دراین مطلب چند نکته مهم درباره طریقه نگهدای و مراقبت از لباس‌ها آورده شده است که دانستن آنها برای همه لازم است.

راه و روش نگهداری
    
لباس‌ها را استراحت دهید    
لباس‌هایتان هم مثل خودتان نیاز به استراحت دارد. بنابراین سعی کنید که هر روز پس از استفاده آنها را در کمد لباس‌ها به دقت آویزان کنید. به طور مثال، کت و شلوار باید حداقل یک روز قبل از استفاده مجدد در کمد استراحت کند.
    
لباس‌ها را آویزان کنید    
حتی با وجود اینکه خسته هستید و می‌خواهید استراحت کنید، به یادداشته باشید که حتماً لباس‌هایتان را پس از استفاده آویزان کنید و آنها را در گوشه و کنار نیندازید چون این کار باعث می‌شود که چین و چروک‌های بدی روی لباس افتاده و لباس از قیافه بیفتد. پس آنها را به دقت آویزان کرده و بگذارید که شکل خود را دوباره به دست بیاورند.
    
لباس‌ها را هوا دهید
هر از چندگاهی لباس‌هایتان را کمی هوا دهید. این کار باعث می‌شود که عطر جذب لباس نشود و چین و چروک هم به لباس نیفتد.
    
لباس‌ها را ماهوت پاک کن بزنید 
گرد و خاک به مرور زمان باعث از بین رفتن و خراب شدن لباس می‌شود به همین دلیل سعی کنید که به طور مداوم گرد و غبار را توسط ماهوت پاک کن از روی لباس پاک کنید.    
برای گرفتن نتیجه بهتر می‌توانید از ماهوت پاک کن‌هایی با موهایی کوتاه تر استفاده کنید.
    
نحوه شست وشوی لباس
قبل از انداختن لباس‌ها در ماشین لباسشویی، حتماً آنها را پشت و رو کنید تا اگر احیاناً عرق کرده باشید، از روی لباس خشک شود. اگر لباس‌های کثیف تان را در سبد نگهداری کنید، ممکن است کپک بزند و عطرهای مختلف لباس‌ها به یکدیگر نفوذ کند. یک بار دیگر توصیه می‌کنم اگر لباس‌هایتان را با ماشین لباسشویی می‌شویید، سعی کنید از مواد شوینده مایع استفاده کنید تا رسوب لباس‌هایتان را خراب نکند. لباس‌های روشن را از لباس‌های تیره جدا کنید و سعی کنید لباس‌های سفید را مجزا بشویید.    
اگر یک لباس زیپ دار را می‌خواهید بشویید، حتماً توجه داشته باشید که قبل از انداختن آن در ماشین زیپ لباس را کاملاً ببندید چون می‌تواند به لباس‌های دیگر صدمه بزند.
    
نحوه اتو زدن لباس    
همیشه می‌توانید حتی بدون شست وشوی لباسی آن را به خشک شویی برده و بخواهید برایتان اتو بزند. از طرف دیگر، اگر لباس‌هایتان را خودتان اتو می‌زنید، به شما توصیه می‌کنم که همیشه پارچه یی نم دار روی لباس انداخته و بعد اتو بزنید. با این کار رنگ لباس حفظ شده و تا حد امکان صدمه یی نمی‌بیند. در اتو زدن شلوار هم دقت کنید که حتماً از روی خط اتوی خودش اتو بزنید.
    
لباس‌هایتان را خشک شویی کنید    
دقت کنید که لباس‌هایتان را حتماً پیش یک خشک شویی معتبر ببرید، چون خشکشویی‌های غیراستاندارد از مواد شوینده با کیفیت پایین استفاده می‌کنند. همچنین ممکن است لباس‌هایتان را بیش از اندازه مرطوب نگاه دارند و این باعث خراب شدن پارچه می‌شود، توجه کنید که خشک شویی مورد نظر شما حتماً از شوینده‌های سازگار با محیط زیست استفاده کند.
    
احتیاط کنید    
سعی کنید توجه اضافی به لباس‌هایتان کنید، سعی کنید لکه یی روی لباس‌هایتان نیفتد یا در تماس با اجسام تیز پاره نشود.
    
چیزی به لباس‌هایتان سنجاق نکنید
دقت کنید که چیزی به لباس‌هایتان سنجاق نکنید چون بافت پارچه لباستان را از بین می‌برد و حتی ممکن است در لباس‌های ظریف تر سوراخ ایجاد کند.
    
لکه گیری    
قبل از لکه گیری لباس، حتماً از متخصصان در مورد نحوه کار سوال کنید. چون لکه گیری لباس‌های مختلف در رنگ‌ها و جنس‌های مختلف متفاوت است.
    
نگهداری شلوار    
اگر کار شما طوری است که مجبورید برای ساعت‌ها بنشینید، توجه کنید که خط اتوی شلوارتان به دقت زده شود تا با نشستن زیاد شلوار از قیافه نیفتد. از لباس‌هایتان به خوبی مراقبت کنید و خوش تیپ باشید.
 
 

 گردآوری: گروه سبک زندگی 
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:  magiran.com

 
مطالب پیشنهادی:
نكاتی درباره سیب زمینی
چگونه كاغذ ديوارى را تميز كنيم؟
استفاده از ریحان برای بسته بندی مواد غذایی
توصیه‌های لازم در مورد شیر
توصیه‌های کاربردی برای نگهداری مواد غذایی در یخچال