مچ‌ گیری علی لاریجانی در صحن علنی مجلس

بررسی ایرادهای شورای نگهبان به موادی از لایحه برنامه ششم توسعه، جلسه علنی امروز-سه شنبه، 26 بهمن- را به خود اختصاص داد.

یارانه احزاب حذف شد

 در جریان بررسی این ایرادها، نمایندگان در قامت موافق و مخالف در مورد پیشنهادهای اصلاحی، به بیان نظر پرداختند. در این میان برخی از اظهار نظرها با حاشیه‌هایی همراه بود.محبی نیا نماینده‌ای بود كه وقتی تریبونش برای مخالفت با اصلاح عبارتی یكی از مواد باز شد، چون پیش از او نادر قاضی پور به عنوان موافق سخن گفته بود، به شوخی گفت: هر چند مخالفت با آقای قاضی پور كراهت دارد. اما بنده نظر خودم را می‌گویم.

در ادامه اصلاح مواد، وقتی رئیس مجلس تلاش می‌كرد، نمایندگان را به سمت رای دادن ترغیب کند، خطاب به نمایندگانی كه رأی نمی‌دادند، گفت: بعضی از برادرها پشت شان را به ما می كنید، فکر می‌کنید نمی‌شناسمتان؟(خنده) شناختیمتان، بفرمایید رای بدهید.

 

بالاخره یارانه احزاب حذف شد

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق درخصوص لایحه برنامه ششم توسعه جهت تامین نظر شورای نگهبان نمایندگان مجلس با اصلاح موادی از لایحه مذکور موافقت کردند.براین اساس نمایندگان با اصلاح بند 12 ماده 120 لایحه برنامه ششم توسعه با 146 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس بند الحاقی 12 اصلاحی ماده 120 ، آمده است؛ (ماده الحاقی 4) دولت موظف است برنامه ریزی های لازم جهت توسعه سیاسی را به گونه ای طراحی نماید که تا پایان اجرای قانون برنامه ششم، احزاب و تشکل های سیاسی مطابق ضوابط قانونی که به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد، مورد حمایت قرار گیرند.

پیش از این در مصوبه مجلس عبارت « و یارانه آنها مطابق بودجه سنواتی بر اساس آیین نامه ای تخصیص می یابد که به پیشنهاد وزارت کشور به تصویب هیئت وزیران می رسد.» وجود داشت که به منظور تامین نظر شورای نگهبان حذف شد.

 

منبع: خبرآنلاین