چگونه در زندگی های امروزی صرفه جویی کنیم؟
 صرفه جویی و پس انداز کردن یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی های امروزی است. اگر می خواهید در زندگی امروزی موفق باشید باید روش های صرفه جویی و پس انداز کردن را بلد باشید

روشهای صرفه جویی در زندگی

هیچ چیز به اندازه ولخرجی آزاردهنده نیست. این ویژگی که متأسفانه در افراد زیادی به چشم می خورد باعث می شود پولی را که به زحمت به دست آورده اند به آسانی و در یک چشم برهم زدن از دست بدهند و همیشه محتاج و نیازمند کمک دیگران باشند در حالی که عده دیگری از افراد ممکن است با میزان درآمد بسیار کمتر همه نیازهای منطقی شان برآورد شود و حتی اندوخته قابل توجهی هم داشته باشند.

بیشتر بدانید : چگونه در مصرف گاز صرفه جویی کنیم؟

به همین دلیل از گذشته های بسیار دور، در فرهنگ ما صرفه جویی، کار پسندیده و ولخرجی، کار نکوهیده تلقی شده است. صرفه جویی کار زیاد مشکلی نیست و با کمی توجه و دقت به عملکرد افراد صرفه جو و سرمشق گرفتن از آنها می توان جلوی بسیاری از هزینه های غیرضروری را گرفت.

با نگاهی به زندگی خوب و راحت برخی افراد فکر می کنیم که حتما آنان از درآمد خیلی خوبی برخوردار هستند اما اگر کمی در مورد شیوه زندگی افراد هم طبقه دقت کنیم، متوجه می شویم که این افراد شاید در میزان درآمد با ما یکی باشند اما در خرج کردن و پس انداز خود دقت زیادی به خرج می دهند.

شما هم می توانید پولی که به سختی به دست آورده اید را آن طور که می خواهید خرج کنید و مقداری از آن را نیز پس انداز کنید. همیشه مخارج ماهانه خود را یادداشت کنید تا بتوانید صورتی کلی از اقلامی که بابت شان هزینه می کنید داشته باشید و میزان هزینه ها را بدانید.

از سبد مصرفی خانوار اطلاع داشته و طبق برنامه زمانی و اولویت ها هزینه کنید تا از مخارج زائد و غیرضروری اجتناب کرده باشید.

شما با دسته بندی هزینه ها جاهای هدررفت سرمایه و حتی نابجا خرج کردن را کشف می کنید. هزینه های خانوار شامل: ۱ مصارف خوراکی ۲ پوشاکی ۳ بهداشتی ۴ درمانی ۵ انرژی ۶ آموزشی ۷ فرهنگی ۸ تفریحی ۹ خدمات نگهداری و تعمیر ۱۰ تزیینی و تجملی است.

برنامه های اقتصادی زندگی مان، رفتارهای اقتصادی ما را بروز می دهد و شخصیت اقتصادی ما شناخته می شود. فکر نکنید وقتی صرفه جو و بجا خرج کن هستید دلیل بر خسیسی شما می شود.

خانواده ای را درنظر بگیرید که برای خرید پوشاک در سال ۲ بار بیشتر اقدام نمی کنند و آن ۲ بار هم از مراکز اصلی و محل توزیع و تولید خریداری می کنند تا بدین صورت در وقت و هزینه خود صرفه جویی کرده باشند. از نظر منطقی آنها خسیس هستند؟

نکاتی در صرفه جویی وجود دارد که با رعایت آنها می توان به اقتصاد خانواده کمک کرد

 1.  هنگامی که برای خرید مایحتاج خود به فروشگاه محل می روید، سعی کنید آن چیزی را بخرید که مورد نیاز شماست. برای این کار می توانید مایحتاج خود را به ترتیب اولویت روی یک صفحه کاغذ یادداشت کنید. مراقب باشید هیچ گاه کالاهای متنوع فروشگاه با بسته بندی های زیبا شما را تحت تأثیر قرار ندهد.

 2. همیشه هنگام بیرون رفتن از منزل به یاد داشته باشید که فقط به مقدار مورد نیاز پول به همراه داشته باشید؛ هیچ وقت پول اضافی با خود حمل نکنید که این پول علاوه بر اینکه ممکن است مورد دستبرد قرارگیرد می تواند به سرعت خرج شود.

