در حالی که یکی از مهم‌ترین راهکارهای جلوگیری از گرایش اجتماع به یک عامل فساد برانگیز یا آسیب‌ اجتماعی، افزایش هزینه‌های دسترسی به آن است، ایران به عنوان یکی از فروشندگان سیگار ارزان‌قیمت در دنیا معرفی می‌شود، تا جایی که تعجب کسانی که از خارج به ایران می‌آیند را برمی‌انگیزد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، یکی از معضلاتی که این روزها جامعه ایران با آن مواجه است ارزان و آسان بودن دسترسی به دخانیات در کشور است؛ به طوری که می‌توان گفت با وجود تورم سایر اقلام در سال‌های اخیر، ایران همچنان یکی از عرضه‌کننده‌های سیگار ارزان‌قیمت است.

صحبت کردن با افرادی که ایرانی نیستند و برای تفریح یا کار به ایران می‌آیند همیشه یک موضوع دارد آن هم قیمت سیگار در ایران است؛ البته برای نوع سیگاری‌شان!

«اسکار» که ماه گذشته از یک کشور اروپایی برای تفریح به ایران آمده است از قیمت پایین سیگار در ایران به وجد آمده و خوشحال به نظر می‌رسد.

او در عین حال می‌گوید که در ایران به راحتی می‌تواند سیگار بکشد، در حالی که در کشور خود به دلیل قیمت بالای سیگار به سختی می‌تواند سیگار تهیه کند و مجبور است که کمتر مصرف کند.

این موضوع شاید برای فردی که کمتر از دو ماه در ایران است و دوست دارد در این مدت از سیگار کشیدن ارزانش لذت ببرد خوشایند باشد اما قطعا برای افراد ساکن در کشور امری تاسف‌بار است.

تنها نکته مثبت در حرف‌های او آنجاست که می‌بینیم به یکی از سیگارهای تولید داخل با برند داخلی علاقه پیدا کرده، در حالی که این روزها فروش سیگارهای قاچاق با قیمت‌های به مراتب بالاتر از سیگارهای داخلی رونق پیدا کرده است.

در سال‌های گذشته چندبار طرح ویژه برخورد با عرضه سیگارهای قاچاق در کشور به اجرا گذاشته شد که تا حدودی هم موفق بود اما اکنون دوباره این موضوع به حال خود رها شده است و این سیگارها به راحتی در اکثر فروشگاه‌ها و دکه‌ها به فروش می‌رسند.

البته بخشی از سیگارهای موجود در این مراکز عرضه نیز به صورت رسمی وارد کشور شده و مجوز دارند اما به هر حال جنس‌های قاچاق در این حوزه برخلاف حوزه‌های دیگر گران‌تر از رسمی‌هاست، چراکه به دلایل نامعلوم کیفیت آنها از سیگارهایی که به صورت رسمی وارد می‌شوند بیشتر است.

در عین حال بخشی از این سیگارها نیز تولید داخل شده‌اند که به اعتقاد مصرف‌کنندگان نسبت به نمونه‌های وارداتی کیفیت پایینی دارند و به نظر می‌رسد که دخانیات ایران برای کاهش مصرف سیگار به جای افزایش قیمت، ارائه سیگارهای کم‌کیفیت را در دستور کار خود قرار داده است!

ارزان‌بودن سیگارهای تولید ایران در حالی است که در معمولی‌ترین دکه‌های روزنامه‌فروشی در یک محله متوسط تهران هم سیگارهایی با قیمت هر بسته 30 هزار تومان وجود دارد.

از سوی دیگر اختلاف قیمت زیادی در برخی از برندها بین سیگارهای تولید داخل با نمونه‌های قاچاق آنها به چشم می‌خورد و این همان موضوعی است که نشان می‌دهد سیگارهای داخلی که هم در داخل و هم خارج از کشور تولید می‌شوند، کیفیت پایین‌تری نسبت به نمونه‌های وارداتی دارند.

در حال حاضر در یک دکه معمولی در سطح شهر قیمت ارزان‌ترین سیگار بسته‌ای کمتر از 1000 تومان و گران‌ترین سیگار حدود 30 هزار تومان است که البته در این میان برخی از سیگارها در کارتن‌هایی خارج از دید عموم قرار دارد که قاچاق است.

با برخی از خریداران سیگار که صحبت می‌کنیم و از آنها علت خرید سیگارهای قاچاق را جویا می‌شویم، اختلاف فاحش در کیفیت این دو نوع را عنوان می‌کنند.

مهم‌ترین موضوع در این زمینه این است که چرا دخانیات تولیدشده در کشور باید با قیمت و کیفیت پایین به فروش برسد که به رغم گران‌تر بودن سیگارهای قاچاق مردم تمایل به مصرف این نوع از سیگارها داشته باشند؟

به این ترتیب می‌توان گفت که اگر کیفیت سیگارهای تولید داخل رشد کند و به تبع آن قیمت این سیگارها نیز به شکلی منطقی افزایش یابد، هم زمینه استفاده از دخانیات به دلیل افزایش هزینه آن کاهش خواهد یافت و هم می‌تواند سبب روی آوردن سیگاری‌ها به سیگارهای تولید داخل شود.

منبع: ایسنا

 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X