اختلاف با همکارم را چگونه حل کنم؟
اختلاف بین کارمندان چیزی است که ممکن است در هر محیط کاری به وجود بیاید. در ادامه به برخی از متداول‌ترین علل بروز اختلاف میان همکاران و راهکارهایی برای رهایی از تله اختلافات همکارانه اشاره خواهیم کرد.

روشهای مدیریت اختلاف با همکار

آیا تا به حال همکاری داشته اید که تمایل داشته باشد حرف آخر را بزند و حرف خودش را به کرسی بنشاند؟ یا همکاری که در مسایل مختلف سابقه نزاع لفظی با یکدیگر داشته باشید؟ اختلاف میان همکاران یکی از مسائل دشوار در محیط کار است، چرا که همکاران هر روز یکدیگر را می‌بینند و ساعت های زیادی از روز را با هم می‌گذرانند، از طرف دیگر وجود اختلاف میان همکاران به‌ طور معمول بر بازده کاری‌شان بی‌تاثیر نخواهد بود.

 

جنگ قدرت

یکی از شایع‌ترین دلایل اختلاف میان همکاران این است که چه کسی حرف آخر را بزند. وقتی فردی در محیط کار حرفی می‌زند که طرف مقابل دوست ندارد و جواب شدیدی می‌دهد، در واکنش به این موضوع همکارش با لحن غیرمحترمانه‌تری پاسخ می‌دهد و تلاش می‌کند حرف خودش را به کرسی بنشاند، در نهایت با ادامه این روند دو همکار از کوره در خواهند رفت.

 

مکالمه تان را کنترل کنید 

زمانی که می‌دانید موضوعی احتمالا به یک نزاع لفظی ختم خواهد شد، اجازه بدهید همکارتان حرف پایانی بحث را بزند، به این ترتیب بحث پایان می‌یابد. شما می‌توانید پس از گذشت زمان و در شرایطی که همکارتان آرام شد، با وی درباره اختلاف نظرتان صحبت کنید.

زمانی که احساس می‌کنید یک نزاع لفظی بین شما و همکارتان شکل گرفته است، در ذهن‌تان از یک تا ده بشمارید. این سکوت ده ثانیه‌ای به شما کمک خواهد کرد واکنش فوری منفی و غیرارادی به صحبت‌های همکارتان ندهید؛ واکنشی که پس از اتمام بحث از انجام آن پشیمان شوید.

زمانی که در حال بحث بر سر موضوعی با همکارتان هستید، نشان دهید که حرف‌های او را می‌فهمید و برای حرف‌هایش ارزش قایل هستید اگر چه اختلاف نظر بین‌تان وجود دارد.

 

تلاش برای خوار کردن همکار

گاهی اختلاف میان همکاران به‌صورت رویارویی مستقیم یا نزاع لفظی نیست؛ بلکه فرد مقابل تلاش می‌کند با مخالفت کردن با کارها و اظهارنظرهای وی، او را بی‌اعتبار کند.

 

با اختلافات غیرمستقیم مسئولانه برخورد کنید

از موضع گرفتن مداوم در برابر مخالفت‌هایی که همکارتان در مسائل کاری با شما می‌کند، بپرهیزید. چراکه در این صورت، تمام وقت و انرژی خود را باید صرف مبرا کردن خود کنید. اگر چه همکارتان به‌صورت صریح و مستقیم مقصود خود را بیان نمی‌کند؛ اما در پس مخالفت‌ها و صحبت‌های منفی‌اش در حال انتقال پیام است. سعی کنید پیام آن مخالفت‌ها را بشنوید و توجه کنید.

 

ریشه اختلاف‌تان را بررسی کنید

برای مثال آیا در گذشته اتفاق خاصی رخ داده که ناراحتی ناشی از آن هنوز ادامه دارد؟

 

 

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
Seemorgh.com/lifestyle
منبع : khorasannews.com