اگر درباره نحوه دلجویی، موقعیت دلجویی و روش های دلجویی برای تان سوالاتی پیش آمده است، ادامه این مطلب را حتما بخوانید.

بهترین همسران دنیا هم ممکن است روزی از هم دلگیر شوند و همدیگر را برنجانند، اما نکته این جاست که این رنجش چطور باید برطرف شود؟ حتما الان می گویید «خب باید حرف بزنیم»، بله این راه بسیار مناسبی است و همه این را می دانیم که با گفت وگوی اصولی و موثر، مسائل حل می شود، اما گاهی اوقات هیچ کدام از طرفین آمادگی صحبت درباره موضوع را ندارند و آزردگی به قدری غالب است که شاید حرف زدن درباره مشکل، بی فایده به نظر برسد. در این حالت راه دیگری هم وجود دارد و آن دلجویی است. اما این کار را چگونه انجام دهیم؟

 

با مهارت دلجویی آشنا شوید
یکی از مهارت های مورد نیاز زندگی مشترک که در بسیاری از موارد به زوجین کمک می کند، مهارت دلجویی کردن است. تسلط بر این مهارت، زندگی موفق را برای زوجین تضمین می کند. مهارت دلجویی مهارتی اساسی و پایه ای است و راه یاد گرفتن آن هم، این است که شروع به دلجویی کنید. وقتی یک یا دو بار این کار را انجام دهید، متوجه خواهید شد که باید از چه راهی وارد شوید و همسرتان با چه روشی دلگیری اش را از شما فراموش می کند.

 

به همسرتان عشق بورزید
عشق و علاقه در این فرآیند بسیار مهم است چون دلجویی از فردی اتفاق می افتد که جایگاه مهم و باارزشی برای شما دارد. وقتی می گویید «غرورم اجازه نمی دهد» در این حالت غرورتان را حفظ می کنید و به جای آن عشق همسرتان را از دست می دهید. در حقیقت به قیمت از دست دادن عشق تان، غرور خود را حفظ می کنید؛ بنابراین واقعا به همسرتان عشق بورزید تا راحت تر بتوانید از او دلجویی کنید.

 

برای دلجویی پیشقدم شوید
وقتی هر دو از موضوعی ناراحت هستید، شاید منتظر بمانید تا دیگری قدم اول را برای دلجویی بردارد؛ این یعنی شما مهارت لازم را برای ترمیم آسیب احساسی که در زندگی مشترک تان ایجاد شده است، ندارید و توجه ندارید که به خاطر همین اشتباه تان، ممکن است به مرور زمان، علاقه شما و همسرتان کمرنگ شود؛ بنابراین برای دلجویی، خودتان پیشقدم شوید.

 

به دنبال اثبات محق بودن خودتان نباشید
وقتی می خواهید از همسرتان دلجویی کنید، در اصل قصد کمک به او را دارید، نه این که بخواهید خودتان را اثبات کنید. اگر قصدتان دلجویی باشد، اما به دنبال اثبات این باشید، که حق با شماست، دلجویی انجام نمی گیرد. دلجویی فارغ از این است که چه فردی راست می گوید و چه فردی دروغ. در این حالت موضوع رها می شود و توجه به خود فرد اهمیت دارد. به جای این که صحبت روی موضوع مورد بحث باشد تمرکز روی احساسات طرف مقابل و کمک به او است.

 

نشان دهید با خود همسرتان مشکل ندارید
اگر فکر می کنید با گرفتن هدیه، همسرتان خوشحال می شود، این راه را امتحان کنید. به این ترتیب به او نشان می دهید که با خود او مشکلی ندارید، اگر فکر می کنید درست کردن غذای دوست داشتنی همسرتان، می تواند او را از دلخوری دور کند، همان موقع این کار را انجام دهید. همراهی در یک خرید، در یک مهمانی و... همگی نشان می دهد؛ شما بیشتر از موضوع، به همسرتان اهمیت می دهید.

 

با تفاوت شیوه دلجویی از خانم ها و آقایان آشنا شوید
در دلجویی باید بدانید شیوه دلجویی از مرد و زن به چه صورت است و به تفاوت این 2 جنس بیشتر دقت کنید. از آنجا که خانم ها خیلی شنیداری هستند و دوست دارند بشنوند بهتر است، مردها عبارت هایی مانند این که «من هنوز تو رو دوست دارم» و «تو برایم مهمی» و «من منظوری نداشتم» را زیاد استفاده کنند. نیاز ذاتی خانم ها دوست داشته شدن و دوست داشتن است؛ بنابراین وقتی در موضوعی قرار می گیرند که آزرده خاطرند نیاز ذاتی شان، آسیب می بیند و با خودشان فکر می کنند «من رو دوست نداره» یا «نفهمید من دوستش دارم.» در خور ذکر است که نیاز ذاتی آقایان نیز قدرت و توانایی است. معمولا در بحران ها احساس آزاردهنده آقایان بی کفایتی و تحقیر شدن است؛ بنابراین باید کلماتی به کار گرفته شود که این احساس از او گرفته و حس توانمندی به او بازگردانده شود؛ بیان عبارت هایی مانند «من می دونم که تو می تونی» و «می دونم به فکر ما هستی و حواست هست» بسیار مهم است. به طور کلی در دلجویی کردن باید به فرهنگ کلماتی که بین تان است، بیشتر توجه کنید و هر آنچه را که برای بهتر شدن حال طرف مقابل تان لازم است انجام دهید.

 

برای دلجویی وقت شناس باشید
برای جلوگیری از سوءتفاهم باید در وقت مناسب درباره موضوعی که درباره آن با همسرتان جر و بحث کرده اید، صحبت کنید. در فرآیند دلجویی، ما ثابت می کنیم که فرد از موضوع اهمیت بیشتری دارد. برای این که موضوع به درستی مورد بحث قرار بگیرد به شنونده نیاز است و اگر همسرتان حالش بد باشد این اتفاق درست نمی افتد. با دلجویی بی موقع و گفتن جملاتی مانند «خیلی خب هر چی تو میگی» او را از درد دل کردن با خودتان پشیمان می کنید و حتی باعث ایجاد احساس گناه در او می شوید. وقتی با نرمی جلو بروید و به او احترام بگذارید او هم انعطاف پذیرتر می شود. برای به نتیجه رسیدن عجله نکنید.

 

 

 

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : زندگی ایده آل