معامله‌گران بازار سهام در این روزها شاهد سنگینی کفه عرضه نسبت به تقاضا هستند. با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی سال، کمبود نقدینگی در بازار سهام مشهود است و امروز بانکی‌ها باز هم تاثیر کاهنده بر شاخص‌های بازار داشتند

بورس در برابر پول کوتاه آمد

در روز گذشته تعدادی از سهم‌های کوچک در بورس تهران با افزایش قیمت مواجه شدند اما این رشد به دلیل کاهش قیمت سهم‌های شاخص ساز موجب نشد که نماگر اصلی بازار سرمایه در تراز بالاتری قرار گیرد.

کارشناسان دلیل افت‌های این روزهای بازار سهام را بیشتر به عدم وجود نقدینگی در این روزها می‌دادند، چراکه سهامداران برای به دست آوردن نقدینگی بیشتر اقدام به عرضه می‌کنند و سنگینی کفه تقاضا نسبت به تقاضا سبب کاهش نماگرهای بازار می‌شود.

امروز با افت قیمت‌ها در بسیاری از سهم‌ها، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۶۶۲ واحد افت کرد و به رقم ۱۵۷ هزار و ۳۱۱ واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم وزن هم جهت با شاخص کل با ۳۹ واحد کاهش مواجه شد و به رقم ۲۹ هزار و ۷۱۶ واحدی رسید.

شاخص آزاد شناور با ۹۵۰ واحد کاهش رقم ۱۷۴ هزار و ۱۷۳ را تجربه کرد. و شاخص بازار اول و دوم هر یک به ترتیب ۶۲۳ و ۶۷۴ واحد افت کردند.

امروز نمادهای در گروه بانکی، معدنی، خدمات فنی و مهندسی و تعدادی از پالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها و فلزی‌ها روی شاخص‌های بازار سهام تأثیر داشتند و اکثراً سعی کردند که این شاخص‌ها را به سمت پایین هدایت کنند.

در رأس این شرکت‌ها نماد معاملاتی بانک ملت بیش از ۸۷ واحد تأثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار سرمایه داشت. پس از آن گروه مبنا، بانک تجارت و پالایش نفت اصفهان هر کدام به ترتیب ۷۳،۵۶ و ۴۷ واحد تأثیر کاهنده روی شاخص‌ها داشتند.

در طرف مقابل معدنی و صنعتی گل گهر با ۷۰ واحد تأثیر افزاینده سعی کرد شاخص‌ها را در سطح بالاتری نگه دارد. در عین حال پتروشیمی پردیس و پتروشیمی خارک هر کدام با اختلاف معناداری از معدنی و صنعتی گل گهر سعی کردند شاخص‌های بازار را حمایت کنند.

در گروه استخراج کانه‌های فلزی قیمت سهم‌ها عمدتاً کمتر از دو درصد نوسان داشت بیشتر سهم‌های این گروه حدود یک درصد کاهش قیمت را تجربه کردند. در این گروه ۲۳ میلیون سهم به ارزش حدود ۱۲ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در عین حال در گروه محصولات شیمیایی نوسان قیمت سهم‌ها اکثراً کمتر از یک درصد بود. در این گروه شاهد معامله ۱۲۴ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۴۲ میلیارد تومان بودیم.

بانکی‌ها که مدتی است نقش ویژه‌ای در معاملات بازار سرمایه ایفا می‌کند امروز نیز با کاهش قیمت مواجه شدند و تنها یک نماد در این گروه توانست کمتر از یک درصد رشد را تجربه کند.

خودرویی‌ها نیز امروز عمدتاً با کاهش قیمت مواجه شدند؛ هر چند که تعدادی از سهم‌ها در این گروه توانستند رشد بیش از چهار درصد را داشته باشند. در این گروه ۲۲۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در آخرین روز معاملات بورس تهران در این هفته برخلاف روز گذشته گروه‌های کوچک نیز با کاهش قیمت مواجه شدند. در گروه مواد و محصولات دارویی اکثر سهم‌ها امروز با افت قیمت رو به رو شد.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۴۰۷ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به رقم ۱.۵ میلیارد سهم و اوراق مالی را تجربه کرد. تعداد معاملات این بازار رقم ۱۵۸ هزار و ۷۴۲ را تجربه کرد.

آیفکس نیز امروز با ۱.۲۳ واحد رشد به رقم ۱۹۳۵.۹۵ را تجربه کرد. ارزش معاملات فرا بورس ایران به رقم ۴۲۹ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این بازار عدد یک میلیارد سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X