دمنوش های گیاهی خوشمزه و مفید برای بدن + طرز تهیه
امروزه دمنوش های گیاهی با طعم های متفاوت جایگزین خوبی برای چایی شده اند. در این مطلب به معرفی و طرز تهیه چند دمنوش گیاهی مفید برای بدن می پردازیم

دمنوش هایی که باعث سلامتی می شوند

دمنوش های گیاهی، سال های زیادی است که در خانه تقریبا همه ما ایرانی ها وجود دارند و از خواص زیاد  آنها استفاده می کنیم. حالا این برچسب دمنوش چیزی است که در سال های اخیر به آن زده شده و شکلی مدرن به آن داده است. همان جوشانده های مادربزرگ ها که هر کدام برای یک درد یا مرضی خوب هستند، امروز در بسته بندی ها و فرم های کیسه ای یا باز در فروشگاه ها عرضه می شوند.
 

بیشتر بدانید : درمان سرماخوردگی بهاری با 5 دمنوش خوش طعم خانگی + طرز تهیه

دمنوش بابونه
دمنوش بابونه

کمی بابونه را در یک قوری آب جوش دم کنید و بنوشید. بابونه، طبیعت گرم دارد و آرام بخش و تقویت کننده اعصاب، معده و روده است. ضدتب، ضدانگل، ضدیبوست، مقوی اعصاب و مغز، اشتهاآور، ضدبلغم و صفرا و شست و شو دهنده کلیه ها نیز هست.

دمنوش به‌ لیمو

به‌لیمو را به همراه نبات در قوری دم کنید و بنوشید. به‌لیمو طبیعت گرم دارد، خواب آور، آرام بخش، ضدمیگرن، ضدسردرد، ضد تپش قلب، تقویت کننده حافظه، ضد نفخ، تقویت کننده معده و ضدآسم است.

دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب

گل گاوزبان را با سنبل الطیب و لیموعمانی دم کنید. این نوشیدنی آرام بخش، خواب آور و برای رفع سردردهای عصبی و دردهای کلیوی مفید است. گل گاوزبان و سنبل الطیب هر دو طبیعت گرم دارند. سنبل الطیب ضدقولنج و اسپاسم، ضدتشنج و ضد صرع نیز هست.
 

بیشتر بدانید : دمنوش گل گاوزبان را چگونه درست کنیم؟

دمنوش میوه گل نسترن
دمنوش میوه گل نسترن

15 عدد میوه نسترن را در یک قوری آب دم کنید. میوه نسترن، طبیعت خشک دارد و پایین آورنده فشارخون، ضد قند خون، ضد ورم و درد کلیه، شست و شو دهنده کلیه، سرشار از ویتامین ث، ضد سرماخوردگی، مقوی معده و ضد اسهال است.
 

دمنوش به‌ لیمو و زیرفون

به‌لیمو و کمی زیرفون ( نوعی گیاه دم کردنی ) را در یک قوری دم کنید. این دمنوش خواب آور، ضدمیگرن، آرام بخش، ضدتپش قلب، ضدسردرد، تقویت کننده حافظه، تقویت کننده معده، ضدآسم، پایین آورنده فشارخون، ضداسهال و شست و شو دهنده کلیه است.

دمنوش بادرنجبویه و زیرفون

بادرنجبویه را همراه زیرفون در یک قوری دم کنید. این دمنوش طبیعت خیلی گرم دارد، در بعضی مزاج ها بالا برنده فشارخون، مقوی قلب و اعصاب، خون ساز، تقویت کننده سلول های مغزی و آرام بخش است. مقوی مغز، ضد صدای گوش، خواب آور، نشاط آور، ضد بیماری های کلیه است و بوی بد دهان را برطرف می کند و برای رفع کابوس های شبانه مفید است.
 

دمنوش زنجبیل
دمنوش زنجبیل

یک قاشق مرباخوری کوبیده زنجبیل را در یک قوری آب دم کنید. زنجبیل طبیعت گرم دارد، افزایش دهنده فوری فشار خون، ضد ضعف اعصاب، تقویت کننده حافظه، تنظیم کننده ادرار، ضد رطوبت مزاج، ضد بلغم و صفرا، خون ساز، ضد درد مفاصل، مقوی جهاز هاضمه، ضد سم غذایی، مقوی معده، مسکن و مقوی قوای رئیسه بدن است.
 

