درمان لک صورت با چند روش موثر خانگی
برخی افراد از وجود لکه هی قهوه ایی بر روی پوست خود شکایت دارند. اما آیا راهی وجود دارد که بتوان این لک ها را برای همیشه از روی پوست پاک کرد؟ این مقاله به بررسی راهکارهایی برای رفع لکه های قهوه ای صورت می‌پردازد و زیبایی را به شما بازمی‌گرداند.

برای از بین بردن لک صورت چه باید کرد؟

لك‌های صورت یكی از دغدغه‌های مهم خانم‌هاست. دغدغه‌ای كه باعث می‌شود برای هر مهمانی پوست را زیر لایه‌های كرم‌پودر و پنكیك بپوشانند و مرتب دنبال راه‌حل‌های جدید برای از بین بردن این مشكل باشند. سایت‌های مختلف در اینترنت پر از راه‌حل‌های متنوع گیاهی برای این مشكل است اما واقعیت این است كه بسیاری از این راه‌حل‌ها جواب نمی‌دهند یا چندان مطلوب نیستند. حتی ممکن است مشکلاتی برای پوست شما ایجاد کنند  که از لک های ساده ای که در صورت‌تان داشتید خیلی بیشتر و نمایان تر باشد. برای اینكه راه‌حل‌های درست از بین بردن لك‌های صورت را با استفاده از گیاهان دارویی و روش‌های طبیعی پیدا كنیم، با دكتر علیرضا عباسیان، متخصص طب سنتی مشورت كردیم. پس با ما باشید؛ از الف تا ی از بین بردن لك‌های صورت را برای شما آورده‌ایم.

بیشتر بدانید : کک و مک و آکنه صورت تان را با این روغن طبیعی از بین ببرید!!

درمان کک و مک در طب سنتی

طب سنتی بر طبع‌های چهارگانه تاكید زیادی دارد. این مساله درباره پوست هم صدق می‌كند. به گفته دكتر عباسیان و به نظر متخصصان طب سنتی، افرادی كه طبع آنها به سمت سردی و خشكی می‌رود، پوست‌های پر لك‌تری خواهند داشت. درواقع سوداوی مزاج‌ها بیشتر در معرض این مشكل هستند؛ به همین دلیل باید از خوردن بادمجان، عدس، گوشت گوساله، ترشیجات، سركه، غذاهای كنسروی، غذاهای مانده و درهم و برهم پرهیز كنند. پوست یكی از ارگان‌های بدن است و اگر بدن خوب كار كند، پوست هم شفاف می‌شود. تعادل طبع به خوب كار كردن اعضای بدن كمك می‌كند.
 

رژیم غذایی برای از بین بردن لک صورت

غذا در شفافیت پوست یا پرلك شدن آن بسیار موثر است. براساس طب سنتی انسان چهار غذای اصلی دارد:

غذاهای اصلی در طب سنتی

 • نان گندم  از آرد سبوس‌دار
  گوشت حیوانات جوان مانند جوجه، بره و بزغاله
  شیرینی‌های ساده كه قند و چربی مضر كمتری دارند مانند شیرینی آرد نخودچی یا آرد برنجی
  بعضی میوه‌ها مانند انگور، انجیر، سیب و خرما برای كسانی كه در مناطق كشت خرما زندگی می‌كنند. 

بیشتر غذاهای مصرفی انسان باید از این چهار نوع باشد و بقیه مواد غذایی را به صورت گاه‌گاهی و نه ثابت، مصرف كند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : از بین بردن لک و پیس صورت با 5 روش خانگی!!!

درمان لک صورت با شیوه تغذیه مناسب

شیوه تغذیه هم در شكل ظاهری پوست نقش مهمی دارد. در واقع درست غذا خوردن می‌تواند صورت شما را از لك پاك كند. برای این كار باید غذا سر وقت و منظم خورده شده و خوب جویده شود. اگر گاهی ناهار می‌خورید و گاهی نه یا ساعت مشخصی برای غذا خوردن‌تان ندارید، باید منتظر لكه‌ها باشید.

