عشق یکطرفه، اگر كسی عاشق شما بود اما شما عاشق او نبوديد!؟
یكی از چالش‌ های بزرگ عاطفی زمانی است كه مورد توجه و محبت و عشق كسی باشیم كه هیچ حس خاصی نسبت به او نداریم

اگر كسی عاشق شما بود اما شما عاشق او نبوديد!؟

معمولاً افراد وقتی در چنین شرایطی قرار می‌ گیرند واكنش‌ های متفاوتی از خود بروز می‌ دهند. از آنجا كه واكنش‌ های معشوق بر فرد عاشق تأثیر به سزایی دارد لذا بررسی این واكنش‌ها از نظر تأثیری كه بر دیگری داریم، كاملاً با ارزش است.

 برخی از افراد در مقابل موج محبت و عشق دیگری، عقب‌نشینی می‌ كنند و دچار ترس می‌ شوند. محبت دیگری و صمیمیت دیگری، آنها را می‌ ترساند و فراری می‌ دهد. عشق، آنها را می‌ ترساند. عشق برای این افراد ترسناك و مخوف ظاهر می‌ شود. این افراد معمولاً وقتی متوجه عشق دیگری می‌ شوند از او دوری می‌ كنند، اجتناب می‌ كنند و به صورت غیركلامی به او پیام می‌ دهند كه «نزدیك نشو من تو را دوست ندارم». عشق آنها را به یاد خطر می‌ اندازد، خطری كه باید از آن اجتناب كرد و از آن دور شد. عشق و صمیمیت آنها را به یاد سوء استفاده، رهاشدگی، بی‌ اعتمادی، آسیب و… می‌ اندازد برای همین از آن می‌ گریزند و از آن دوری می‌ كنند. بسیاری از ما در كودكی كسی را دوست داشته‌ ایم كه بعد ها به ما آسیب زده است؛ كسی را دوست داشته‌ ایم كه از ما سوء استفاده كرده است و… همه این خاطرات در ترس از صمیمت تأثیر به سزایی دارند. یكی از راه حل‌ های اصلی برای رفع این ترس‌ها، روان درمانی است. نزدیك شدن به ترس‌ های كودكی توسط درمانگر، راه را برای كاهش این گونه از ترس‌ ها باز می‌ كند.

بیشتر بدانید : 5 عشق بیمارگونه که زندگی تان را خراب می کند

برخی دیگر در مقابل محبت و عشق دیگری فرار نمی‌ كنند و نمی‌ ترسند بلكه با پذیرش برخورد می‌ كنند، آنها از اینكه معشوق واقع شده‌ اند و مورد عشق دیگری هستند بدون آن كه به او احساس خاصی داشته باشند، شادمان می‌ شوند، گویا نیاز آنها به دوست داشته شدن ارضا می‌ شود. این افراد معمولاً وقتی متوجه عشق دیگری می‌شوند اجازه می‌ دهند كه او نزدیك شود تا بیشتر و بیشتر عشق او را ببینند و به خودشان و دیگران ثابت كنند كه دوست داشتنی هستند. پیام غیركلامی آنها این است: «نزدیك شو و مرا دوست بدار اما از من نخواه كه با تو ازدواج كنم». در برابر این پیام، فرد عاشق پیام «نزدیك شو و مرا دوست بدار» را حمل بر تمایل فرد به ازدواج و رابطه‌ی صمیمانه می‌كند. به همین دلیل پس از مدتی پای پیش می‌گذارد و بحث ازدواج را پیش می‌كشد و امید كامل دارد كه هیچ مشكلی نخواهد بود اما دربرابر خواستگاری صریح عاشق، قسمت دوم پیام معشوق تازه به گوش می‌ رسد كه بنا نشد كه سراغ این صحبت‌ ها بروی. تو فقط مرا دوست داری و این هم مشكلی نیست اما من با تو ازدواج نمی‌ كنم، اینجاست كه فرد عاشق گیج می‌ شود و نمی‌ تواند این دو پیام را از هم تفكیك كند پیام «نزدیك شو» برای عاشق به این معناست كه من هم تو را دوست دارم و پیام این كه « از من نخواه كه با تو ازدواج كنم » كاملاً در تناقض با پیام «نزدیك شو » می‌ باشد. معمولاً افراد در این زمان احساس می‌كنند كه بازیچه قرار گرفته‌ اند و مورد سوء استفاده واقع شده‌ اند. برخی از افراد پیام « از من نخواه كه با تو ازدواج كنم » را حمل بر شرایط روحی و شرایط فعلی فرد می‌ دانند و با خود می‌ گویند، اگر صبر كنم ز قوره حلوا سازم. آنها بر این اعتقادند كه او فعلاً این نظر را دارد اما بعداً نظرش تغییر خواهد كرد چرا كه مرا دوست دارد. شاهد این مدعا هم پیام‌ های غیركلامی « نزدیك شو » است. پس از این معمولاً یك رابطه‌ی دوستانه‌ی طولانی مدت برقرار می‌ شود كه یكی به فكر ازدواج است و دیگری به ازدواج فكر نمی‌ كند و اگر با درخواست ازدواج هم رو به رو شود با صراحت و اطمینان می‌ گوید كه «من گفته بودم كه با تو ازدواج نخواهم كرد». روابط دوستانه‌ی طولانی مدت و بی‌ سرانجام تاحدودی حاصل یك چنین ارتباطی است.

