از بین بردن بوی بد دهان با روش های خانگی
بوی بد دهان می تواند باعث خجالت شده و اعتماد به نفس شما را خدشه دار کند. در این مقاله چند روش خانگی موثر در از بین بردن بوی بد دهان معرفی شده است که با آنها می توانید بوی بد دهان خود را کنترل کرده و از بروز آم ممانعت نمایید.

بوی بد دهان را چگونه از بین ببریم؟

مشکل بوی بد دهان، ریشه در موارد گوناگونی از قبیل مصرف غذاهای پر ادویه، سیگار کشیدن، خشکی دهان، بیماری های مختلف، مشکلات لثه و دندان و یا سینوزیت دارد. بوی بد دهان می تواند باعث خجالت شده و اعتماد به نفس شما را خدشه دار کند. در کل، اصلی ترین دلیل بروز این مشکل، وجود یک باکتری است که در پشت زبان و یا بین دندان ها رشد می کند. بنابراین، مهمترین اصل برای کنترل بوی بد دهان، رعایت بهداشت دهان و دندان ها می باشد. در این مقاله چند روش خانگی موثر در از بین بردن بوی بد دهان معرفی شده است که با آنها می توانید بوی بد دهان خود را کنترل کرده و از بروز آم ممانعت نمایید.

بیشتر بدانید : از بین بردن بوی بد دهان با ترفندهای خانگی موثر و فوری

از بین بردن بوی بد دهان با آب

روزانه سعی کنید به میزان کافی آب بنوشید. زیرا، مصرف منظم این ماده حیاتی، دهان شما را مرطوب و پر آب کرده و از خشکی آن جلوگیری می کند. در ضمن، بعد از مصرف هر نوبت غذا، بلافاصله دهان خود را با آب بشویید تا باکتری های موجود در بین دندان ها از دهان خارج شوند.

 

از بین بردن بوی بد دهان با رازیانه

رازیانه داری خواص ضد باکتریایی بوده و می تواند بوی بدن دهان را از بین ببرد. برای از بین بردن بوی بد دهان، یک قاشق غذاخوری از دانه های رازیانه را به آرامی بجوید. این کار میزان ترشح بزاق دهان را بهبود داده و رطوبت دهان را افزایش می دهد.

 

از بین بردن بوی بد دهان با دارچین

دارچین باعث کاهش میزان باکتری های موجود در دهان شده و در نتیجه، می تواند بوی بد دهان را کنترل کند. بدین منظور، یک قاشق چایخوری از پودر دارچین را در یک فنجان آب ریخته و آن را بجوشانید. در ضمن، می توانید به آن مقداری هل نیز اضافه کنید. سپس، محلول حاصل را کمی سرد کرده و به عنوان دهانشویه از آن استفاده نمایید.

 

از بین بردن بوی بد دهان با شنبلیله

شنبلیله برای برطرف کردن بوی بد دهان ناشی از زکام و سرماخوردگی بسیار موثر است. برای این منظور، روزانه یک قاشق چایخوری از دانه های شنبلیله را با یک فنجان آب جوشانیده و جوشانده حاصل را مصرف کنید.

 

از بین بردن بوی بد دهان با میخک

میخک دارای خواص ضد باکتریایی بوده و بوی بد دهان را از بین می برد. راحت ترین روش این است که چند تکه از این گیاه را در دهان گذاشته و آن را کاملا بجوید. در ضمن، می توانید چای گل میخک را نیز مصرف کنید. برای درست کردن این دمنوش، ابتدا یک فنجان آب را بجوشانید. سپس یک قاشق چایخوری از گل میخک را اضافه کرده و بگذارید تا به مدت 10 دقیقه دم بکشد.

 

از بین بردنی بوی بد دهان با جعفری

کلروفیل های موجود در جعفری از لحاظ شمیایی، دهان شما را خنثی کرده و بوی بد را از بین می برند. بنابراین، مقداری جعفری تازه را بجوید تا بوی بد دهان شما برطرف شود. در ضمن، می توانید ابتدا جعفری را در سرکه قرار داده و بعد آن را کاملا بجوید.

 

از بین بردن بوی بد دهان با لیموترش

اسید های موجود در آب لیموترش تازه می تواند رشد باکتری های موجود در دهان را متوقف کند. بنابراین، هر روز مقداری آب لیمو را در فنجان ریخته و به آن مقداری نمک اضافه نمایید. سپس، مخلوط حاصل را به عنوان دهانشویه مصرف نمایید.

 

از بین بردن بوی بد دهان با سرکه سیب

سرکه سیب دارای pH متعادلی می باشد؛ در نتیجه، می تواند بوی بد دهان را برطرف سازد. برای استفاده، یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب را در یک ظرف شیشه ای ریخته و قبل از هر وعده غذا، آن را بنوشید. این کار هم به بهبود کارکرد دستگاه هاضمه کمک می کند و هم بوی بد دهان را برطرف می کند.

 

از بین بردن بوی بد دهان با جوش شیرین

بی کربنات سدیم یا همان جوش شیرین، گزینه دیگری برای رفع بوی بد دهان است. این ماده اسیدهای موجود در دهان که موجب بوی بد می شوند را متعادل می کند و با باکتری های دهانی می جنگد. یک قاشق چایخوری از جوش شیرین را درون یک لیوان آب گرم حل کرده و روزی یکبار دهان تان را بشویید. همچنین مسواک زدن دندان ها با جوش شیرین می تواند میزان اسیدیته دهان را کاسته و از تجمع باکتری روی زبان تان پیشگیری کند.

 

از بین بردن بوی بد دهان با روغن درخت چای

روغن درخت چای، ویژگی های ضد عفونی کننده دارد و برای دهان بسیار خوب است. به چند روش می توانید از این روغن استفاده کنید:
_ دندان خود را با خمیردندان های حاوی روغن درخت چای بشویید.
_ می توانید چند قطره روغن درخت چای را به همراه خمیردندان معمولی تان روی مسواک تان بریزید و دندان هایتان را بشویید.
_ چند قطره از روغن درخت چای را با نعناع و لیموترش درون یک لیوان آب مخلوط کرده و به صورت دهانشویه از آن استفاده کنید.

 

از بین بردن بوی بد دهان با چای

پلی فنول آنتی اکسیدان موجود در چای های سیاه و سبز، از رشد باکتری در دهان جلوگیری کرده و بوی بد دهان را رفع می کند.

 

از بین بردن بوی بد دهان با مریم گلی

این گیاه هم بوی بد دهان را برطرف می کند. یک قاشق چایخوری مریم گلی خشک شده را درون یک فنجان آب داغ ریخته و 5 دقیقه بعد بنوشید.


بیشتر بدانید : بوی بد دهان را چگونه از بین ببریم؟ 9 مورد که باعث بوی بد دهان می شود

بیشتر بدانید : از بین بردن بوی سیر با 10 راه ساده و موثر

 

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : zendegionline.ir