درمان دندان درد با 10 روش خانگی
دندان درد یکی از بدترین دردهایی است که به سراغ آدم می آید. در ادامه این مطلب شما را با 10 درمان خانگی برای رهایی از درد دندان آشنا می‌‎کنیم.

درمان دندان درد با روشهای ساده خانگی

درد دندادن در افراد مختلف اشکال متفاوتی دارد، برخی دردها ممکن است، آزار دهنده باشند، گاهی می‌توان آن‌ها را تحمل کرد، اما در پاره‌ای از مواقع درد دندان می‌تواند غیر قابل تحمل و بسیار آزار دهند باشد. این گونه دردهای شدید حتی به اطراف فک‌ها نیز کشیده می‌شوند. دردهای دندان می‌تواند دلایل زیادی از جمله پوسیدگی، عفونت، تورم ریشه‌ها، ترک خوردگی، اختلالات مفصل فک و دیگر مشکلات دهان و دندان باشد.
همانطور که می‌دانید وقتی بنابر هر دلیلی بر روی اعصاب دندان فشاری وارد شود، درد دندان به وجود می‌آید. تحریک و فشار روی اعصاب دندان‌ها می‌تواند متغییر باشد. از آنجایی که رشته‌های عصبی دندان‌ها بسیار حساس هستند، به محض تماس با هر چیز خارجی و یا هر گونه التهابی احساس درد را به شما منتقل می‌کنند. به یاد داشته باشید، قبل از آنکه درد دندان‌تان عود کند، حتما به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا با توجه به تخصصی که دارد، شما را از درد دندان رهایی ببخشد. حال اگر شما بنا به هر دلیلی به دندانپزشک دسترسی ندارید، می‌توانید با 10 روش خانگی ساده تا حدودی از درد حاصل از دندان درد خلاص شوید. در ادامه این مطلب شما را با 10 درمان خانگی برای رهایی از درد دندان آشنا می‌‎کنیم.

بیشتر بدانید : ویژگی های خمیر دندان مناسب چیست؟

درمان دندان درد با استفاده از فلفل و نمک

مخلوط نمک با فلفل می‌تواند بسیار مفید باشد، زمانی که از ناحیه دندان‌های خود احساس درد کردید، شما می‌توانید از مخلوط فلفل و نمک بهره ببرید، چرا که این مواد خاصیت ضد باکتریایی، ضد التهابی و ضد درد دارند. برای رهایی از درد دندان بهتر است، مقداری از نمک و فلفل را با چند قطره آب مخلوط کنید، تا به شکل خمیر مانند در بیاید، سپس مخلوط را روی ناحیه از دندان که درد می‌کند، بگذارید و چند دقیقه صبر کنید تا مخلوط اثر خود را روی موضعی که درد می‌کند، بگذارد. شما می‌توانید از این روش در طول روز چندین بار استفاده کنید. یک تذکر مهم در مورد استفاده از این روش این است که به هیچ وجه، مخلوط نمک و فلفل را قورت ندهید، پس از چند دقیقه که احساس کردید، مخلوط اثر خود را روی دندان‌تان گذاشته آن را بیرون بریزید.

درمان دندان درد با سیر

سیر ماده‌ای است که می‌تواند درد حاصل از دندان درد را به مقدار قابل توجه‌ای تسکین دهد. این ماده مفید به خاطر دارا بودن مواد آنتی‌بیوتیکی خاصیت ضد درد دارد و می‌توان، از آن برای کاهش درد بهره برد. شما می‌توانید یک حبه سیر را له کرده و با مقداری نمک معمولی و یا نمک سیاه مخلوط کنید و روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید. در ضمن از پودر سیر نیز می‌توانید استفاده کنید. این درمان طبیعی را می‌توانید به مدت چند روز استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید با جویدن یک حبه سیر با مقداری میخک و سپس خوردن آن‌ها به تسکین درد کمک زیادی بکنید.

درمان دندان درد با گل میخک

میخک‌ها از خواص ضد التهابی، ضد باکتری، آنتی اکسیدان و از همچنین خواص بی‌حس کنندگی بالایی برخوردار هستند. این گیاه درمانی می‌تواند به کاهش درد دندان و مبارزه با عفونت آن بسیار موثر واقع شود. شما می‌توانید مقداری میخک خرد شده را با کمی روغن زیتون و یا هر روغن گیاهی دیگر مخلوط کنید و روی دندان‌های آسیب دیده خود قرار دهید. یک روش دیگر این است که با استفاده از یک توپ پنبه‌ای مقداری از روغن میخک را به همراه پنبه آغشته به روغن، روی دندانی که درد می‌کند، قرار دهید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از مخلوط چند قطره روغن میخک درون نیم لیتر آب از آن به عنوان یک دهان شوی موثر استفاده کنید.

درمان دندان درد با پیاز

پیاز دارای خواص ضد میکروبی و ضد عفونی است که می‌تواند درد دندان را کاهش داده و همچنی باعث کنترل آن شود. این ماده با کشتن میکروب‌ها، عفونت حاصل از فعالیت‌شان را کاهش می‌دهد و این امر می‌تواند درد دندان را نیز تسکین دهد. زمانی که شما درد دندان را حس کردید، می‌توانید مقداری از پیاز را روی دندانی که درد می‌کند، قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید تا عصاره پیاز اثر خود را بگذارد. خوردن و جویدن پیاز نیز می‌تواند میکروب‌های درون دهان و روی دندان‌ها را از بین ببرد. فقط کافی است، چند دقیقه پیاز را با جویدن درون دهان خود نگه دارید.