برخی دیگر در برابر ابراز غیركلامی عواطف عاشقانه،‌بی‌تفاوت نشان می‌ دهند، خود را به نادیدن می‌ زنند، گویا كه هیچ اتفاقی نیفتاده است. این افراد نمی‌ خواهند خود را درگیر چنین فضاهایی بكنند. چنین افرادی واكنش‌ های غیركلامی را نادیده می‌ گیرند، ابرازهای غیر كلامی را انكار می‌ كنند و بی‌ تفاوت از كنار آن می‌ گذرند. چنین افرادی معمولاً در پس این بی‌ تفاوتی رابطه را تنظیم می‌ كنند. در صورتی كه فرد عاشق بخواهد نزدیك شود به او پیام‌ های «دور باش!» می‌ دهند و هرگاه كه دور می‌شود به او پیام می‌دهند كه: « حالا ناراحت نشو می‌ توانی كمی به من نزدیك شوی! پسر (دختر) خوب!» این افراد معمولاً عاشق را سر در گم می‌ كنند. عاشق وقتی به آنها نزدیك می‌ شود پیام «دور باش» دریافت می‌ كند و زمانی كه دور می‌ شود پیام « می‌ توانی كمی نزدیك شوی» دریافت می‌ كند. عاشق در مقابل چنین فردی با تردید بسیار مواجه می‌ شود، نمی‌ داند كه پیام صریح فرد چیست؟! وقتی می‌ خواهد برود به یاد پیام‌ های «نزدیك شو» می‌ افتد و زمانی كه می‌ خواهد نزدیك شود و خواستگاری كند، به یاد پیام‌ های «دور باش» می‌ افتد. بهترین راه حل برای مواجهه با چنین افرادی بیان كلامی عواطف و درخواست پاسخ صریح از آنهاست.

 به هر حال ما جزو هر كدام از دسته‌ های سه گانه بالا هم كه باشیم، سؤال اساسی این است كه اگر كسی عاشق من بود اما من عاشق او نبودم با او چگونه برخورد كنم؟! آیا از او فرار كنم؟ یا اینكه او را بپذیرم اما با او ازدواج نكنم؟ و یا اینكه بی‌ تفاوت نشان دهم، بدون طرد كامل و بدون پذیرش كامل؟!

اگر بر اساس تئوری روابط اصلی بخواهیم عشق را توضیح دهیم، وقتی یك نفر عاشق ماست، ما برای او یادآور تصویر یكی از افراد اصلی زندگی او هستیم و او به این دلیل به ما عشق می‌ ورزد كه «كودك درون» او در آن ارتباط به نحوی ناكام شده است و اكنون می‌ خواهد كه مشابه آن رابطه را با ما كه یادآور آن فرد اصلی هستیم، شروع كند تا شاید این بار مشكلات و مسایل قبلی تكرار نشود. اگر یك كودك در یك بازی ببازد رفتار طبیعی او چیست؟ معمولاً كودكان اصرار می‌ كنند كه یكبار دیگر بازی كنند تا شاید این بار برنده شوند اما اگر یكبار دیگر با آنها بازی كنید و باز ببازند چه می‌ كنند؟! معمولاً دوباره اصرار می‌ كنند كه «فقط یكبار دیگر!» و سعی می‌كنند كه دوباره بازی كنند و اگر دوباره ببازند معمولاً بازهم با التماس می‌ خواهند كه یكبار دیگر بازی كنند. این دور، ادامه دارد تا زمانی كه برنده شوند، آنگاه آرام می‌گیرند و بازی تمام است. همین مسأله برای كودكانی اتفاق می‌افتد كه در رابطه با پدر، مادر، برادر و خواهر احساس باخت كرده‌اند، احساس كرده‌ اند كه در این رابطه چیزی كم بود و به همین خاطر كودك درون سعی می‌ كند دوباره بازی كند تا شاید این بار آن كمبود نباشد و اگر بازهم كم باشد دوباره بازی را تكرار می‌ كند و دوباره و دوباره تا وقتی كه احساس كند آن رابطه به تعادل رسیده است و دیگر مسأله‌ ای نیست و مسأله حل شده است. اینك كودك درون احساس می‌كند كه بالاخره برنده شد و بازی تمام می‌ شود.

