سیمرغسیمرغ

وزیر نیرو گفت: ما به دلیل افزایش جمعیت و نیازها از یک طرف و محدودتر شدن منابع از طرف دیگر نیازمند نگاه جدید حقوقی به مساله آب هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، چیت‌چیان در اجلاس شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی که در وزارت نیرو برگزار شد، اظهار کرد: عده‌ زیادی از محققان تاریخی بیان کردند در مشرق زمین اصلی‌ترین دلیل به وجود آمدن دولت، مدیریت مساله آب بوده است بنابراین دولت‌ها برای کنترل و نظم بخشیدن به موضوع مدیریت آب به وجود آمده‌اند در حالیکه در مغرب زمین مدیریت زمین‌ها مساله بود.

وی با بیان اینکه مساله آب با زندگی و حیات ملت ارتباط تنگاتنگی دارد، گفت: در طول تاریخ بسیاری از شهرها را داشته‌ایم که به دلیل کاهش منابع آب تمدن‌شان منقرض شده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه بیش از 55 درصد آبی که در کشور مصرف می‌شود از حوزه زیرزمینی برداشت می‌شود و 45 درصد آن از آب‌های سطح‌الارضی است، توضیح داد: در بخش آب زیرزمینی دو لایه متفاوت ذخایر استاتیک و دینامیک داریم که اگر از ذخایر دینامیک برداشت شود در نتیجه بارش سال‌های بعد و نفوذ آب قابل تجدید است اما برداشت از ذخایر استاتیک قابل جبران نیست.

چیت‌چیان با اشاره به اینکه از کل 500 میلیارد متر مکعب ذخایر استاتیک آب‌های زیرزمینی طی 40 سال اخیر 110 میلیارد متر مکعب برداشت کرده‌ایم که این روند با شدت ادامه دارد، گفت: به طور مثال در برخی نقاط که در گذشته در عمق 20 متری به آب می‌رسیدیم الان در عمق بالای 400 متری به آب می‌رسیم.

وی با اشاره به اینکه مشکلات حوزه آب تعارضات اجتماعی بسیار وسیعی نیز به وجود می‌آورد، گفت: تعارضات اجتماعی بسیار وسیعی به دلیل محدودیت منابع آب‌ها میان استان‌ها، شهرها و روستاها به وجود آمده است. به طور مثال مشکلات حوزه زاینده‌رود بین سه استان خوزستان، چهارمحال و بختیاری و اصفهان کشمکش‌هایی را ایجاد کرده است که این تعارضات حتی به سطح شهرهای یک استان هم می‌رسد.

وزیر نیرو با بیان اینکه در مساله آب با موضوع چند بعدی اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و امنیتی روبرو هستیم که بسیار پیچیده است، افزود: به دلیل افزایش جمعیت و نیازها و محدودتر شدن منابع نیازمند نگاه جدید حقوقی به مساله آب هستیم.

چیت‌چیان خاطرنشان کرد: امروز مساله آب نه تنها با مدیریت تقاضا قابل حل نیست بلکه شاید مجبور به مدیریت تخصیص شویم که باید در چارچوب قوانین و مقررات انجام شود.

وی با اشاره به اینکه کشورمان دارای ذخایر نفتی و گازی است و امروز برای ما محدودیت انرژی ملموس نیست، اظهار کرد: به طور کلی باید بدانیم که منابع انرژی محدود است و نسل امروز حق ندارد به ضرر نسل‌های آینده به هر میزان از انرژی استفاده کند و کسی حق ندارد به این دلیل که پول بنزین، برق و یا هر منبع انرژی را می‌پردازد به هر میزان از این منابع استفاده کنند و آلودگی ناشی از استفاده از انرژی را وارد جامعه کنند.

وزیر نیرو همچنین به مسائل کیفری در حوزه آب اشاره کرد و گفت: به طور مثال کارخانجات اشتراکات آبی دارند و فاضلاب دفع می‌کنند و کشاورزان نیز از کود و سمومی استفاده می‌کنند که در آب حل می‌شود و به منابع آب سرازیر می‌شوند و باید قوانین و مقرراتی برای چگونگی استفاده از منابع آبی در این رابطه نیز داشته باشیم.

چیت‌چیان تاکید کرد: مساله آب به کل ملت مربوط است و آینده کشور و نسل‌های بعدی را تحت تاثیر قرار می‌دهد پس نیاز است که به طور جدی به راه‌حل‌هایی برای معضل آب بپردازیم.

منبع: ایسنا

 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
قیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شدقیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شد

همزمان با کاهش قیمت ها در بازار آزاد و البته کاهش چند مرحله ای قیمت ها در صرافی های بانکی، هم اکنون قیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شده است

news-left-2
  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X