با فرارسیدن فصل تابستان بدن برخی افراد بیشتر عرق می کند و بوی ناخوشایندی دارد که برای خود و اطرافیانشان بسیار آزاردهنده می باشد. در این مقاله مواردی را برای شما گردآوری نموده ایم که با رعایت آن ها می توان بوی بد بدن و پوی بد پا را کاهش داد.

بوی بد بدن و بوی بد پا را کاهش دهید

فصل تابستان با همه خوبی‌هایی که دارد، از یک نظر برای همه ما دردسرساز است و آن تعریق بدن و بوی بد آن است که تقریبا همه ما از آن گلایه داریم. البته عرق کردن یکی از مکانیسم‌های طبیعی بدن انسان است که فواید فروانی برای ما دارد. اما این مکانیسم طبیعی چرا در برخی افراد تا این حد بد بوست؟! و آیا درمانی برای این تعریق و بوی بد وجود دارد؟! در هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم بوی بد بدن همراه ما هست و ما باید راهکاهایی برای رفع و کاهش این بوی بد پیدا کنیم. اما راه‌های کاستن از بوی بد بدن چیست؟!

بوی بد بدن

دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست، مو، ناخن و لیرز و عضو هیات علمی دانشگاه ایران در این باره معتقدست مشكل بوی بد تعریق بیماری تلقی نمی‌شود كه نیاز به درمان داشته باشد ولی سه راهکار مهم برای كاهش آن وجود دارد:

کاهش بوی بد بدن با استحمام

افرادی كه از بوی بد بدن خود رنج می‌برند باید به طور مداوم استحمام کنند و پوست بدن را به خصوص در نواحی زیر بغل و كشاله ران با آب و صابون و بشویند و بدن خود را لیف بزنند تا در اثر سایش، از بار باكتری‌های موجود در آن ناحیه به طور موقت کاسته شود.

کاهش بوی بد بدن با اسپری و دئودورانت

پس از استحمام باید از اسپری‌ها یا محلول‌های دئودورانت برای كاهش بوی بدن در آن نواحی استفاده کرد. این دئودورانت‌ها به دو طریق در كاهش بوی بد بدن موثر هستند؛ یکی از طریق مواد معطر موجود در تركیب دئودورانت‌ها و دیگری به وسیله موادی که از ترشح عرق در فرد می‌كاهند و بر كم شدن بوی بد تاثیر دارند.

کاهش بوی بد بدن با تزریق توكسین بوتولینیوم‌ «آ»

تزریق توكسین بوتولینیوم‌ «آ» نیز یکی از راه‌های کاهش بوی بد است. ای تزریق می‌تواند با فلج كردن غدد ترشح كننده عرق در كاهش بوی بد بدن موثر باشند. البته باید توجه داشت كه این عمل بسیار دردناك است و در عین حال هزینه زیادی دارد. ضمن اینكه این كار باید به طور مداوم هر چند ماه یك‌بار انجام شود زیرا تاثیر سم بوتولینیوم دایمی نیست بنابراین استفاده از این روش چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.
 

بوی بد پا

یکی دیگر از نقاط بدن که بسیاری از افراد از بوی بد آن شکایت دارند، بوی پاست که البته دلیل این بوی بد با سایر نقاط بدن متفاوت است. در اثر ماندن پا به مدت طولانی در كفش، عرق ترشح شده از بدن، لایه خارجی پوست پا كه لایه شاخی نام دارد را مرطوب می‌كند. كورینه باكتریوم مینوتیسیموم موجود در كف پا  با استفاده از رطوبت ایجاد شده لایه شاخی پوست را كه یك لایه مرده است تجزیه می‌كند و به دلیل اینكه لایه شاخی پوست بدن دارای تركیبات گوگردی است، تجزیه آن باعث ایجاد بوی تند و نامطبوع پا می‌شود.

دکتر غفارپور در این مورد می‌گوید: ضخیم شدن لایه شاخی پوست در این ناحیه، منبع غذایی مناسبی را برای باكتری‌های تجزیه‌كننده پوست ایجاد می‌كند. برای کاهش این بوی بد نیز سه روش که می توان از آن به صورت توام استفاده کرد وجود دارد:

رفع بوی بد پا با استفاده از سنگ پا

فرد باید در هر نوبت استحمام كف پای خود را سنگ پا بكشد و پای خود را به طور مرتب با آب و صابون شستشو دهد تا لایه‌های مرده پوست برداشته شوند.

رفع بوی بد پا با جوراب و کفش مناسب

استفاده از جوراب‌ و كفش مناسب كه تبادل هوا در آن به طور مطلوب انجام شود نقش مهمی در کاهش بوی بد پا دارد.

رفع بوی بد پا با بوگیر کفش

مصرف بوگیرها و خوشبوكننده‌های كفش نیز در این مورد نقش خواهند داشت.
 

چرا بدن بعضی‌ها بو نمی‌دهد

شاید این پرسش در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که پس چرا تعریق برخی افراد بوی بدی ندارد؟! اگر تعداد باكتری‌های كورینه باكتریوم مینوتیسیموم در پوست افراد كمتر باشد، مواد پروتئینی، قندی و چربی ترشح شده از بدن كمتر تجزیه می‌شود بنابراین بوی بدن آنها كمتر است؛ ضمن اینكه این افراد می‌توانند با رعایت اصول بهداشت فردی و استحمام به موقع و استفاده از انواع بوگیرها این مشكل را به شكل مطلوبی مدیریت كرده باشند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بوی بد بدن شما به یکی از این علت ها است!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : رفع بوی بد عرق زیر بغل با چند راه خانگی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بوی بد بدن تان را اینگونه از بین ببرید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چگونه بوی بد بدن مان را از بین ببریم؟


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع :salamaneh.com

 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X