لاکتوز شیر و مابقی لبنیات یکی از مواردی است که ممکن است بسیاری از افراد را اذیت کند و در خوردن لبنیات آنها را دچار مشکل کند. شما اگر با خوردن لبنیات مشکل دارید بهتر است این خوراکی ها را جایگزین لبنیات کنید
لاکتوز شیر و مابقی لبنیات یکی از مواردی است که ممکن است بسیاری از افراد را اذیت کند و در خوردن لبنیات آنها را دچار مشکل کند. شما اگر با خوردن لبنیات مشکل دارید بهتر است این خوراکی ها را جایگزین لبنیات کنید.

خوراکی هایی مفید به عنوان جایگزینی برای لبنیات

برای کسانی که لاکتوز موجود در فرآورده های لبنی را نمی توانند تحمل کنند، جایگزین های غذایی متنوعی وجود دارد.

عدم تحمل لاکتوز که نارسایی لاکتاز نیز نامیده می‌شود، نوعی عدم توانایی در سوخت و ساز و هضم لاکتوز یا قند شیر در بدن است. این بیماری به علت فقدان آنزیم لاکتاز در دستگاه گوارش، جهت شکستن پیوندهای لاکتوز ایجاد می شود. از نشانه ‌های این بیماری می ‌توان درد شکم، نفخ، باد شکم، اسهال، تهوع و بازگشت اسید به مری را ذکر کرد.

اما جایگزین های شیر و فرآورده های لبنی دیگر از این قرار است :

سویا یک جایگزین عالی برای لبنیات

سویا تنها گیاهی است که پروتئین آن نزدیک به میزان پروتئین در فرآورده های لبنی است. با خوردن یک فنجان شیر سویا 19 درصد از منیزیوم روزانه و 14 درصد از ویتامین ب6 روزانه خود را دریافت می کنید.

 

بادام یک جایگزین عالی برای لبنیات

این خوراکی فوق العاده کم کالری با کلسیم بالا است. همچنین پروتئین و دیگر مواد مغذی را می توان در بادام یافت.

 

کنف یک جایگزین عالی برای لبنیات

با خوردن شیر کنف می توان 6ت تا 10 درصد از آهن مورد نیاز روزانه را به دست آورد ضمن این که کنف حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است.

 

نارگیل یک جایگزین عالی برای لبنیات

شیر نارگیل یک منبع غنی شده از کلسیم است. ضمن این که نوشیدن آن 50 درصد از میزان نیاز روزانه به ویتامین ب 12 و 25 درصد از میزان نیاز روزانه به ویتامین دی را تامین می کند. به خاطر داشته باشید که چربی های نارگیل جزو چربی های اشباع است.

 

برنج یک جایزگین عالی برای لبنیات

هرچند کالری و قند بالا دارد و میزان پروتئینش کم است اما شیر برنج یک سوم نیاز روزانه شما به کلسیم و 25 درصد میزان نیاز روزانه به ویتامین دی و ویتامین ب 12 را تامین می کند.

 

 

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : آوای سلامت