این نان شیرین، می تواند شیرینی روز عشق را برای شما با عطر توت فرنگی و دارچین مطبوع تر و دوست داشتنی تر کند. تمام روزهایتان روز عشق باد!
"سپندارمذگان" چیست؟
در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، یعنی حدودا دوهزار سال پیش از تولد ولنتاین، میان آریائیان روزی موسوم به روز عشق (سپندارمذگان یا اسفندارمذگان) بوده است.
این روز در تقویم زرتشتی مصادف است با پنجم اسفند ماه و در تقویم جدید ایرانی، که شش ماه اول سال سی و یک روز حساب میشود، شش روز به جلو آمده و دقیقا مصادف میشود با ۲۹ بهمن، یعنی چهار روز پس از روز ولنتاین فرنگی.
زرتشیان جشن سپندارمذ (سپندارمذگان – روز زن و روز زمین) را هر ساله در پنجم اسفند ماه برگزار می کنند.

ولنتاین چیست؟
در قرن سوم میلادی که مطابق می شود با اوایل امپراطوری ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده است به نام کلودیوس دوم . کلودیوس ، عقاید عجیبی داشت، از جمله اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد؛ از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم قدغن می کند. کلودیوس به قدری بی رحم و فرمانش به اندازه ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان نداشت. اما کشیشی به نام والنتیوس (ولنتاین)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد. کلودیوس دوم از این جریان خبر دار می شود و دستور می دهد که ولنتاین را به زندان بیاندازند. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق با قلبی عاشق اعدام می شود. بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می دانند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شود برای عشق.

این نان شیرین، میتواند شیرینی روز عشق را برای شما با عطر توت فرنگی و دارچین مطبوع تر و دوست داشتنی تر کند. تمام روزهایتان روز عشق باد!
 
مواد نان :
شیر : ¾ پیمانه
مارگارین یا کره : ⅓ پیمانه ( نرم شده در دمای محیط آشپزخانه )
آرد :  ¼ 3 پیمانه
مایه خمیر : 2 قاشق چایخوری ( 0.25 اونس)
شکر سفید : ½ پیمانه
نمک : ½ قاشق چایخوری
تخم مرغ : 1 عدد ( به دمای محیط آشپزخانه برسد )
آب : ¼ پیمانه

مواد داخل نان :
مارمالاد یا مربای توت فرنگی غلیظ : 1 پیمانه
پودر دارچین : ½ قاشق چایخوری
کره یا مارگارین : کمی برای چرب کردن روی خمیر

مواد Glaze :
پودر قند : 1 پیمانه
پودر دارچین : ¼ قاشق چایخوری
شیر : 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه :
شیر را کمی گرم کنید تا ولرم شود، سپس شکر را داخل آن حل کنید و بعد مایه خمیر را به آن اضافه کنید و به مدت یک ربع کنار بگذارید تا مایه خمیر پف کرده و عمل کند.
 
کره و تخم مرغ و آب ولرم را داخل کاسه بریزید و کمی مخلوط کنید و سپس مایه خمیر عمل آمده را به آن اضافه کنید. آرد و نمک را مخلوط کرده و به بقیه مواد اضافه کنید و کمی ورز دهید تا خمیر شما تقریباً منسجم شده و مواد به خوبی با هم مخلوط شده باشد. سعی کنید در این مرحله آرد زیادی به خمیر اضافه نکنید و به سرعت خمیر را جمع کرده و به شکل یک گلوله درآورده و داخل ظرف بزرگی قرار دهید و روی آن را با یک حوله نمدار پوشانده و در جای نسبتاً گرمی قرار دهید تا خمیر ورآمده و حجم آن دو برابر شود. ( در این مرحله خمیر باید 2 تا 3 ساعت استراحت کند تا حجم آن دو برابر شود )
 
 
برای اینکه مطمئن شوید خمیر شما ورآمده و رسیده است، انگشت خود را داخل خمیر فرو کنید، اگر حفره ایجاد شده جمع نشد، یعنی خمیر شما آماده است!
 
 
مربای توت فرنگی را خوب له کنید. ( اگر از مارمالاد توت فرنگی استفاده کنید بهتر است ) مربای یا مارمالاد باید غلیظ بوده و شربت روان زیادی نداشته باشد.
 
خمیر را به دو قسمت تقسیم کرده و یکی از قسمتها را به صورت یک مستطیل با قطر 3 تا 4 میلی متر باز کنید.
 
 
 
و با مقداری کره روی خمیر را چرب کنید و سپس مارمالاد را روی خمیر پخش کرده و پودر دارچین روی مارمالاد بپاشید و از یک طرف به آرامی خمیر را رول کنید.
 
 
قسمت دیگر خمیر را نیز به همین شکل آماده کنید و هر دو رول را  10 دقیقه داخل یخچال یا 2 دقیقه داخل فریزر قرار دهید.

فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود.
قالب را کاغذ روغنی بیاندازید و یا چرب و آردپاشی کنید.
رولها را از یخچال خارج کرده و هر کدام از آنها را با چاقوی اره ای به 12 قسمت مساوی ببرید. برشها حدود 2.5 تا 3 سانتیمتر باشد.
 
 
تکه های نان را به آرامی برداشته و داخل قالب قرار دهید. زیاد فشرده نباشد!
 
 
بعد از اینکه تمام رولها داخل قالب چیده شد، روی قالب را با یک حوله نمدار بپوشانید و به مدت 40 دقیقه دیگر استراحت دهید تا کمی پف کند.
 
 
سپس قالب را به مدت 30 دقیقه داخل فر قرار دهید تا روی نان طلایی شود. ( 180 درجه سانتیگراد )
 
در این فاصله Glaze را آماده کنید.
پودر قند و دارچین را با 1 قاشق غذاخوری شیر مخلوط کنید. روی حرارت بسیار کم هم بزنید تا به شکل یک لعاب غلیظ درآید. اگر خیلی غلیظ بود، یک قاشق دیگر شیر اضافه کنید و کنار بگذارید و بعد از اینکه نان را از داخل فر درآوردید، این لعاب را روی آن بریزید. ( اگر تمایل داشتید میتوانید گلیز را با وانیل به جای دارچین معطر کنید )
گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : mamisite.comمطالب پیشنهادی :
طرز تهیه شیرینی های براونی قلبی برای روز عشق
طرز تهیه کیک شکلاتی عاشقانه
یک جعبه زیبا برای شکلات های روز عشق درست کنید
طرز تهیه شیرینی های قلبی برای روز عشق
کیک های قرمز رنگ مخملی برای روز عشق