دمنوش آویشن

یک قاشق غذاخوری آویشن را در یک قوری آب دم کنید. آویشن طبیعت معتدل دارد و بالا برنده فشار خون، تقویت کننده اعصاب، رفع کولیت های مزمن، شست و شو دهنده کلیه، ضد انگل، ضد رطوبت بدن، ضد صفرا، ضد زکام و سرفه و آسم، اشتهاآور، ضد غلظت خون، مقوی جهاز هاضمه و تقویت کننده بینایی است.
 

دمنوش اکلیل کوهی (رزماری)

یک قاشق غذاخوری از این گیاه را در یک قوری آب دم کنید. اکلیل کوهی طبیعت گرم دارد و مقوی اعصاب، شست و شو دهنده کلیه، ضد صفرا، ضد دلهره و اضطراب، تقویت کننده بدن، زکام، آسم، سیاه سرفه، مقوی معده، ضد درد روماتیسمی و استخوانی و کمر و ضد سنگ کیسه صفراست.
 

دمنوش گزنه
دمنوش گزنه

یک قاشق غذاخوری گزنه را در یک قوری آب جوش دم کنید. گزنه طبیعت گرم دارد و ضد قند، ضد غلظت خون، ضد چربی، ضد صفرا و سنگ کیسه صفرا، ضد سرطان، ضد خونریزی، زیاد کننده شیر مادر، رفع خستگی و ضد ریزش مو است.

مواد لازم برای دمنوش گزنه

 یک پیمانه آب انار تازه
 یک پیمانه آب جوش
چوب دارچین
یک قاشق غذاخوری چای خشک
یک قاشق غذاخوری شکر (یا کمی نبات)

طرز تهیه دمنوش گزنه

همه مواد به غیر از شکر را در قوری بریزید و آب جوش را روی آنها بریزید. قوری را به مدت 15 تا 25 دقیقه روی کتری قرار دهید تا چای دم بکشد. هنگام سرو شکر یا نبات را اضافه کنید.

دمنوش انار و دارچین
دمنوش انار و دارچین

مواد لازم دمنوش انار و دارچین برای دو نفر

یک پیمانه آب انار تازه
یک پیمانه آب جوش
چوب دارچین
یک قاشق غذاخوری چای خشک
یک قاشق غذاخوری شکر (یا کمی نبات)

طرز تهیه دمنوش انار و دارچین

همه مواد به غیر از شکر را در قوری بریزید و آب جوش را روی آنها بریزید. قوری را به مدت 15 تا 25 دقیقه روی کتری قرار دهید تا چای دم بکشد. هنگام سرو شکر یا نبات را اضافه کنید.

دمنوش نعنا فلفلی و دارچین

مواد لازم دمنوش نعنا فلفلی و دارچین

دو قاشق چایخوری نعنا فلفلی
دو عدد چوب دارچین
عسل یا نبات (اختیاری)

طرز تهیه دمنوش نعنا فلفلی و دارچین

نعنا فلفلی و دو عدد چوب دارچین را در یک قوری چینی بریزید. آب جوش را روی آنها بریزید. حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید تا دمنوش دم بکشد. سپس، در صورت تمایل آن را با نبات یا عسل شیرین و میل کنید.

چای ماسلا

مواد لازم چای ماسالا برای دو نفر

 ۶ عدد میخک
 ۷ عدد هل
 ۲ عدد چوب دارچین
 ۲ حلقه زنجبیل
 ۱ قاشق غذاخوری پودر رازیانه
 ۲ پیمانه آب
 ۲ پیمانه شیر
 ۲ عدد چای کیسه ای
  عسل

طرز تهیه چای ماسالا

- همه مواد به غیر از چای، شیر و عسل را درون ظرفی بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. سپس چای را اضافه کنید اجازه دهید ۵ دقیقه بماند. سپس شیر داغ را اضافه کنید و بعد از روی حرارت بر دارید.
- چای ماسالا را از صافی عبور دهید و در لیوان مناسب سرو کنید.بیشتر بدانید : طرز تهیه دمنوش زردچوبه عسل برای تقویت سیستم ایمنی بدن

بیشتر بدانید : طرز تهیه دمنوش زردچوبه زنجبیل، دوایی برای ریفلاکس معده

بیشتر بدانید : دمنوش قهوه و لیمو، یک چربی سوزی قوی و تقویت کننده سیستم ایمنی

بیشتر بدانید : دمنوش های بهاری نشاط آور + طرز تهیه

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درمان یبوست با 5 دمنوش خانگی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 3 دمنوشی که باید در صبحانه تان قرار دهید!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : لاغری با 3 دمنوش خانگی موثر!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 7 دمنوش پاییزی که سلامتی بدن تان را تضمین می کنند


گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع: زندگی ایده آل