وقتی كسی عاشق ماست با عشق خود به ما این پیام را می‌ دهد كه «من تو را سالهاست كه می‌ شناسم تو یادآور یكی از افراد اصلی در كودكی من هستی امیدوارم در رابطه با تو كه یادآور او هستی، مشكلات قبلی تكرار نشود و من به تعادل روانی برسم». و زمانی كه شما هیچ حس خاصی نسبت به او كه عاشق شماست ندارید به او این پیام را می‌ دهید كه «من تو را نمی‌ شناسم، تو یادآور هیچ یك از افراد اصلی در كودكی من نیستی، من نیازی به تو ندارم پس لطفاً تعادل روانی مرا برهم نزن» وقتی كسی را كه عاشق ماست طرد می‌ كنیم، یعنی از همان اول به او گفته‌ ایم كه «تو درست فكر كردی من همانند آن فرد هستم، طرد كننده، پس تلاش كن تا بازی را ببری!» و او هم تلاش خواهد كرد و بازی ادامه خواهد یافت.

اما اگر او را به طور كامل بپذیریم یعنی به او این پیام را داده‌ ایم كه «چه فرد بدی بوده است اما من مثل او نخواهم بود، تو خواهی دید كه من چقدر با او متفاوتم و چقدر از او بهترم پس بیا و پذیرش مرا دریاب و آن را احساس كن و آرام گیر» اما وقتی به او احساس خاصی نداریم طبیعتاً در برابر او نمی‌ توانیم عواطف راستینی را از خود بروز دهیم بنابراین دروغین بودن پذیرش ما آشكار خواهد شد و آن فرد این بار با زخم‌هایی جدید بر پیكره زخم‌های كهنه قدیمی بازی را خواهد باخت، حتی اگر هم با او ازدواج كرده باشیم.

اما اگر طرد نكنیم و به دروغ هم نپذیریم و تلاش كنیم كه توضیح دهیم به نظر می‌ رسد بازی چندان ادامه نخواهد یافت و در آخر نیز احساس باخت نخواهد بود. همانند زمانی كه كودكی اصرار به بازی دارد اما شما برای او توضیح می‌ دهید كه نمی‌توانید بازی كنید و بازی هم نمی‌ كنید. درست است كه او ناكام می‌ شود اما ناكامی او از این خواهد بود كه چرا بازی شروع نشد و او به دنبال یك نفر دیگر خواهد رفت كه با او بازی كند. «بازی نكردن» بهتر از این است كه به دروغ بازی كنید اما بازی نكردن هم آدابی دارد شما ممكن است بازی نكنید اما بدون توهین، بدون طرد و بدون اینكه احساس بدی ایجاد كنید. اما ممكن است بازی نكنید اما بازی نكردن شما به گونه‌ای باشد كه فرد، احساس توهین كند، احساس طرد كند و با احساس بد از شما جدا شود. انسان‌ها را محترم بداریم چه وارد زندگی ما بشوند و چه نشوند. آنها را به گونه‌ای پس نزنیم كه احساس بی‌احترامی، حقارت و خواری در آنها ایجاد كنیم. كه البته اگر كسی چنین كند توهین و تحقیر و طرد او بدون دلیل روانی در خود او نخواهد بود. زمانی كه دیگری را طرد می‌كنیم این پیام را می‌دهیم كه «از من دور شوید ای همه‌ی آنهایی كه ارزش مرا ندانستید و سال‌ها پیش مرا از خود دور كردید».

