به نظر شما چه تفاوتی میان كاربرد چوب‌لباسی‌های مختلف وجود دارد؟ در كمد لباس‌هایتان را باز كنید و با دقت به چوب‌لباسی‌های آویزان‌شده به میله اصلی كمد، نگاهی بیندازید.
 
به نظر شما چه تفاوتی میان كاربرد چوب‌لباسی‌های مختلف وجود دارد؟

در كمد لباس‌هایتان را باز كنید و با دقت به چوب‌لباسی‌های آویزان‌شده به میله اصلی كمد، نگاهی بیندازید.

آیا تنوعی در جنس و مدل آنها می‌بینید یا اینكه همه لباس‌هایتان – با هر نوع و فرمی كه هستند – روی چوب‌لباسی‌های فلزی – كه معمولا همراه لباس‌های خشكشویی شده به مشتری داده می‌شوند – آویزان شده‌اند؟!

به احتمال زیاد این‌طور نیست. در كمد همه ما انواع و اقسام چوب‌لباسی‌ها شامل فلزی بدون روكش، فلزی با روكش نازك، پلاستیكی، چوبی و تركیبی از چوب و فلز یافت می‌شود كه یا خودمان آنها را خریداری كرده‌ایم یا هنگام خرید لباس، چوب‌لباسی مخصوصش همراه آن بوده است ولی موضوع اینجاست كه اغلب ما معمولا موقع آویزان‌كردن لباس‌ها در كمد

- باوجود چوب‌لباسی‌های متنوع - هر چوب‌لباسی خالی‌ای را كه در دسترس است، برداشته و لباس را روی آن آویزان می‌كنیم؛ آن‌وقت اعتراض می‌كنیم كه نمی‌دانیم چرا كت و دامن یا كت و شلوار نوی ما بعد از مدتی آویزان‌بودن داخل كمد، سرشانه‌هایش بد فرم و چین‌دار شده و دیگر شكل اولیه را روی بدن ما ندارد؛ درصورتی كه مقصر اصلی خودمان هستیم زیرا انتخاب ما برای چوب‌لباسی مناسب، درست نبوده است. بله، تعجب نكنید.

 لباس -گذشته از وزن، جنس و میزان استقامت چوب‌لباسی – باتوجه به فرمشان باید توسط چوب‌لباسی مناسبی به‌میله كمد آویخته شوند. درواقع چوب‌لباسی‌ها نه تنها ابزار آویزان‌كردن لباس‌ها هستند بلكه نقش محافظت‌كننده از فرم آنها را نیز برعهده دارند.

در همین راستا ما به معرفی تعدادی از مهم‌ترین و پركاربردترین چوب‌لباسی‌ها – باتوجه به نوع كاربردشان– می‌پردازیم: 

 این چوب‌لباسی دارای یك آویز و 2 بازوی مایل است كه فرم شانه انسان را دارد. این نوع چوب‌لباسی‌ها را معمولا برای آویزان‌كردن انواع و اقسام بلوزها و پیراهن‌های دكمه‌دار مردانه و زنانه مورد استفاده قرار می‌دهند. 

چوب‌لباسی‌هایی كه فرم كلیپس دارند و در واقع 2 بازوی آنها با استفاده از فلزی روی هم به صورت محكم قرار می‌گیرند، مخصوص آویختن شلوارهایی با پارچه‌های نازك و ظریف هستند. درضمن معمولا لایه‌ای از ابر فشرده لبه داخلی این بازو را می‌پوشاند تا روی پارچه فشار زیادی وارد نیامده و به اصطلاح جا نیندازند. 

شلوارهای با پارچه‌های ضخیم‌تر مانند جین، كتان یا مخمل كبریتی – كه برای قرارگرفتن روی میله چوب‌لباسی نیازی به گیره یا كلیپس ندارند – را روی چوب‌لباسی‌هایی با میله گرد ضخیم مانند تصویر بیاویزید؛ درضمن، انتهای بازوهای طرفین میله – كه با زاویه‌ای تندتر به میله وصل شده‌ – نیز مانع از افتادن شلوار روی زمین می‌شود. علاوه بر این، از بازوی این نوع چوب‌لباسی‌ نیز می‌توانید برای آویختن پیراهن‌های مردانه استفاده كنید. 

