سیمرغسیمرغ

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری گفت: طرح مشارکت اقتصادی مردم در راه‌اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستاها از امروز اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، سید ابوالفضل رضوی صبح امروز در حاشیه جلسه مدیران کل امور روستایی استان ها در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی که یکی از خواسته‌های به حق رهبری است که مورد توجه دولت قرار گرفته است، گفت: با وجود خدمات خوبی که در امر جاده‌سازی، گازرسانی و ساخت مدارس در روستاها انجام شده است، ما شاهد مهاجرات روستاییان هستیم.

وی در ادامه افزود: دلیل این مهاجرت نبود درآمد کافی برای روستاییان است. ما برای مقابله با پدیده مهاجرت به دنبال مشارکت اقتصادی مردم در روستاها بوده و در همین راستا طرحی را در سال 93 ارائه کردیم که مورد تائید معاون اول ریاست جمهوری قرار گرفت. در این طرح مردم روستاها با یکدیگر همکاری اقتصادی داشته و مثلا 200 خانواده، یک شرکت تشکیل می‌دهند.

رضوی خاطر نشان کرد: این خانواده ها هر چه آورده نقدی داشته باشند دولت چهار برابر آن با کار مزد سه درصد و با وثیقه کارت یارانه وام می‌دهد. همچنین روستاهای مرزی نیز هر چه آورده داشته باشند دولت 9 برابر آن را بدون کارمزد و با وثیقه کارت یارانه وام خواهد داد.

معاون توسعه روستایی مناطق محروم ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه صندوق کارآفرینی امید مسئول عملیات بانکی در روستاها خواهد بود افزود‌: روستاییان از امروز می توانند پیشنهاد خود را به فرمانداری‌ها اعلام کنند و کمیته چهارنفره متشکل از مدیر کل اقتصادی استانداری، مدیرکل روستایی استانداری، مدیر برنامه‌ریزی استانداری و مدیر موسسه کارآفرینی امید این طرح ها را بررسی و تصویب می‌کنند.از امروز این عملیات شروع می‌شود.

رضوی با بیان اینکه برای اجرای این طرح بیش از 1500 میلیارد تومان درنظر گرفته شده گفت:‌اولویت و شرط ما ایجاد شغل پایدار در مناطق روستایی و عشایری است.

به گزارش ایسنا، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری همچنین در سخنرانی خود در جمع مدیران کل امور روستایی استانها با اشاره به مراحل تهیه و تصویب طرح مشارکت مردم در راه اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستاها گفت: از سال 1338 تا سال 1393 متوسط رشد اقتصادی کشور 4/2 درصد بوده است با این وجود در دو مقطع جنگ تحمیلی و سالهای 91 و 92 ما رشد اقتصادی منفی داشتیم.

وی ادامه داد: در دوره جنگ تحمیلی متوسط رشد اقتصادی ما منفی 2/5 درصد بوده است. در آن مقطع نفت را 5 تا 10 دلار از ما می خریدند. در سال 91 رشد اقتصادی ما منفی 5/9 درصد بود در حالی که ما نفت را بالای 100 دلار می فروختیم در آن مقطع ما می گفتیم تحریم ها اثری ندارد و آن‌ها کاغذ پاره ای بیش نیست. در سال 92 نیز رشد اقتصادی منفی 1/6 درصد بود که با تلاش های دولت تدبیر و امید تورم کاهش یافت و رشد اقتصادی نیز افزایش یافت.

رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه برای حفظ استقلال سیاسی و فرهنگی باید ما یک جهش اقتصادی داشته باشیم، خاطر نشان کرد: اکنون سیاستمداران و اقتصاددانان به این درک رسیده اند که مردم باید در اقتصاد مشارکت داشته باشند همواره هم اینگونه بوده که ما با حضور مردم به موفقیت رسیده ایم. تا زمانیکه مردم در فعالیت های اقتصادی حضور پیدا نکنند رسیدن به نرخ بالای 4 درصد در اسناد باقی می ماند در حالی که ما در برنامه ششم توسعه در صدد هستیم به رشد اقتصادی 8 درصد برسیم.

معاون توسعه روستایی مناطق محروم ریاست‌جمهوری همچنین گفت:‌ عده ای معتقد باید اعتبارات دولت افزایش یابد تا مشکل تولید حل شود در حالی که تا پایان سال 93 میزان نقدینگی مردم 703 هزار میلیارد تومان بوده است. اگر از این توان اقتصادی به خوبی استفاده شود نیازی به افزایش بودجه های عمرانی دولت نیست ما باید به خرد مردم و نقش ریزپول های مردم در توسعه اقتصادی توجه کنیم. برنامه ما باید درون زا بوده و به سرمایه های داخل خود اتکا کنیم اما به بیرون نیز نگاه داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه ما برای اجرای طرح مشارکت مردم در راه اندازی واحدهای تولیدی مستقل در در روستاها آسان ترین راه را انتخاب کرده و منتظر نقد این طرح هم هستیم، گفت: ما بررسی کردیم و متوجه شده ایم که مهمترین علت مهاجرت روستاییان و عشایران درآمد کم آن‌ها و شغل نامناسب آن‌ها است. ما با اجرای این طرح به دنبال ایجاد شغل پایدار برای روستاییان و عشایران هستیم. ما نمی خواهیم پول نذری به کسی بدهیم. پولی که ما می دهیم در راستای رونق تولید است.

رضوی گفت: ما در این طرح در هر شهرستان یک روستا را به عنوان نمونه در نظر می گیریم.

رضوی در بخش پایانی سخنان خود خاطر نشان کرد: ما برنامه ششم توسعه روستایی نیز در دستور کار داریم و باید پیشنهادات خود را ارائه کنیم. اولویت ما در این طرح تامین آب آشامیدنی، توان افزایی اقتصادی و فرهنگی و تامین راه مناسب برای روستاها و مناطق عشایری است.

منبع: ایسنا

 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
قیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شدقیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شد

همزمان با کاهش قیمت ها در بازار آزاد و البته کاهش چند مرحله ای قیمت ها در صرافی های بانکی، هم اکنون قیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شده است

news-left-2
  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X