انسان‌ها را محترم بداریم چه وارد زندگی ما بشوند و چه نشوند. رابطه با دیگران همیشه راهی است برای خودشناسی، در رابطه با انسانهاست كه می‌ توانیم در آیینه‌ی دیگران، خودمان را و زندگی خودمان را ببینیم. وقتی از كسی بدم می‌آید می‌توانم در آیینه‌ی او به جستجوی آن باشم كه چه چیزی در او هست كه از آن بَدَم می‌آید و آنچه از آن بدم می‌آید مثلاً كجا مرا آزار داده است؟ این ویژگی در چه كسی بوده است كه من از آن بدم می‌آید؟! در گذشته این ویژگی را و یا مشابه این فرد را من كجا دیده‌ام و در گذشته چه بر من رفته است كه از این ویژگی متنفر شده‌ام؟ رابطه همیشه بابی است برای آشنایی بیشتر با روابط اصلی كه در كودكی شكل گرفته است و مبنا و پایه‌ی سایر ارتباطها و روابط انسانی است. اگر من از یك فرد مستبد و خودرأی بدم می‌آید درست است كه استبداد و خودرأیی بد است اما در كجای زندگی من، استبداد و خودرأیی بوده است؟ چه كسی در گذشته‌ی من مستبد و خودرأی بوده است؟! اگر پدرم مستبد و خودرأی بوده است كجا و چرا از او بدم آمده است؟ از كدام رفتار او متنفرم و… همان گونه كه به عشق و عواطف مثبت خود توجه می‌كنید به طرد و نفرت خود نیز توجه كنید و سعی كنید ریشه‌های آن را درك كنید كه این نفرت و این طرد از یادآوری و تداعی كدامین طرد و نفرت در گذشته‌ی من می‌آید. طرد و نفرت را وسیله‌ای كنید برای شناختن خود و خودشناسی. اما به اختصار اگر كسی عاشق شما بود و شما عاشق او نبودید سعی كنید مطابق جدول زیر عمل كنید تا هم به دیگری آسیب كمتری برسد و هم به شما.

عشق یکطرفه، اگر كسی عاشق شما بود اما شما عاشق او نبوديد!؟
عشق یکطرفه، اگر كسی عاشق شما بود اما شما عاشق او نبوديد!؟

در عشق یک طرفه این کارها را انجام بدهید

 • محترمانه برخورد كنید.
 • دوستانه رفتار كنید.
 • علت رد درخواست او را برایش توضیح دهید.
 • روشن و آشكار صحبت كنید و از بیان كلمات دو پهلو خودداری كنید
 • به او اجازه دهید كه با شما صحبت كند اما این اجازه نباید به گونه‌ای باشد كه فرد تصور كند می‌تواند نظر شما را تغییر دهد.
 • سعی كنید خود را بشناسید
 • این رابطه را از سایر روابط كاری و… جدا كنید.
 • به رفتارهای غیركلامی طرد كننده‌ی خود توجه كنید.
 • در صورتی كه پیام‌های شما را به طور متناقض درك كرد (پذیرش ـ طرد) برای او توضیح دهید كه پذیرش شما به چه معناست و طرد شما به چه معناست.
    

در عشق یک طرفه این کارها را انجام ندهيد

 • با او ازدواج نكنيد.
 • با او رابطه جنسي برقرار نكنيد.
 • او را طرد نكنيد.
 • به او توهين نكنيد.
 • از عواطف او سوء استفاده نكنيد.
 • راز او را به ديگران نگوييد.
 • او را آزار ندهيد.
 • با رفتار غيركلامي به او پيام‌هاي متناقض ندهيد.
 • اجازه ندهيد كه او شما را آزار دهد.

اما در صورتی كه عاشق یك فرد آزار دهنده بود و با رفتارها و عواطف خود شما را آزار می‌داد و وارد حریم خصوصی شما می‌شد، باید این بار مراقب «خود» باشید و از خودتان مراقبت كنید. در این صورت مطابق موارد زیر عمل كنید.

 • به او بگویید كه رفتار او برای شما آزار دهنده است.
 • از او فاصله بگیرید.
 • از قدرت عاطفی خودتان برای ارجاع او به روان درمانگر یا مشاور استفاده كنید.
 • با قاطعیت به او بگویید كه از شما فاصله بگیرد.
 • در صورتی كه به رفتارهای خود ادامه داد از راه‌های قانونی برای رفع مزاحمت او استفاده كنید.
   


بیشتر بدانید : رهایی از عشق یک طرفه با 7 توصیه جالب!

بیشتر بدانید : عاشق رئیس ام شده ام که یک دختر دارد!!

بیشتر بدانید : راه حل ازدواج با عشق های یک طرفه


تهیه شده توسط :  مر کز خدمات رواشناسی سیاووشان
seemorgh.com/lifemethod
اختصاصی سیمرغ