اعلام بانک مرکزی از ادامه روند رشد تورم در هفت ماه ابتدایی امسال حکایت دارد، آخرین نرخ ثبت شده ۱۵.۹ درصد درمهرماه است

نرخ تورم


بانک مرکزی از رشد تورم در تمامی شاخص‌ها خبر داده است؛ بنابر این گزارش تورم در ۱۲ ماه منتهی به مهرماه ۱۳۹۷ نسبت به ۱۲ ماه منتهی به مهرماه سال قبل ۱۵.۹ درصد است. این نرخ در قیاس با ۱۳.۵ درصد شهریورماه ۲.۴ درصد افزایش دارد.

همچنین تورم ماهانه ۴.۶ درصد و تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص نسبت به مهرماه سال قبل) ۳۶.۹ درصد اعلام شده است.

در حالی گزارش بانک مرکزی نشان از رشد تورم در مهرماه دارد که بررسی روند آن از ابتدای امسال بیانگر قرار گرفتن آن در مسیر روبه رشده بوده که عمدتا به دلیلی نوسان ارزی در ماه‌های اخیر اتفاق افتاده است. نرخ تورم از ابتدای امسال تا کنون حدود ۶.۷ درصد افزایش یافته و از ۹.۲ به ۱۵.۹ درصد رسیده است.

نرخ تورم در مهر ۹۷ اعلام شد

در بین گروه‌های کالایی و خدمانی نیز بالاترین سطح تورم به دخانیات با ۴۷.۸ درصد و تفریح و امور فرهنگی با ۲۹.۴ درصد اختصاص دارد.

نرخ تورم در مهر ۹۷ اعلام شد
اما در روز‌های اخیر مرکز آمار نیز به عنوان مرجع رسمی اعلام آمار تورم گزارشی منتشر کرد که به روال معمول نشان از اختلاف نرخ با بانک مرکزی داشت؛ به گونه‌ای که تورم سالانه ۱۳.۴ درصد، ماهانه ۷.۱ درصد و نقطه به نقطه ۳۲.۸ درصد اعلام شد.

البته این بار نرخ تورم ماهانه اعلامی مرکز آمار حدود ۳.۳ درصد بالاتر از نرخ بانک مرکزی اعلام شده، چراکه بانک مرکزی معتقد است به دلیل کاهش نوسان ارز نرخ تورم ماهانه برای این ماه کاهش داشته است.گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:isna.ir

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X