سالن‌های اجتماعات دانشگاه‌ها روزهای شلوغی را می‌گذرانند. هر روز، یك سوی شهر دیپلمات‌ها نشسته‌اند تا به سوالات پاسخ دهند؛ سوالاتی درباره بیانیه لوزان كه قرار است به توافقنامه تبدیل شود. امروز قرار است درجه حرارت از این هم بالاتر برود چرا كه كار نگارش متن توافقنامه آغاز می‌شود، اما اقتصاد پنجره‌ها را زودتر از موعد باز كرده تا پذیرای هوای بهاری باشد.

در میانه چانه‌زنی‌های سیاسی خبرهای دلگرم‌كننده و دلسرد‌كننده، اقتصادی‌ها به هم لبخند می‌زنند. در سكوت و سكون فرصت‌های سرمایه‌گذاری را بررسی می‌كنند و حوزه‌های قابل فعالیت را از خودروسازی گرفته تا نفت و گاز و ساختمان‌سازی و مواد غذایی و... تفاوت این‌بار در حضور پررنگ امریكایی‌هاست. حالا هر ارتباطی زیر ذره بین رسانه‌ها بزرگنمایی می‌شود و هر مراوده‌ای تفسیری دیگر می‌یابد.  یك بار امریكایی‌ها ویزای توریستی می‌گیرند تا راهی ایران شوند و بررسی كنند اینجا، جای خوبی برای سرمایه‌گذاری هست یا خیر، یك بار ایرانی‌ها ویزا می‌گیرند تا راهی امریكا شوند و بررسی كنند زمینه همكاری‌های مشترك چیست. در این میان فصل مشترك هر دو هیات این است كه هیچ كدام رسما تابلوی اقتصاد را بالای سر ندارند.

حالا قرار است هیاتی تجاری – فرهنگی از بانوان ایرانی راهی امریكا شوند تا هم چهره ایران را به جهان معرفی كنند و هم بررسی كنند در كدام زمینه می‌توان همكاری داشت.  دعوت‌كننده این دیدار نیز موسسه Learning است. خانم‌هایی كه در حوزه اقتصاد، فرهنگ و هنر فعالیت دارند میهمان این موسسه خواهند بود تا در امریكا با بانوانی كه از دیگر كشورها می‌آیند دیدار و گفت‌وگو و ایران را معرفی كنند.

 این دیدار را می‌توان پاسخ ایرانی‌ها از دیدار امریكایی‌ها دانست.  حالا دیگر صحت گفته‌های نایجل كوشنر، رییس اتاق بازرگانی ایران و انگلیس معلوم می‌شود آنجا كه گفت: من از مدتی قبل شاهد هجوم شركت‌های امریكایی و اروپایی به بازار ایران بوده‌ام و كسی نمی‌خواهد از این قافله عقب بماند.  این مراودات نشان می‌دهد این‌بار امریكایی‌ها نیز نمی‌خواهند از این قافله عقب بمانند و به دنبال راهی هستند برای ورود به ایران. پیش‌تر با اعمال تحریم‌هایی علیه ایران خودشان را از بازار ایران محروم كردند و حالا بازاری به وسعت ٧٥ میلیون نفر برایشان جذابیت‌های فراوانی یافته است.

هر قدر این اخبار برای فعالان بخش خصوصی امریكا خوشایند تلقی می‌شود، برای اروپایی‌ها و چینی‌ها نگران‌كننده است. نگرانند با حضور امریكایی‌ها در بازار ایران، موقعیت تغییر كند، خصوصا اینكه در دوره تحریم‌های سختگیرانه و ظالمانه علیه ایران واكنش‌های منطقی از خود نشان ندادند و نگران موقعیت امروزشان در بازار ایران نشدند. به گزارش خبرنگار «اعتماد» موسسه Learning برای انتخاب میهماناش با اتاق بازرگانی ایران تماس گرفته است. سید حمید حسینی مسوولیت معرفی كسانی را كه می‌توانند واجد شرایط میهمانی در امریكا باشند، پذیرفت و به این ترتیب گروهی ١٥ نفره از بانوان كارآفرین و هنرمند ایرانی آماده سفر به امریكا شدند.  

