بحران مالی سال گذشته دارايی ‌های مالی جهان را به ارزش 12 ميليارد دلار نيست و نابود كرد و به همین خاطر تعداد میلیونرها را یك پنجم كاهش داد.
 
به نقل از همشهری آنلاين ، ولت آنلاین گزارش داد، به این ترتیب دارایی‌های جهانی 11.7 درصد كاهش یافت كه این امر برای اولین بار است پس از سال 2001 رخ می‌دهد.
آمریكای شمالی بیشترین ضربه را از ناحیه سقوط بازارهای بورس خورد، به طوری كه در آنجا در سال 2008 حدود 22 درصد دارایی‌ها كاهش یافتند. در اروپا این رقم 5.3 درصد بود. اینها نتیجه تحقیق گروه مشاوره بوستون (BCG) است كه با عنوان "ثروت جهانی 2009" منتشر شده است.
مولفان این تحقیق انتظار دارند تا سال 2013 طول بكشد تا دارایی‌ها در سراسر جهان دوباره به ارزش خود در ابتدای سال 2008 برسند. مسوولیت این زیان به طور ویژه متوجه سقوط آزاد بورس‌هاست و به همین خاطر كشورهایی كه اشخاص خصوصی سرمایه‌گذاری زیادی در بورس كرده بودند، بیشتر زیان دیدند.
به خاطر زیان قابل توجه در آمریكا و كانادا تسهیم دارایی‌ها در سراسر جهان تغییر كرد، به طوری كه ارزش دارایی‌های خصوصی در اروپا و روسیه در پایان سال گذشته میلادی به 32.7 میلیارد دلار رسید. به همین خاطر این قاره به منطقه‌ای تبدیل شد كه بیشترین دارایی‌های مالی را در اختیار دارد. میزان دارایی‌ها در آمریكای شمالی به 29.3 میلیارد دلار رسید. دارایی‌های مالی در گردش در سراسر جهان به 92.4 میلیارد دلار بالغ می‌شود. آمریكای جنوبی تنها منطقه‌ای بود كه در سال گذشته میلادی میزان دارایی‌های آن سه درصد افزایش یافت.
در محاسبه دارایی‌ها فقط دارایی‌های مالی از حساب‌های بانكی گرفته تا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد توجه قرار می‌گیرند. دیگر دارایی‌ها همچون دارایی شركت‌ها، اموال منقول، اشیای زینتی یا هنری به حساب نمی‌آیند.
با توجه به میزان دارایی‌ها، می‌توان نتیجه‌گیری كرد شمار میلیونرها در سال گذشته به شدت كاهش یافته است. ابتدای 2008 در سراسر جهان 11 میلیون خانوار بودند كه بیش از یك میلیون دلار دارایی داشتند؛ تا پایان سال فقط 9 میلیون خانوار از این تعداد باقی می‌ماند.
در انگلیس كاهش این تعداد به ویژه شدید بود، در این كشور شمار میلیونرها در طول امسال تقریبا نصف می‌شود. در ایالات متحده در سال 2008 حدود چهار میلیون میلیونر وجود داشت. بدین ترتیب ایالات متحده كشوری است كه بیشترین تعداد میلیونر را دارد و پس از آن ژاپن، چین، آلمان و انگلیس قرار گرفته‌اند.
در آلمان تا پایان 2008 حدود 375 هزار خانوار بیش از یك میلیون یورو دارایی مالی داشتند كه 14 درصد كمتر از آغاز آن سال بود. بیشترین انباشتگی تعداد میلیونر را سنگاپور داشت كه تقریبا یك دهم خانوارها از این طبقه خارج شدند. پس از آن سوییس بود كه 6.6 خانوارهای میلیونرش را از دست داد و در رتبه بعدی كویت با از دست دادن 5.3 میلیونرهایش قرار داشت.
گرچه خانوارهای پولدار در سال گذشته پول زیادی از دست دادند و خانوارهای دارای دارایی‌های اندك، ارزش دارایی‌های‌شان دستكم دو درصد افزایش یافت، اما تسهیم دارایی‌های مالی تقریبا دست نخورد. فقط 0.6 درصد همه خانوارها در سراسر جهان از دسته‌بندی میلیونرها خارج شدند، اما آنها 35.6 درصد كل دارایی‌های مالی خصوصی را در اختیار خود دارند.
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:hamshahrionline.ir
 
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X