درمان کم خونی با خون سازهای خوشمزه طبیعی
کم‌خونی یکی از شایع‌ترین اختلالات خونی است. کم‌خونی یعنی کم بودن تعداد گلبول قرمز خون و پایین بودن تراکم هموگلوبین خون. اما آیا می دانید که انواع مختلف میوه وجود دارد که در جبران کم خونی موثر است؟ با ما همراه شوید تا این میوه های خونساز را به شما معرفی کنیم.

میوه های خون ساز

هموگلوبین پروتئینی است که در سلول های خون موجود است و کمک می‌کند اکسیژن به اندام‌های مختلف بدن منتقل شود. علل زیادی مانند کمبود ویتامین C و B12، شیردهی، کاهش تولید گلبول قرمز، بعضی از بیماری‌ها مثل ایدز، ورم مفاصل و ... در بروز کم خونی نقش دارد.
شایع‌ترین عوارض کم‌خونی عبارت است از: تنگی نفس، سستی، خستگی مفرط، تپش قلب، تعریق بیش‌ ازحد و حساس  بودن به سرما. عوارض نادر نیز شامل سوزش معده، خون در مدفوع، استفراغ و  ورم در دست‌ و پاست.با پی بردن به علت و شدت این بیماری می‌توان آن را درمان کرد.

به‌ طور کلی درمان این بیماری شامل مصرف دارو، ایجاد تغییرات در برنامه غذایی و گاهی جراحی برای درمان خون‌ریزی زیاد است. برای  افزایش هموگلوبین بدن،  به آهن نیاز است که با مصرف مکمل‌های آهن با تجویز پزشک و ایجاد تغییرات لازم در برنامه غذایی می توان این مشکل را برطرف کرد. برنامه غذایی بیمار  باید سرشار از اسیدفولیک، ویتامین‌های C و  B12 باشد. اگر چه فهرست بلندی از مواد غذایی مفید در رفع کم‌خونی وجود دارد اما در این مطلب به انواع میوه‌ها اشاره‌ شده است.

خون سازی با آلو

آلو و آب آن از منابع غنی آهن است  و جزو بهترین میوه  ها برای درمان کم‌خونی به‌حساب می‌آید. برای پیشگیری از کم‌خونی آلو را به وعده صبحانه خود اضافه کنید.

 

خون سازی با سیب

این میوه حاوی ویتامین C است که به بدن در جذب آهن «غیر هِم» کمک می‌کند. برای مقابله باکم خونی روزی یک عدد سیب بخورید.

 

درمان کم خونی با زردآلو

برای تأمین آهن مورد نیاز بدن روزانه زردآلو همراه با صبحانه بخورید یا این‌که این میوه را به‌ عنوان میان وعده مصرف کنید.

 

درمان کم خونی با گریپ‌ فروت

این میوه و آب آن سرشار از ویتامین C است.

 

درمان کم خونی با موز

اسیدفولیک برای حفظ سلول‌های جدید در بدن ضروری است. علاوه بر آن در درمان کم‌خونی به‌ویژه در دوران بارداری مؤثر است. این میوه سرشار از اسید فولیک باعث افزایش تعداد سلول‌های خونی نیز می‌شود.

 

خون سازی با پرتقال

مرکبات از جمله پرتقال سرشار از ویتامین C  است  که در جذب آهن بدن نقش مهمی دارد و درنتیجه باکم خونی مقابله می‌کند.

 

درمان کم خونی با انبه

این میوه سرشار از آهن است.

 

درمان کم خونی با کیوی

میوه‌ای سرشار از ویتامین C است.در صورت کم‌خونی و مصرف  قرص آهن  برای جذب آهن کیوی مصرف کنید.

 

خون سازی با انار

میوه‌ای  سرشار از ویتامین C و آهن است. این میوه جریان خون در بدن را افزایش می‌دهد، از طرفی عوارض بیماری کم خونی مانند سرگیجه، خستگی، ضعف و ... را برطرف می‌کند. سعی کنید روزی یک عدد انار مصرف کنید.

 

 

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : khorasannews.com