سیدحمید حسینی درباره نحوه انتخاب بانوانی كه قرار است راهی امریكا شوند، توضیحاتی به خبرنگار «اعتماد» داد و گفت: بعد از اینكه تماس‌های اولیه برقرار شد، ما با وزارت امور خارجه تماس گرفتیم و موضوع را طرح كردیم. پس از حصول موافقت از سوی وزارت امور خارجه برای اعزام هیاتی تجاری- هنری افرادی معرفی شدند و در نهایت قرار است گروهی ١٥ نفره راهی این كشور شوند.

او با بیان اینكه این نخستین بار است هیاتی در این سطح و به این شكل، با دعوت یك موسسه به امریكا می‌رود، گفت: قرار است این هیات برنامه‌هایی در سانفرانسیسكو، واشنگتن و نیویورك داشته باشند و البته به فراخور تخصص هر فرد امكانی برای بازدیدهایی دیگر نیز فراهم است.  بررسی‌ها نشان می‌دهد موضوع نشست‌هایی كه قرار است در امریكا برگزار شود، سیاسی نیست. این قطعیت در مورد حوزه سیاسی وجود دارد اما هر چند افرادی از حوزه اقتصاد در این هیات حضور دارند، موضوع صرفا اقتصادی نیز تلقی نخواهد شد. فریال مستوفی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی كه در این هیات حضور دارد، درباره این سفر به «اعتماد» گفت: این نخستین باری نیست كه هیاتی از ایران راهی امریكا می‌شود، اما در شرایط فعلی شاید موضوع از زاویه دیگری مورد بررسی قرار گیرد و اهمیت بیشتری بیابد.

او با تاكید بر اینكه هدف از این سفر به‌طور خاص فعالیت تجاری نیست، گفت: مهم‌ترین دلیل این سفر ایجاد شرایطی برای دوستی و ارتباطات آتی است. به هر روی در این هیات خانم‌های كارآفرین و هنرمندی نیز حضور دارند و می‌توانند امكانات موجود در امریكا را ببینند و مورد بررسی قرار دهند. از سوی دیگر حضور این هیات نشان می‌دهد كه خانم‌ها در ایران از چه موقعیت‌هایی برای كار برخوردار هستند؛ موقعیت‌هایی كه شاید به دلیل تبلیغات منفی علیه ایران، بسیاری از آن خبر نداشته باشند. حالا در شرایطی ایرانی‌ها راهی امریكا می‌شوند كه تاجران و سرمایه‌گذاران امریكایی كه با ویزای توریستی راهی ایران شده بودند، كوله‌بارشان مملو از خاطرات مثبت بود. از ایرانی‌هایی سخن می‌گفتند كه مراقب‌شان بودند و با لبخند از آنها استقبال كرده بودند. تركیب اعضای هیاتی كه قرار است از ایران راهی امریكا شود نشان می‌دهد در بین ١٥ مسافر امریكا، حداقل هفت نفر از خانم‌های كارآفرین كه در اتاق‌های بازرگانی تهران و سایر شهرها فعالیت دارند، حضور خواهند داشت.

 این رایزنی‌ها، درست در روزهایی كه ایران آماده آغاز مذاكرات در سطح كارشناسی می‌شود، اتفاقی مهم تلقی می‌شود. انگار حالا اقتصادی‌ها تصمیم گرفته‌اند از بلندای دیوار بلند بی‌اعتمادی نگاهی به فرصت‌هایی كه در هر كدام از این دو كشور هست بیندازند تا شاید پنجره‌ای بر این دیوار نقش ببندد. هنوز جزییاتی درباه برنامه كاری این هیات مشخص نشده است و گفته می‌شود نشست‌های مقدماتی برای برنامه‌ریزی و اطلاع از جزییات در روزهای آتی برگزار خواهد شد.

 

 

گردآوری:گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:روزنامه اعتماد

 

 

 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
حمله هوایی ترکیه به شمال عراق حمله هوایی ترکیه به شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‎ای از انهدام مقر تسلیحاتی، پناهگاه و انبارهای مهمات متعلق به گروه تروریستی پ‌ک‌ک در عملیات نیروهای هوایی این کشور به شمال عراق خبر داد

 
X