طرز تهیه باقلوای سه رنگ برای نوروز امسال
باقلوا سه رنگ یکی از شیرینی هایی خوشمزه و لذیذ ایرانی است که طرفدارن زیادی دارد و در بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار است. از این شیرینی می توان در مراسم و مهمانی ها و همچنین در عید نوروز استفاده کرد

مواد لازم برای تهیه باقلوا سه رنگ

آرد سفید                           1 پیمانه
آب گرم                             1 قاشق سوپ خوری
گلاب                                1 قاشق سوپ خوری
روغن جامد                         1 قاشق سوپ خوری

بیشتر بدانید : شیرینی شب یلدا، باقلوا ترکی درست کنید

مواد لازم برای داخل باقلوا

پودر پسته                          250 گرم
پودر بادام                          500 گرم
پودر قند                           500 گرم
زعفران دم کرده                  3 قاشق سوپ خوری
پودر هل                         1 قاشق سوپ خوری

مواد لازم برای شربت باقلوا

شکر                            1 پیمانه
گلاب                           2 قاشق سوپ خوری
آب                             1 پیمانه

طرز تهیه باقلوا سه رنگ برای نوروز
طرز تهیه باقلوا سه رنگ برای نوروز

  • در ابتدا برای تهیه خمیر باقلوا ظرفی برداشته آب را به همراه روغن و گلاب داخل آن می ریزیم؛ پس از مخلوط کردن این سه مواد آرد را کم کم اضافه کرده و خوب ورز می دهیم تا خمیر یک دست شود، سپس آن را داخل یک نایلون گذاشته و اجازه می دهیم  به مدت 2 ساعت در دمای محیط استراحت کند. این کار باعث می شود تا خمیری نرم و لطیف داشته باشیم.

  • پودر قند و پودر هل را ترکیب کرده و به سه قسمت مساوی تقسیم می کنیم، سپس پودر بادام را هم دو قسمت کرده، یک قسمت آن را با زعفران مخلوط می کنیم. در ادامه مخلوط پودر قند و هل را به ترتیب: قسمت اول را با پودر پسته، قسمت دوم را با پودر بادام زعفرانی و قسمت سوم را با پودر بادام ساده ترکیب کرده کنار می گذاریم.

  • در مرحله بعد خمیر را روی یک سطح صاف قرار داده، با وردنه پهن می کنیم، آن را به صورت یک لایه نازک در آورده و از وسط برش می زنیم. یک قالب مستطیلی شکل برداشته و پس از چرب کردن یکی از خمیر ها را کف آن قرار می دهیم، حالا مواد باقلوا را به صورت لایه لایه روی هم می ریزیم.

  • ابتدا پودر پسته را روی خمیر می ریزیم، سپس آن را خوب می کوبیم تا فشرده و منسجم شود. لایه بعدی را با پودر بادام ساده پر کرده آن را هم می کوبیم، لایه سوم را  پودر بادام زعفرانی ریخته مثل دو روش قبل عمل می کنیم.

  • در آخر خمیر دیگر را روی مواد باقلوا قرار داده و فشار می دهیم، از پشت چاقو برای شکل دان خمیر استفاده کرده و آن را به صورت لوزی برش می زنیم.باقلوا را داخل فری که از قبل روشن کرده ایم با دمای 175 درجه سانتی گراد قرار می دهیم. 30 دقیقه زمان لازم است تا باقلوا پخته و آماده شود.

  • برای درست کردن شربت باقلوا شکر، آب و گلاب را با هم مخلوط کرده و روی حرارت قرار می دهیم تا جوشیده و غلیظ شود، سپس کنار می گذاریم تا خنک شود.

  • پس از خارج کردن باقلوا از فر روی آن را شربت سرد شده می ریزیم و اجازه می دهیم تا خنک شود. باقلوا را برش زده داخل ظرفی می چینیم. نوش جان..بیشتر بدانید : کیک باقلوا کدو حلوایی، یک کیک خوشمزه زمستانی

بیشتر بدانید : باقلوا شکلاتی، شیرینی مناسب عید فطر

بیشتر بدانید : کالری شیرینی های نوروزی چقدر است؟


گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
Seemorgh.com/lifestyle
منبع: asrepaeez.com