کاهش وزن شما با دانستن این نکات ساده و ممکن می شود!!
کاهش وزن آرزوی هر شخصی است که اضافه وزن دارد. ما در این نوشتار 10 گام اساسی تا کاهش وزن را بیان می کنیم که دانستن آن برای همه ضروری است.

10 نکته اساسی و مهم برای کاهش وزن

 یکی از مشکلات اساسی بیشتر افراد در این دوره‌ی غذاهای فوری و زندگی ماشینی اضافه وزن و چاقی است. و البته که روش های مختلفی هم برای كاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام وجود دارد كه به جرات میتوان گفت بسیاری از این روش ها خطرناک و نادرست هستند.

 

برای کاهش وزن فقط غذای خانگی بخورید

حتما نیاز به توضیح نیست که فست فودها و غذاهای رستوران هایی که نمی دانید از چه روغن و مواد اولیه ای تهیه شده اند چقدر شما را از هدف اصلی تان که کاهش وزن است دور می کنند.

 

برای کاهش وزن روزی سه وعده سبزیجات بخورید

کلم، کاهو، هویج، خیار، کرفس و بسیاری سبزیجات دیگر آن قدر خوشمزه و خوشرنگ و سالم و مقوی هستند که حتی نیازی نیست آنها را بپزید و مصرف کنید. بلکه می توانید به عنوان میوه عصر یا میان وعده صبح تان از این سبزیجات تازه استفاده کنید.

 

برای کاهش وزن غلات بیش‌تری مصرف کنید

افرادی که از غلات سبوس دار به صورت روزانه استفاده می کنند، کمتر از سایر افراد چاق شده اند. البته به یاد داشته باشید که تنها به خاطر سبوس دار بودن نباید بیش از حد از آن استفاده کنید. کربوهیدرات هایی وجود دارد که می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کاهش وزن

 

برای کاهش وزن حداقل هفته‌ای یک وعده غذای بدون گوشت بخورید

همانقدر که پروتئین برای سلامتی تان لازم است زیاده روی در مصرف آن هم خطرناک است. مطمین باشید هیچ اتفاقی نمی افتد اگر هفته ای یکی دوبار غذاهای بدون هیچ نوع گوشتی و فقط حاوی سبزیجات و حبوبات مصرف کنید.

 

برای کاهش وزن همیشه صبحانه‌ سالم میل کنید

یكی از راه‌های موفقیت در کاهش وزن آن است كه صبحانه بخورید و وزن كم كنید. بسیاری از مطالعه‌ها نشان داده‌اند این باور درست است. در واقع نخوردن صبحانه باعث می‌شود احساس گرسنگی كنید و در وعده‌های بعدی مانند ناهار و شام بیشتر غذا بخورید.

 

برای کاهش وزن آب بیش‌تری بنوشید

در هر موقعیتی که فراهم شد یك لیوان آب بنوشید. افراد اغلب گرسنگی را با تشنگی اشتباه می‌گیرند بنابراین می‌توانید به جای خوردن چیپس و دریافت كالری فراوان، یك لیوان آب یخ بنوشید. البته اگر نمی‌توانید آب ساده بخورید، می‌توانید آن را طعم‌دار یا یك فنجان چای میوه میل كنید.

 

برای کاهش وزن تنقلات سالم مصرف کنید

مصرف دانه های آجیل بدون نمک می تواند میان وعده های عالی و سالمی باشد. حتی اگر به برگه های خشک شده آلو و زردآلو هم علاقمند باشید می توانند برای کاهش وزن تان نقش یک سوپرمن را بازی کنند.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 11 میان وعده کم کالری برای کاهش وزن

 

برای کاهش وزن از چربی‌های اشباع شده پرهیز کنید

بطور کلی چربی ها و روغن ها زنجیره ای از ملکول های اسید های چرب هستند که عمدتا از اتم های کربن ساخته شده اند. چربی ها به دلیل داشتن اتصالات کربنی بیشتر در میان اتم های کربنشان در دمای اطاق به حالت جامد هستند و به همین علت هم به آنها اشباع شده گویند. انواع دیگر چربی که اتصالات کربنی کمتری دارند غیر اشباع نامیده می شوند و در دمای اطاق به حالت مایعند مانند انواع روغن های گیاهی.

برای بهره مندی از فوائد و اثرات مثبت چربی ها، انواع چربی اشباع نشده به ویژه اسیدهای چرب امگا – سه را مصرف کنید. مصرف انواع اشباع و بخصوص چربی های ترانس را ( که تحت عنوان روغن های گیاهی هیدروژنه یا نیمه هیدروژنه معرفی می شوند) را محدود کنید تا به کاهش وزن خوبی برسید.

 

برای کاهش وزن فقط لبنیات کم چرب مصرف کنید

باید توجه کنید که حذف تمامی محصولات لبنی به منظور لاغر شدن ضروری نیست، چرا که فرآورده های لبنی منابع اصلی کلسیم برای ما می باشند و قطعاً عدم مصرف آنها غیر عقلانی خواهد بود، چرا که کلسیم برای ساختن و حفظ استخوان و دندان ضروری است، علاوه بر آن یک عنصر ضروری برای انجام سایر عملکردهای بدن است.
برای کاهش وزن یا پیشگیری از بیماری قلبی باید شیر بدون چربی یا کم چربی مصرف کرد. واقعیت آنست که محصولات لبنی پرچرب مانند کره و پنیرهای پرچرب دارای کالری بالایی هستند و از منابع اصلی چربی اشباع شده به شمار می آیند. بنابراین عموماً کاهش مصرف آنها، ایده خوبی است.

 

برای کاهش وزن بیش‌تر ماهی بخورید

ماهی دارای مقادیر قابل توجهی اسید چرب امگا ۳ است که می توان به عنوان یک عامل کاهش وزن نام برد. از طرف دیگر، ماهی ها میزان چربی های خوب را که به موازات بیشتر شدن سن در بدن کاهش می یابد افزایش می دهند و از این طریق مانع متراکم شدن چربی ها در دوران میانسالی می شوند.

 

 

 گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : آوای سلامت