بهتر است ساعت مشخصی برای غذا خوردن در سه وعده غذایی صبحانه و ناهار و شام در نظر بگیرید. مثلا اگر ساعت 8 صبح از خوا ب بیدار می شوید صبحانه را بین 10 تا 20 دقیقه بعد از بیدار شدن میل کنید و نگذارید 1 یا 2 ساعت دیگر.این برنامه زمانی را برای ناهار و شام هم داشته باشید؛ حتی در روزهای تعطیل و مسافرت ها.

بهتر است سر سفره به یك غذا اكتفا كنید و چند نوع غذا را با هم نخورید، مساله‌ای كه این روزها در مهمانی‌ها رعایت نمی‌شود. از خوردن ماست، نوشابه و سالاد با غذا پرهیز كنید؛ چون به كیفیت غذا لطمه می‌زنند. می‌توانید این مواد غذایی را به‌عنوان میان‌وعده و با فاصله یكی، دو ساعت از غذای اصلی بخورید. تنها سبزیجاتی مثل ریحان و جعفری كه به هضم غذا كمك می‌كنند مجازند كنار غذا قرار بگیرند.

رفع لک صورت با درمان دستگاه گوارش

شرایط مزاجی شما هم بسیار مهم است. یبوست یا نگه داشتن ادرار هم باعث باقی ماندن سموم در بدن می‌شوند. هرچه این سموم در بدن بیشتر بمانند احتمال بازجذب آنها در بدن بیشتر وجود دارد. بدن این مواد اضافی را در نقاطی كه خطر كمتری دارند مانند پوست، بافت‌های عضلانی و مفاصل نگه می‌دارد و مثلا در پوست باعث ایجاد لك می‌شود. پس یبوست‌تان را درمان كنید و ادرارتان را نگه ندارید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : با مواد طبیعی لکه های صورت تان را از بین ببرید

از بین بردن لک صورت با خواب کافی

خواب را فراموش نكنید چون یكی از مهم‌ترین فاكتورهای تاثیرگذار بر شفافیت پوست، زمان خواب و بیداری است. افرادی كه خواب مناسب دارند پوست بهتری هم دارند. بهترین زمان خواب بین ساعت 10 شب تا دو بامداد است كه به زیبایی پوست كمك زیادی می‌كند اما برعكس خواب روز باعث كدر شدن پوست می‌شود. درواقع اگر سیكل طبیعی خواب و بیداری به هم بریزد، سیستم بدن به هم می‌خورد و پوست هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اگر عادت دارید شب‌ها تا دیروقت بیدار باشید و صبح هم زودتر از 10 و 11 بیدار نمی‌شوید، نباید انتظار یك پوست بدون لك و شفاف داشته باشید. برای اینكه سیكل خواب‌تان طبیعی و درست باشد، باید از ساعت 10 شب تا دو بامداد حتما خواب باشید و در طول روز هم اگر می‌خواهید چرتی بزنید، كمی قبل از ظهر این كار را انجام دهید تا پوست‌تان كدر و لك‌دار نشود. خواب ساعت 9 صبح به بعد اصلا برای پوست خوب نیست.

ورزش کردن برای از بین بردن لک صورت

از حركت و سكون نباید گذشت كه فاكتور مهم و تاثیرگذار بعدی بر پوست و لك‌های آن است. ورزش كردن و عرق‌ریزی باعث خروج سموم بدن می‌شود و نمی‌گذارد پوست لك پیدا كند. اگر تحرك و ورزش كمی داشته باشید یا در روزهای گرم سال مدام جلوی كولر بنشینید و عرق نریزید، مواد اضافی كه باید دفع شوند در پوست باقی می‌مانند و باعث كدر شدن آن و ایجاد لك می‌شوند.

