معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از راه‌اندازی مراکز سنجش مهارت الکترونیکی در سراسر کشور خبر داد و گفت: سالانه دو میلیون گواهینامه الکترونیکی مهارت صادر می‌شود.

کوروش پرند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در گذشته بخشی از آزمون‌های سازمان به شکل سنتی و کاغذ محور برگزار می‌شد در حالی که امروز برپایه اینترنت و به سمت الکترونیکی شدن می‌رود.

وی از راه اندازی مراکز سنجش الکترونیکی (IBT) در کشور تا پایان سال خبر داد و گفت: وجود چنین مراکزی برای همه سازمانها و وزارتخانه‌هایی همچون بهداشت و درمان و آموزش و پرورش ضروری است.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با تاکید بر اجرای آزمون‌های مهارت در مراکز سنجش الکترونیکی، گفت: هم اکنون در استانهای قم، البرز و اصفهان آزمون سنجش الکترونیکی انجام شده و طی برنامه‌ریزی‌ها قرار است تا یک مرکز سنجش حرفه‌ای نیز در معاونت پژوهشی سازمان به وجود آید.

به گفته پرند تا پایان امسال در هر استان کشور به طور متوسط یک مرکز سنجش الکترونیکی دولتی و دو مرکز سنجش الکترونیکی خصوصی راه‌اندازی خواهد شد.

وی در عین حال با اشاره به الکترونیکی شدن گواهینامه‌های مهارت، اظهار کرد: هر سال دو میلیون گواهینامه الکترونیکی مهارت آموزی صادر می‌شود که جمع آنها به ایجاد 10 میلیون رکورد اطلاعات فردی منجر شده و منبع با ارزشی برای کاریابی‌ها است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه از طرح ارتقای شایستگی‌های حرفه‌ای دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی به عنوان یکی از طرح‌های مهم سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور نام برد و گفت: این طرح که در شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده با هدف رفع نیاز بازار کار به نیروهای متخصص و ماهر طراحی شده است.

وی نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل و در حال تحصیل کشور را 18.9 درصد ذکر کرد و گفت: درحال حاضر 11 میلیون و 200 هزار دانشجو و فارغ التحصیل در کشور وجود دارد که 51.4 درصد معادل 5 میلیون و 700 هزار نفر آنها غیر فعالند.

پرند در پایان از صنایع دستی به عنوان یکی از بخش‌های دارای مزیت اشتغال نام برد و گفت: در حوزه صنایع دستی می‌توانیم از تجارب کشورهای دیگر استفاده کنیم و با راه‌اندازی هلدینگ های مختلف در زمینه بازارسازی و برندسازی، وارد عرصه رقابت در بازارهای بین المللی شویم.

منبع: ایسنا

 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X