 3. هنگامی که برای انجام کاری بیرون می روید در وهله اول هدف خود را از این عمل مشخص کنید. هیچ گاه وقت خود را بیهوده درخارج از خانه نگذرانید. به یاد داشته باشید زمانی به بیرون بروید که هدف آن برایتان مشخص شده باشد.

 4. برای اینکه وسایل و لوازمی که قبلا شما خریده اید بهتر و بیشتر عمر کرده و مورد استفاده قرارگیرد باید هر چند وقت یکبار به سرویس کردن آنها بپردازید.

 5. همیشه آنچه را نیاز دارید از محل اصلی آن خریداری کنید.

 6. هیچ گاه بیش از آنچه در توان دارید خرج نکنید.

 7. در یک بانک حساب پس اندازی برای خود داشته باشید. سعی کنید در بانکی حساب خود را افتتاح کنید که سود بیشتری به شما می دهد.

 8. اگر برایتان مقدور است زودتر از خانه بیرون رفته و از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید تا هزینه های نگهداری ماشین و مخارج سنگین ایاب و ذهاب به شما فشار نیاورد.

 9. بعضی از مواد غذایی انرژی بیهوده دارند؛ انواع شیرینی و نوشابه که هزینه سنگینی را به خانواده تحمیل می کنند؛ پس در خرید آنها با احتیاط رفتار کرده و برایشان هزینه نکنید.

 10. موادی که فسادپذیر هستند و عمر کوتاهی دارند را تا مصرف نکرده اید خریداری نکنید.

 11. در مصرف انرژی با استفاده از روش های مختلف صرفه جویی کنید؛ مانند استفاده از لامپ های کم مصرف از جمله مهتابی و فلورسنت که شاید گران تر باشند ولی در درازمدت هزینه اولیه را برمی گردانند.استفاده از تلفن در ساعت هایی که قیمت تلفن ارزان تر اعلام شده است. در مصرف سوخت نیز زمانی که برای شست وشو نیاز به آب گرم ندارید، بکار نبرید و همیشه بدانید هزینه مصرف انرژی، تصاعدی حساب می شود.

 12. همیشه بدانید خواب خوب، ورزش و تغذیه مناسب که حتی می تواند شامل یک نوع میوه و سبزی هم باشد به تندرستی شما کمک کند زیرا هزینه درمان از پیشگیری و هزینه تعمیر از نگهداری گران تر است. بهتر است در حفظ و نگهداری وسایل و لوازم زندگی و خانه مان کوشا باشیم.

چگونه در زندگی های امروزی صرفه جویی کنیم؟
چگونه در زندگی های امروزی صرفه جویی کنیم؟,صرفه جویی,روشهای صرفه جویی

نکاتی دیگر درباره مدیریت صحیح درآمد

میان خواستن و احتیاج داشتن تفاوت بسیار می باشد. احتیاجات زندگی آن دسته از مواردی است که بدون آن ادامه حیاط تقریبا غیرممکن و دشوار می شود. مانند محلی برای زندگی، غذا، لباس و... اما موارد دیگری مانند داشتن یک ماشین، پوشیدن لباس های مد روز، داشتن بهترین وسیله صوتی یا کامپیوتر و... از مواردی است که لزوما زندگی شما بدون آن مختل نمی شود، به اینگونه موارد خواسته می گوییم.

آرزوها و خواسته های انسان تمامی ندارد اما باید توجه داشت که این آرزوها باید مطابق با اندازه های ما باشد. بنابراین همواره میان خواسته و نیاز خود تفاوت بگذارید و بیشتر بفکر نیاز باشید تا خواسته.

آیا جنس گران تر بهتر می باشد؟

در بسیاری موارد این مطلب صحیح و در بسیاری موارد دیگر صحیح نیست. شما باید کالای مورد نظر خود را درچارچوب توانایی های خود تهیه کنید. اگر واقعا داشتن یک اتومبیل برای شما نیاز می باشد و یک اتومبیل مثلا: ۸ میلیون تومانی کار شما را راه می اندازد چرا باید اتومبیل گران تر خرید؟ تا بعد هزینه های نگهداری بیشتر از آن را متقبل شد.

