دختری که عاشقش هستم خواستگار دارد!
پسری 19 ساله و عاشق دختری 15 ساله ام. به تازگی پسردایی این دختر به خواستگاری او رفته و من می ترسم تا تابستان او ازدواج کند، نمی دانم چه کنم؟ اگر او ازدواج کند شکست بزرگی می خورم.

پسردایی دختر مورد علاقه ام به خواستگاری اش رفته، نمی دانم چه کنم؟

سوال کاربر
19 ساله ام و مدرکم دیپلم است. پارسال کنکور دادم و در رشته مورد علاقه ام که پرستاری است، قبول نشدم. امسال می خواهم دوباره کنکور بدهم. چند وقتی است عاشق دختری 15 ساله شده ام ولی چون هنوز آینده شغلی ام معلوم نیست، جرئت نمی کنم به خواستگاری اش بروم. مدتی است فهمیدم پسردایی آن دختر هم به خواستگاری اش رفته ولی به دلیل سن کم دختر به او جواب قطعی نداده اند. می ترسم تا تابستان ازدواج کند و شکست سنگینی در زندگی ام بخورم.
 

پاسخ کارشناس
شما با قبول نشدن در دانشگاه، احساس شکست کردید و دوست ندارید با ازدواج این خانم، دوباره این حس را تجربه کنید اما اولین نکته ای که باید خدمت شما بگویم، سن شماست. در سنی که شما قرار دارید، انتخاب ها بر مبنای احساسات است و باید گفت که عشق و علاقه، تنها شرط لازم و کافی برای یک ازدواج نیست. برای یک ازدواج خوب باید شرایط دیگری هم داشت که در ادامه برای شما مطرح می کنم البته شما با توجه به متن پیامک تان به نظر به بعضی از آن موارد آگاه هستید.

با خانواده تان مشورت کنید

با خانواده تان درباره حس و علاقه تان صحبت کنید، شاید اگر آن ها موافق باشند، بتوانند با آن خانم صحبت کنند و از احساس و نظر وی و خانواده شان نیز آگاه شوند. اگر شرایط ازدواج با یکدیگر را داشته باشید، این اتفاق باعث می شود تا زمان به ثبات رسیدن شرایط شما صبر کنند.

در دام این تله ها نیفتید

باتوجه به شرایط شما، لازم می دانم به چند مورد از افکار غلطی که باعث انتخاب های اشتباه می شود، اشاره کنم.

شیفتگی و عشق بی اندازه

عشق یکی از لازمه های ازدواج است اما برای ازدواج کافی نیست. یکی از خطرناک ترین شرایط انتخاب همسر ،زمانی برای شما پیش می آید که «عاشق» می شوید! در این حالت شما آن قدر تحت تاثیر هیجانات و احساسات هستید که نمی توانید درست ببینید و درست تصمیم بگیرید. قبول این مسئله برای کسانی که در اوج عشق هستند، بسیار سخت است.

احساس تنهایی شدید

تنهایی های دوران مجردی گاهی برایمان تحمل ناپذیر می شود اما نباید باعث شود بدون بررسی تن به ازدواج دهید.

عجله

در هر انتخابی، وقتی ما در شرایط اضطرار و عجله قرار می گیریم، امکان اشتباه کردن مان چندین برابر می شود و زمانی که این انتخاب به بزرگی انتخاب شریک زندگی باشد، اهمیتش بیشتر می شود. شما چون نگران ازدواج ایشان هستید، دارید به خودتان استرس می دهید و عجله دارید این حس به سرانجام برسد و به عاقبت آن فکر نمی کنید.

سن پایین

بیشتر روان شناسان امروزی معتقدند به طور کلی در جامعه شهری فعلی سن زیر ۲۰ سال برای ازدواج آقایان، سنی پرخطر است. ازدواج سالم نیاز به بلوغ های چندگانه دارد که بسیاری از آن ها در سنین پایین حاصل نمی شود. بسیاری از افراد در سنین آغاز جوانی هنوز نمی دانند از زندگی چه می خواهند و در سال های بعد، اولویت هایشان تغییرات زیادی پیدا می کند. ضمن این که در این سنین معمولا احساسات ما بر عقل مان چیره است.

نکاتی درباره خواستگاری

قبل از هر چیز از خودتان بپرسید واقعا آماده ازدواج هستید؟ پیش از آن که پیشنهاد ازدواج دهید، درباره اهداف خود فکر و با فرد مدنظر صحبت کنید. اگر قصد دارید به فردی پیشنهاد ازدواج دهید، حتما خانواده تان را مطلع کنید. ازدواج چیزی نیست که بخواهید به خاطر انگیزه های آنی وارد آن شوید. نباید فکر کنید چون او خیلی زیباست یا چون خواستگاران زیادی دارد، باید سریع وارد عمل شوید و او را انتخاب کنید. در قدم آخر، به شما تاکید می کنم بهترین روش برای پیشنهاد دادن، این است که خانواده شما قدم جلو بگذارند یا فردی واسطه شود و ببیند حس طرف مقابل درباره شما چیست و آیا اصلا شما شرایط ایشان یا خانواده شان را دارید؟

بیشتر بدانید : اختلاف سنی در ازدواج،دختر بزرگتر باشد یا پسر؟چقدر تفاوت سنی مناسب است؟

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : khorasannews.com