دامن از جمله لباس‌هایی است كه برای آویختن آن راه‌های مختلفی وجود دارد. به‌عنوان مثال اگر در دو طرف كمر دامن شما 2 بند حلقه مانند روبانی دوخته شده است، می‌توانید هریك از بندها را به گیره‌های كوچكی – كه معمولا در 2 بازوی اغلب چوب‌لباسی‌های پلاستیكی و بعضی از انواع چوبی قرار دارد – بیاویزید ولی در این حالت دامن به صورت صاف آویخته نخواهد شد؛ بنابراین برای این كار، چوب‌لباسی‌های گیره‌دار در هر شكل و مدلی كه باشند، بهترین انتخاب‌اند. به این ترتیب كه روی میله پایینی این‌گونه چوب‌لباسی‌ها معمولا 2 گیره وجود دارد كه كمر دامن را محكم گرفته و آن را به همان حالت صاف آویزان می‌كند.

برای آویختن یك دست لباس – كه اجزای آن 2تكه یا 3 تكه است – شامل كت و شلوار و جلیقه، بلوز و شلوار و مانند اینها، چوب‌لباسی‌ای را انتخاب كنید كه زاویه 2 بازوی آن باز باشد تا بتواند حالت و فرم كت یا بلوز را خوب نگهدارد؛ در ضمن دارای میله‌ای برای آویختن شلوار نیز باشد.  

وقتی می‌خواهید كت تكی را به چوب‌لباسی بیاویزید – به‌خصوص اگر از جنس ضخیم و زمستانی باشد – لازم نیست كه چوب‌لباسی میله‌دار انتخاب كنید. نكته قابل‌توجه – به‌ویژه در مورد كت‌های مردانه – انتخاب چوب‌لباسی‌ای با داشتن فرم شانه در 2 سر بازوی آن است. 

درضمن برای آویختن پالتوها نیز باید از این نوع چوب‌لباسی استفاده كرد ولی باتوجه به اینكه این مدل چوب‌لباسی‌ها در 2 نوع جنس پلاستیكی و چوبی تولید می‌شوند، اگر می‌خواهید برای پالتویتان چوب‌لباسی انتخاب كنید، نوع چوبی آن محكم‌تر است. 

ژاكت‌ها، مانتوها و بلوزهای بافتنی نیز برای آویخته‌شدن به چوب‌لباسی فرم‌دار نیاز دارند زیرا این قبیل لباس‌ها تحت كوچك‌ترین فشاری فرم گرفته و تغییر ظاهر پیدا می‌كنند؛ بنابراین آنها را روی چوبی آویزان كنید كه شكل لباس را حفظ كند. 

آویزان‌كردن شال، روسری و مقنعه برای تمام خانم‌ها یك معضل بزرگ شده است؛ درحالی كه انتخاب چوب‌لباسی‌های چندمیله‌دار برای این منظور، می‌تواند بسیار مشكل‌گشا باشد. حداقل دیگر لازم نیست دربه‌در دنبال روسری خود در زیر بقیه لباس‌ها بگردید. 

اغلب ما معمولا برای آویزان كردن لباس‌های رسمی زنانه یكی از انواع چوب‌لباسی‌های معمولی را انتخاب می‌كنیم؛ درحالی كه در این تقسیم‌بندی‌ها برای پیراهن‌های رسمی و مخصوص مهمانی زنانه نیز فكری شده است. این چوب‌لباسی‌ها معمولا با لایه‌ای ابر و روكش پارچه‌ای پوشیده شده‌اند. شما هم می‌توانید این قبیل چوب‌لباسی‌ها را در فروشگاه‌های مخصوص فروش حوله، روتختی و مانند اینها پیدا كنید ولی به جای آنكه به دنبال این مدل چوب‌لباسی بگردید و احتمالا مبلغ گزافی هم بپردازید، از چوب‌لباسی‌های معمولی چوبی بدون میله استفاده كرده و آنها را با لایه‌ای از ابر یا پشم‌شیشه و پارچه روكش كنید. 

چوب‌لباسی‌های متفاوت 

علاوه بر پیشنهادات فوق، چوب‌لباسی‌های دیگری با كاربردهای خاص‌تر كمابیش یافت می‌شود كه تولید انبوه‌تر آنها می‌تواند راهی برای ایجاد هرچه بیشتر نظم و دسترسی راحت‌تر به لوازم مربوط در كمدها باشد. به‌عنوان مثال در تصاویر زیر شما 2 چوب‌لباسی را ملاحظه می‌كنید كه با فرمی كاملا متفاوت برای آویزان‌كردن كمربندها، شال، دستمال‌گردن و حتی روسری‌های نازك و ظریف مناسب هستند.

 
گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع: hamshahrionline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
توصیه‌های لازم در مورد شیر
توصیه‌های کاربردی برای نگهداری مواد غذایی در یخچال
چگونه كاغذ ديوارى را تميز كنيم؟
چگونه بوى بد ماكروفر را از بين ببريم؟
چگونه داخل فر( آون ) خود را تميز كنيد؟