در ارتباط با خرید اتومبیل همواره این سؤال را قبلا از خود بپرسید که «آیا واقعا من بدون اتومبیل نمی توانم زندگی کنم؟» باید درست فکر کنید خرید یک اتومبیل هزینه های بسیاری مانند نگهداری و تعمیر، بنزین، بیمه، معاینه فنی، تصادف احتمالی و... دارد، مخارجی که هنگام خرید خود را نشان نمی دهند و ممکن است شما دیر متوجه آن شوید، پس محاسبات لازم را انجام دهید بعد دوباره از خود سؤال نمایید «آیا واقعا من بدون اتومبیل نمی توانم زندگی کنم؟» آنگاه تصمیم بگیرید.

همان که هستید باشید؟

 • بسیاری از مردم سعی در ساختن چهره ظاهری غیر از آنچه واقعا هستند می باشند، اگر توان شما درحد داشتن یک ماشین ۸ میلیون تومانی است، هرگز سعی نکنید یک اتومبیل ۱۵ یا ۲۰ میلیونی بخرید چرا که دراین حالت باید نحوه لباس پوشیدن، منزل و... را نیز عوض کنید، پس همان که هستید باشید و شک نکنید که ارزش و اعتبار انسان به لباس و دارایی های او نمی باشد.

 • قبل از خرید هروسیله ای از دوستان سؤال کنید راجع به بهترین و خوش قیمت ترین، روی اینترنت تحقیق کنید و هرگز بدون تحقیق قبلی خرید نکنید. بخصوص اگر عجله ای درخرید ندارید سعی کنید برخی خریدهای گرانقیمت خود را در فصولی ازسال انجام دهید که آن اجناس حراج می باشند. درارتباط با وسایل الکترونیکی نیز هرگز جدیدترین مدل را نخرید چرا که تفاوت قیمت آن با یک مدل پایین تر بسیار بیشتر است.

 • هنگامیکه به خرید می روید همواره نیازهای کامل خود را بدانید و از قیمت ها حدوداً خبر داشته باشید، چرا که ممکن است به کالایی برخورد کنید که قیمت مناسبی دارد و شما در آینده به آن احتیاج خواهید داشت و می توانید آن را انبار کنید.

 • حقوق خود را که گرفتید نگوید هفته آینده به بانک می روم و قدری از آن را پس انداز می کنم،اگر همان روز اول پس انداز کردید که هیچ، اگر نه شک نکنید که تا هفته بعد برای تمام حقوق خود نقشه کشیده اید. نقشه ای که بسیاری از هزینه ها درآن جزو خواسته های تمام نشدنی شما است. نکته دیگری درپس انداز آنکه هرچه می توانید بیشتر پس انداز کنید،نگران نباشید اتفاق خاصی رخ نمی دهد یکی دو شب هم نان و پنیر میل کنید. درعوض روزی این پس انداز مشکل بزرگی از زندگی شما را حل خواهد کرد.

 • اگر کارمند هستید و برای محل کارتان امکان پذیر است و از آنها بخواهید به صورت اتوماتیک از حقوق شما بعنوان پس انداز کسر کنند، شک نکنید این بهترین راه برای پس انداز کردن می باشد.

 • اگر پولی یا ارثی به دست شما می رسد هرگز خرج اجناسی نکنید که مستهلک می شوند برعکس آن در امور سوددهنده سرمایه گذاری کنید. سهام، اوراق مشارکت یا سکه بخرید و یا اگر مقدار پول زیاد است حداقل آن را درحساب های بانکی که به شما سود تعلق می گیرد بگذارید.

 • اوقات بیکاری خود را با فعالیت های کم خرج و مفید مانند مطالعه و دیدار دوستان سپری کنید و سعی نکنید بیش از سالی یکی دوبار به مسافرت های پرهزینه بروید.

 • همواره آخر هر ماه مخارج انجام شده را بررسی کنید و با تحلیلی که انجام می دهید ببینید چه مقدار از آنها نیاز بوده و چه مقدار خواسته و سعی کنید در ماه بعد دقیق تر عمل کنید.


بیشتر بدانید : صرفه جویی در میهمانی ها با 7 روش پیشنهادی!!

بیشتر بدانید : 20 راه عالی برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها !

بیشتر بدانید : راههای صرفه جویی در مصرف آب

بیشتر بدانید : 8 پیشنهاد غذایی مقرون به صرفه!

بیشتر بدانید : روش هایی جالب برای صرفه جویی در مصرف برق

بیشتر بدانید : چگونه در تابستان صرفه جویی کنیم؟


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : روزنامه کیهان