درمان دندان درد با Asafetida و یا گیاه آنقوزه

شما با استفاده از گیاه آنقوزه (Asafetida) می‌توانید مشکلات دندانپزشکی چون دندان درد و حتی درد لثه‌ها را در خانه درمان کنید. نگران نباشید، فقط کافی است یک قاشق چای خوری یا نصف قاشق چایخوری از پودر گیاه آنقوزه (Asafetida) را با دو قاشق چایخوری آب لیمو مخلوط کنید و کمی آن را گرم کنید. سپس یک تکه پنبه را به مخلوط آغشته کرده و روی دندان‌های آسیب دیده قرار دهید تا پس از مدتی از شر درد دندان خلاص شوید. در ضمن شما می‌توانید مقداری از گیاه آنغوزه را له کرده و درون دندان پوسیده خود قرار دهید تا با این روش درد آن را تسکین دهید.

درمان دندان درد با آب نمک گرم

یک لیوان آب گرم مخلوط با نمک می‌تواند درد دندانتان را کاهش دهد. برای این کار شما می‌توانید نصف قاشق نمک را در یک لیوان آب داغ حل کنید و وقتی آب داغ کمی خنک شد، از آن برای شستشوی دهان خود استفاده کنید. این کار باعث کاهش تورم و التهاب در لثه‌ها می‌شود و همچنین با باکتری‌های عامل عفونت در دندان‌ها نیز مبارزه می‌کند.

درمان دندان درد با استفاده از برگ گیاه گواوا

برگ‌های تازه گیاه گواوا می‌‎تواند باعث کاهش درد دندان‌ها شود. این به خاطر خاصیت ضد التهابی، ضد درد و ضد میکروبی آن است. فقط کافیست یک یا دو عدد از برگ گیاه گواوا را خوب بجوید. عصاره حاصل از جویدن برگ‌ها می‌تواند درد دندان را تسکین دهد. همچنین شما می‌توانید برگ‌های له شده گیاه گواوا را روی دندان آسیب دیده قرار دهید تا پس از چند دقیقه اثر خود را بر روی دندان آسیب دیده که باعث درد می شود بگذارد. یکی دیگر از کارایی‌های گیاه گواوا این است که چند برگ از آن را درون یک لیوان آب جوش قرار دهید تا خوب جوش بخورد و سپس پس از خنک شدن آب، از آن برای دهان‌شویه استفاده کنید.

درمان درد دندان با عصاره وانیل

عصاره وانیل یکی دیگر از داروهای درمانی مورد استفاده در خانه‌ها است که می‌تواند درد دندان را کاهش دهد. علاوه بر این وانیل خاصیت آرام بخشی نیز دارد. شما می‌توانید یک تکه پنبه را به عصاره وانیل آغشته کنید و آن را روی دندانی که درد می‌کند، قرار دهید تا باعث کاهش درد شود. شما می‌توانید این کار را چند بار در روز انجام دهید تا از شر درد دندان‌هایتان تا حدودی راحت شوید.

درمان دندان درد با آب جوانه سبز گندم

آب جوانه گندم دارای خواص ضد باکتری‌یای طبیعی است، این ماده می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند و همچنین درد حاصل از دندان‌های خراب را نیز کاهش می‌دهد. همچنین شما می‌توانید از عصاره آب جوانه گندم به عنوان یک دهانشویه نیز استفاده کنید و از مزایای درمانی آن بهره ببرید. این ماده می‎تواند سموم روی لثه‌ها را جذب کند و باعث کاهش رشد باکتری‌های عامل عفونت نیز شود. در ضمن شما با جویدن جوانه گندم نیز می‌توانید به این خواص دست یابید. البته در این مطلب منظور از جوانه گندم، برگ سبز گندم است که تا حدودی رشد کرده باشد.

درمان دندان درد با یک تکه یخ

یخ می‌تواند به کاهش درد دندان‌ها کمک کند زیرا با تاثیری که روی رشته‌های اعصاب زیر دندان می گذارد می‌تواند باعث بی حس شدن آن‌ها شده و در نتیجه با کند کردن سیگنال‌های درد کمک زیادی برای کاهش درد می‌کند. برای این کار کافی است یک تکه یخ را درون پارچه ای قرار دهید و آن را روی ناحیه از صورت که احساس درد می‌کنید، قرار دهید. چند دقیقه طول می‌کشد تا سرمای یخ آن ناحیه را بی حس کند با این شرایط درد کمتری حس می‎کنید. یادتان باشد که تماس مستقیم یخ با رشته‌های عصبی می‌تواند درد را تشدید کند.

نکته : با توجه به موارد درمان خانگی‌ای که در بالا ذکر شد، حتما با یک دندانپزشک در این باره مشورت داشته باشید. شاید با پیروی از روش‌های ذکر شده درد دندان‌هایتان کاهش پیدا نکرد، چرا که در برخی از موارد مشکلات دهان و دندان با درمان خانگی قابل حل نیستند. از این رو مراجعه به یک دندانپزشک امری بسیار ضروری است. ممکن است دندان شما به درمان خیلی جدی‌تری نیاز داشته باشید. بهترین کار برای در امان ماند از درد دندان‌ها پیروی از اصول بهداشتی دهان و دندان است و همچنین شما با کم کردن مصرف مواد غذایی که باعث تخریب دندان‌هایتان می‌شوند، می‌توانید، عمر دندان‌ها را افزایش داده و از دردهای آزار دهنده تا حدودی فاصله بگیرید. «البته این نکته هم درست است که فساد دندان رابطه مستقیم با موضوع ژنتیک و ارثی بودن دارد، چرا که برخی دندان‌ها سازگاری کمتری با مواد غذایی دارند، از این رو زودتر از حد معمول تخریب می‌شوند و مشکلات زیادی را فراهم می‌کنند.»

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : fardanews.com