افزود: قیمت چرم طبیعی بسیار بیشتر از چرم مصنوعی بوده، ولی به هر حال در بازار برخی فروشندگان از این موضوع سوءاستفاده می‌كنند و محصول با چرم مصنوعی را با قیمت چرم طبیعی می‌فروشند.
او با اشاره به این‌كه دستورالعملهای ویژه‌ای درباره تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی بین فروشگاه‌های معتبر فروش محصولات چرمی در سراسر كشور پخش شده است، افزود: معمولا افراد با تجربه می‌توانند با چند راهكار ساده با درصد خطای پایینی چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص دهند.

تشخیص چرم طبیعی از چرم ساخت دست انسان در برخی موارد بسیار دشوار است. چرم طبیعی بسیار گرا‌نتر از چرم مصنوعی است. برخی از كالاهای چرمی اگر با چرم اصل تولید شده باشند، معمولا دارای شناسنامه بوده كه اطلاعات مربوط به كالا در آنها درج شده است. در مورد برخی از محصولات چرمی اگر امكانش وجود داشته باشد، به قسمتهای برش خورده آنها نگاه كنید. اگر در آن بخشها نشانه‌ای از حالت پلاستیكی و نرم مشاهده كردید چرم طبیعی نیست. چرم را لمس كنید. چرم طبیعی بسیار نرم و منعطف است. چرم را بو كنید. چرم طبیعی بوی مشخص و خاص دارد كه هرگز نمی‌توان از آن كپی‌برداری كرد. به بافت چرم نگاه كنید اگر گره‌ها، خلل و فرجهای آن طبق الگویی قابل شناسایی باشد، چرم مصنوعی است. چرم طبیعی و مصنوعی را از پشت آنها نیز می‌توان از هم تشخیص داد. چرم مصنوعی دارای پوششی در قسمت پشت است كه هنگام برش آسیب می‌بیند و كاملا مشخص است.


راحت‌ترین راه برای تشخیص چرم از دیگر اجناس این است که لبه دوخته شده جنس موردنظر را برگردانیم و به این نکته دقت کنیم که پشت آن جنس چه حالتی دارد؟ در بین اجناس شبه چرم، فومها از همه فراوانتر هستند و اتفاقا بیشتر از سایر اجناس هم به جای چرم ارائه می‌شوند. اگر پشت جنس موردنظر اثری از نخهای توری شکل مشاهده کردید، تردید نکنید که مصنوعی است. چرم طبیعی را خیلی آسان از طریق پرزهایی می‌توان شناخت که از کل جنس جدا نیستند و به زحمت از روی آن کنده می‌شوند، حالتی دقیقا شبیه به وقتی که یک گوله پشم یا پنبه را به دو قسمت تقسیم می‌کنید و الیاف آن یکی یکی از لا به لای هم در می‌آیند.


درزها و محل دوخت کفش یا کت یا هر وسیله چرمی دیگری که دارید را بررسی کنید. معمولا با دقت کافی می‌توانید یك لبه برش خورده هرچند کوچک را پیدا کنید که پشت چرم را ببینید یا لمس کنید. اگر پشت چرم لایه نخی داشت یا تار و پود نخی چسبیده بود، مصنوعی است، اما اگر جنس پشت چرم حالت پوستی و کرک دار و نرم بود، یعنی چرم طبیعی است.گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : khabaronline.irمطالب پیشنهادی : 
جدیدترین مدل های شال گردن به پیشنهاد martha stewart!
آشنایی با خرید چکمه
خرید کفش مناسب برای اول مهر
بهترین کوپ شلوار جین برای اندام شما به پیشنهاد مجله Glamour!