روابط جنسی منظم برای رفع لکه های پوست

نظم در روابط جنسی ‌زوج‌ها هم موردی است كه به دفع سموم بدن و شفافیت پوست كمك می‌كند. افرادی كه به دلیل تجرد روابط جنسی ندارند یا افراد متاهلی که روابط‌شان با همسرشان روابط نامنظم و كم دارند، به‌تدریج دچار تیرگی پوست می‌شوند. به زندگی زناشویی با همسرتان نظم دهید و مشكلاتی كه در روابط جنسی دارید برطرف كنید تا به مرور پوست‌تان هم بهتر و شفاف‌تر شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درمان کک و مک صورت با چند روش موثر طبیعی!!

ماسك گیاهی برای لک‌های صورت

دكتر عباسیان یك ماسك گیاهی برای از بین بردن لك‌های صورت به شما پیشنهاد می‌‌کند؛ ماسك آرد باقالی.

مواد لازم ماسک آرد و باقالی برای درمان لک های صورت:

 • پودر باقالی دو قاشق غذاخوری (می‌توانید باقالی خشك را آسیاب كنید)
  سركه یک قاشق مرباخوری
  آب پنج قاشق غذاخوری

روش تهیه و استفاده ماسک آرد و باقالی برای درمان لک های صورت:

این مواد را با هم مخلوط كنید و روی لك‌ها و قسمت‌هایی از پوست كه كدر هستند، بگذارید. از یك ربع تا نیم ساعت می‌توانید ماسك را روی صورت بگذارید. درواقع این ماسك هرچه بیشتر روی پوست بماند اثر سفیدكنندگی بیشتری دارد. بعد از این مدت با استفاده از یك پنبه آغشته به گلاب، به آرامی ماسك را از روی صورت پاك كنید.

نكته: اگر پوست‌تان چرب است، می‌توانید از این ماسك به‌عنوان اسكراپ یا لایه‌بردار هم استفاده كنید؛ یعنی بعد از یك ربع تا نیم ساعت، با سابیدن پوست به كمك انگشتان، ماسك را از روی صورت پاك كنید و همزمان لایه‌برداری كنید. بعد از لایه برداری پوست را با آب ولرم بشویید و با حوله نرم خشک کنید. یک مرطوب کننده مناسب هم به صورت بزنید.

ضد لک‌های طبیعی‌ : روغن بادام

حتما شنیده و خوانده‌اید كه گیاه آلوئه‌ورا معجزه‌گر پوست است و لك‌های آن را از بین می‌برد اما بین تبلیغات تا واقعیت فاصله زیاد است. هنوز در مطالعات طب سنتی و گیاهان دارویی اثر قطعی آلوئه‌ورا بر لك‌های پوست ثابت نشده است. بعضی مطالعه‌ها تایید كرده‌اند ژل آلوئه‌ورا ضد نور خورشید است و اثرات منفی اشعه ماوراءبنفش را از بین می‌برد. شاید هم با این مكانیسم آلوئه‌ورا بتواند تیره شدن پوست براثر نور خورشید را از بین ببرد اما در مقابل روی روغن‌های گیاهی مثل روغن بادام شیرین و تلخ می‌توانید به‌عنوان ضدلك حساب كنید.  البته استفاده از کرم‌های ضد آفتاب نباید فراموش شود. طب سنتی به هیچ وجه توصیه نمی‌کند که با ماسک‌های گیاهی می‌توان همان کار کرم‌ها را  انجام داد؛ فقط می‌توان به از بین بردن لک‌ها کمک کرد.


بیشتر بدانید : درمان لکه های قهوه ای روی پوست با بهترین نسخه های گیاهی و خانگی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : لک صورت را با این ترکیب خانگی از بین ببرید!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : از بین بردن لک صورت با 5 ماسک خانگی ارزان قیمت

اگر می خواهید بیشتر بدانید : لکه های تیره روی صورت تان را با این روش های خانگی از بین ببرید


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : مجله سیب سبز