news-top-1

کارشناسان دولتی معمولا هرگاه به دنبال یک منبع مالی مطمئن برای تأمین بودجه طرح‌های خود هستند، به اخذ عوارض از محل فروش بنزین فکر می‌کنند

مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

چندی است زمزمه‌های لزوم افزایش قیمت بنزین در كشور به گوش می‌رسد. هربار گروهی در این رابطه صحبت می‌كنند و به نظر می‌رسد این سخنان تلاش‌هایی در راستای ‌آماده‌كردن اذهان عمومی برای افزایش قیمت بنزین باشد. جدیدترین اظهارات مربوط به مهرداد تقی‌زاده، معاون وزیر راه وشهرسازی، است كه به ایلنا گفته است: برای کاهش تعداد تلفات و سوانح جاده‌ای از 16 هزار کشته به 9 هزار کشته در 10 سال،‌ برنامه‌هایی تدوین کرده‌ایم که تحقق آن به اعتبارات 280 هزار میلیاردتومانی نیاز دارد. او از انجام مطالعاتی مبنی‌بر اینکه خودروهای تولید داخل چه سهمی در بروز سوانح جاده‌ای دارند، خبر داده و اعلام نتایج نهایی این طرح را به یك ماه آینده موكول كرده است.

تقی‌زاده در این گفت‌وگو درباره محل تأمین 280 هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح كاهش تلفات جاده‌ای، پیشنهاد افزایش قیمت بنزین را مطرح كرده است. به گفته او، اگر دولت نتواند 280 هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز را تأمین کند، نباید از ما انتظار کاهش تعداد تلفات ناشی از سوانح جاده‌ای را داشته باشد.

مردم توان پرداخت هزینه بیشتر  را ندارند

در حالی پیشنهاد افزایش قیمت بنزین از سوی معاون وزیر راه مطرح می‌شود كه كوروش كرم‌پورحقیقی، دبیر كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با «شرق» بیان می‌كند: در این شرایط اقتصادی مردم تحمل افزایش قیمت بنزین را ندارند.

او ادامه می‌دهد: به‌عنوان یك نماینده پیشنهادی را كه از سوی همكارانم یا دولت مطرح می‌شود بررسی می‌كنم. اگر پیشنهادات كارشناسی‌شده و منافع ملی را در نظر گرفته باشند، ‌همچنین رضایتمندی مردم در آن باشد، با آن پیشنهاد موافقت می‌كنم.

او به این پرسش كه آیا افزایش قیمت بنزین در كاهش سفرها و تلفات جاده‌ای مؤثر بوده است یا خیر، این‌گونه پاسخ می‌دهد: این مسئله به بررسی كارشناسی نیاز دارد. من تاكنون چنین مطالعه‌ای ندیده‌ام. باید بررسی داشته باشیم و از مشاورانم در این ارتباط كمك بگیرم.

دبیر كمیسیون انرژی همچنان از تصمیم مجلس برای مخالفت با افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه سال 97 دفاع می‌كند و بر این باور است كه در آن مقطع، شرایط زندگی مردم به نحوی نبوده كه بتوانند افزایش بهای بنزین را تحمل كنند. او درباره شرایط كنونی اقتصادی مردم هم همین نظر را دارد، اما تأكید می‌كند: اگر پیشنهاددهندگان لایحه‌ای به مجلس بیاورند كه دلایل قانع‌كننده و كافی در آن باشد و پیشنهادشان در جهت تقویت نظام جمهوری اسلامی و رضایتمندی آحاد مردم باشد، بدون شك نظر خود را تغییر خواهم داد.

او تأكید می‌كند: تشخیص فعلی من این است كه با هرگونه افزایش قیمت بنزین مخالف هستم، مگر اینكه همكاران من و مسئولان مربوطه دلایلی بیاورند كه نظر من را رد كند. آنچه ما در مجلس تصمیم می‌گیریم، وحی منزل نیست. مجلس منعطف است و براساس نیاز جامعه قوانین را تصویب می‌كند و اگر قوانین به اصلاح نیاز داشته باشند، حتما اصلاحات لازم انجام می‌شود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: sharghdaily.ir


 نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار
احتمال میانجیگری چین بین ایران و عربستاناحتمال میانجیگری چین بین ایران و عربستان

پس از بازگشت هیئت بلندپایه از جمهوری اسلامی ایران از چین، ولی‌عهد عربستان سعودی امروز وارد چین شد؛ مسئله‌ای که شاید برای میانجیگری پکن بین ریاض و تهران باشد

news-left-2
 
sabacode-728*90-970309 top mobile only
X