سیمرغسیمرغ

همایش یک روزه روابط عمومی‌های وزارت ارتباطات صبح امروز با حضور اساتید مختلف ارتباطات، وزیر ICT و کارمندان روابط عمومی وزارت ارتباطات برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم که با حضور اساتید در حوزه روابط عمومی و روزنامه‌نگاری برگزار شده بود، مهدی محسنیان‌راد - استاد ارتباطات - به ارائه صحبت پرداخت و در میان سخنانش به خاطره‌ای از حوزه مخابرات اشاره کرد.

وی در این باره اظهار کرد: درباره خرابی تلفن ممکن است مشترکان مدت‌ها درگیر باشند. زمانی در این خصوص با یکی از آشنایان خود در شرکت مخابرات صحبتی داشتم و توضیح او در این باره به این شکل بود که مخابرات به ازای هر 10 هزار خط تلفن یک پیمانکار برای تعمیرات دارد.

محسنیان راد همچنین اظهار کرد: این رقم اگرچه ممکن است در شهرهای بزرگ پاسخگو باشد اما در شهرهای کوچک و مواردی که فاصله‌ها زیاد است، شاید 10 هزار خط تلفن مسافتی بسیار طولانی را در بربگیرد که این شیوه به نوعی ظلم به مردم است.

این استاد ارتباطات در بخش دیگری از صحبت‌های خود یادآور شد: امروزه انحصار‌های ارتباطی در دنیا شکسته شده و در دهکده جهانی زندگی می‌کنیم برهمین اساس مخاطب تلویزیون از دست رفته و بی‌مرز‌ بودن جغرافیای ارتباطات، مرگ مخاطب انبوه و جایگزینی مخاطب انتخابگر، مرگ انحصار رسانه‌ای و مسائل از این دست شرایطی در دنیا ایجاد می‌کند که در آن وب نقشی دینامیک و پویا برعهده دارد.

ضیایی‌پرور دیگر استاد مدعو این مراسم نیز در صحبت‌های خود به شبکه‌های اجتماعی و نقش پررنگ آنها اشاره کرد و گفت: اکنون شبکه‌های اجتماعی می‌توانند انتشاردهنده شایعات مختلف باشند و برهمین اساس لازم است به اهمیت آنها توجه زیاد شود تا انتشار شایعات در نطفه خاموش شود.

وی همچنین متذکر شد: اکنون در موارد متعدد افراد برای انتقال مطالب خود حتی سرویس‌هایی مانند ایمیل و چت را ترک کرده و به نرم‌افزارهای ارتباطی موبایل روی آورده‌اند.

ضیایی‌پرور ادامه داد: اما در کشور ما متاسفانه برخی دستگاه‌ها ناخواسته محدودیت‌هایی را در این زمینه در نظر می‌گیرند که به نظر می‌رسد این محدودیت‌ها با گفتمان رییس جمهوری در تضاد است، از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که این حوزه نیاز به نوعی تجدید‌نظر دارد، چرا که اکنون شرایط دنیا به سمتی می‌رود که دیگر امکان محدود‌کردن فضای ارتباطی وجود ندارد و در این فضا لازم است ما نوعی تجدید‌نظر داشته باشیم.

معزی - دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی دولت - هم دیگر سخنران این مراسم بود که در صحبت‌های خود از تلاش دولت برای فیلتر‌نکردن شبکه‌های اجتماعی یاد کرد و افزود: خیلی‌ها تلاش دولت در این زمینه را به شیوه‌ی سیاسی برداشت کرده و با آن برخورد جناحی داشتند این موضوع باعث شد تا یک فضای دوقطبی ایجاد شود اما نگاه‌های تنگ در این حوزه باید بدانند آنچه در این زمینه در دنیا اتفاق می‌افتد متفاوت است و ما توان مقاومت در برابر این تحولات را نداریم.

وی ادامه داد: اگر توانی برای کنترل این فضا وجود دارد نمی‌توان آن را محدود کرد بلکه باید آن را رها کنیم و در این مسیر خود را به سیر جریان بسپاریم. اکنون در کشور‌های مختلف قوانینی برای این فضا تعیین شده و ما هم باید تلاش کنیم چنین شرایطی ایجاد کنیم، چرا که این راهکار، راهکار درستی نیست که صرف این‌که در این فضا امکان کنترل وجود دارد آن را محدود کنیم.

محمود واعظی - وزیر ارتباطات - نیز سخنران بخش پایانی این مراسم بود که در صحبت‌های خود اظهار کرد: لازم است در دایره روابط عمومی یک بانک اطلاعاتی قوی وجود داشته باشد تا در موارد متعدد اخباری که اعلام می‌شود براساس مستندات و عدد و رقم و تحلیل باشد.

وی همچنین به قرار‌گرفتن فناوری‌های روز در خدمت کار روابط عمومی اشاره کرد و گفت: بخش عمده‌ای از این موضوع در اختیار این وزارتخانه است و من فکر می کنم استفاده صحیح از این امکانات سرعت و قدرت ما را افزایش خواهد داد.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به روابط عمومی‌های حاضر در مراسم عنوان کرد: ما باید به حقوق مردم و جامعه احترام بگذاریم و این روند درستی نیست که به واسطه حضور در دولت خود را قیم مردم فرض کنیم.

واعظی در ادامه‌ی صحبت‌های خود به بحث‌های رسانه‌ای اشاره کرد و با تاکید بر لزوم انتقاد‌پذیری مدیران گفت: البته باید مرز بین انتقاد و تخریب مشخص باشد، اما حتی اگر رسانه‌ها به تخریب ما پرداختند ما نباید جواب تخریب را با تخریب بدهیم و البته نباید اجازه داد که مسوولین و عملکرد آنها مورد تخریب قرار گیرند، اما به هرحال متاسفانه مدتی است در فرهنگ رسانه‌ای ما این موضوع وارد شده که فکر می‌کنم این مساله آفت بزرگی است که باید مجلس و قوه قضاییه برای آن تدبیری بیندیشند.

منبع: ایسنا

 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
پمپئو: احتمالا ایران پشت حادثه فجیره استپمپئو: احتمالا ایران پشت حادثه فجیره است

وزیر خارجه آمریکا در نشست استماع کنگره مدعی شد که احتمالا ایران پشت حمله به نفتکش‌ها در بندر الفجیره امارات بوده است

news-left-2
  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X