وزیر نیرو گفت: اولویت اول در تخصیص منابع آب، تامین آب شرب مردم است و در صورت ضرورت، نیازهای این بخش از بخش‌های دیگر همچون کشاورزی و صنعت تامین خواهد شد.

به‌گزارش ایسنا، حمید چیت‌چیان در حاشیه اجلاس شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی که در وزارت نیرو برگزار شد، با اشاره به کاهش موثر بارندگی در کشور اظهار داشت: از ابتدای مهرماه سال 93 تا امروز میزان بارندگی 17 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است؛ در استان‌هایی همچون خوزستان میزان کاهش بارندگی 45 درصد بوده و بدون مدیریت مصرف قادر به مدیریت صحیح منابع آب نخواهیم بود.

وی ادامه داد: از تمامی هم‌وطنان می‌خواهیم چه در بخش صنعت، چه در کشاورزی و چه در منازل خود بر مصرف آب کنترل لازم را داشته باشند تا با مدیریت مصرف تابستان امسال را بدون مشکل سپری کنیم.

چیت‌چیان با بیان اینکه اولویت اول در تخصیص منابع آب، تامین آب شرب مردم است، ادامه داد: در شهرهایی مثل کرمان مشکلات جدی در تامین نیاز آب شرب مردم داریم و برای تامین این نیازها حتی چاه‌های آب کشاورزی را اجاره کرده‌ایم تا به شبکه انتقال دهیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: در بخش‌های دیگر کشور نیز هر جا با مشکل تامین آب شرب مواجه شویم ناچار خواهیم بود از تخصیص آب به دیگر بخش‌ها کم کنیم.

وی با بیان اینکه اگر در بخش شرب و خانگی 20 درصد صرفه‌جویی انجام شود هیچ مشکلی در تابستان نخواهیم داشت، گفت: هم‌وطنان با اندکی تغییر در رفتارهای مصرفی و استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف می‌توانند 20 تا 25 درصد مصرف خود را کاهش دهند.

چیت‌چیان با اشاره به شیوه‌های کاهش مصرف در بخش کشاورزی، ادامه داد: هم‌اکنون در مزارعی که شیوه آبیاری خود را از غرقابی به قطره‌ای تغییر داده‌اند، 50 درصد صرفه‌جویی در مصرف آب انجام می‌شود و یا در کشت گلخانه‌ای میزان صرفه‌جویی در مصرف 94 درصد است و کشاورز با 6 درصد آب مورداستفاده در آبیاری غرقابی، مساحت معینی را آبیاری می‌کند.

وزیر نیرو در پایان گفت: 10 درصد صرفه‌جویی در بخش کشاورزی با تدابیر بسیار ساده قابل انجام است.

منبع: ایسنا

 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
زلزله ۴.۱ریشتری ازگله را لرزاند زلزله ۴.۱ریشتری ازگله را لرزاند

زلزله ای به بزرگی 4.1 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 22 و 56 دقیقه و 43 ثانیه شنبه شب شهر مرزی ازگله از توابع استان کرمانشاه را لرزاند

 
X