افزایش قیمت پیاز داستان امروز نیست؛ تقریبا یکی ماهی می‌شود که شروع شده و با وجود خبر‌هایی درباره عادی شدن بازار، به نظر می‌رسد همچنان ادامه دارد. در بازار جایی که عدد‌ها بدون رودربایستی بین خریدار و فروشنده عادی مطرح می‌شود، برای پیاز قیمت‌های متفاوتی مطرح است

یک قدم مانده تا موز!

از پنج، شش هزار تومان میادین میوه‌ و‌ تره‌بار گرفته تا ۱۴،۱۵ هزار تومان برای بسته‌بندی‌های لوکس توزیع شده در سوپرمارکت‌ها. این آخری یعنی ۱۴،۱۵ هزار تومان قیمت یک کیلو موز خوب است. میوه‌ای که برای ما ایرانی‌ها در روز و روزگاری نچندان دور متر و معیار لوکس بودن به حساب می‌آمد.

افزایش قیمت پیاز و خبرش باعث شده بعضی‌ها صبح زود برای خرید بیرون بروند تا آن را ارزان‌تر تهیه کنند. احتمالا باید تصویر معروفی را که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود را دیده باشید. حدس می‌زنیم مال یکی از بازار‌های میوه‌وتره‌باتر متعلق به شهرداری باشد. روی یک پارچه نوشته‌اند محل عرضه پیاز طرح تنظیم بازار و عدد ۴۳۲۰ تومان را به عنوان قیمت ذکر کرده‌اند. عکس خوب و باکیفیتی نیست، اما می‌تواند در آن داربست‌هایی را که باعث می‌شوند آدم‌ها مرتب و منظم در صف بایستند را به وضوح مشاهده کرد.

آن‌هایی که با دیدن این عکس عصبانی شده‌اند، حق دارند اگر چه در همه میادین میوه‌و‌تره‌بار اوضاع بد نیست. در این مراکز فروش که زیر نظر شهرداری فعالیت می‌کنند محصولات با حداکثر کیفیت عرضه نمی‌شوند، اما قیمت منصفانه برای مردم به انگیزه‌ای بزرگ تبدیل شده است.

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهند پیاز در میادین شهرداری با قیمت پنج تا شش هزار تومان عرضه می‌شود. این قیمت همه انواع پیاز، از پیاز زرد گرفته تا پیاز سفید و پیاز قرمز را شامل می‌شود، اما مشتریان میدان میوه‌وتره‌بار می‌گوید اگر دیر بجنبید موجودی تمام می‌شود و فروشنده‌ها خیلی راحت می‌گویند نداریم.

فروشگاه‌های خرده‌فروشی موجود در شهر یک گزینه دیگر برای خرید پیاز هستند. با اینکه خبر افزایش قیمت پیاز مثل توپ صدا کرده، اما هنوز پیاز‌ها را آن پایین می‌ریزند، کنار رفیق قدیم‌شان سیب‌زمینی. اوضاع قیمت از بالا تا پایین شهر و مغازه به مغازه متفاوت است. بالاخره باید انصاف فروشنده را در نظر گرفت. بعید است به مشتری بگویند، اما مثل بقیه محصولات پیاز را هم براساس میزان کیفیت درجه‌بندی می‌کنند.

در بسیاری از میوه‌فروشی‌ها الان پیاز درجه ۲ حدودا کیلویی ۱۰ هزار تومان فروخته می‌شود و قیمت پیاز درجه یک حدود ۱۳ هزار تومان است. البته در بعضی مناطق (شبیه همان جایی که گوجه را ارزان می‌فروختند) می‌توان پیاز درجه ۲ را حدود ۹ هزار تومان خرید یا با ۱۰ هزار تومان یک کیلو پیاز سفید درشت جدا کرد، اما پیازی که واقعا پیاز باشد و اگر آن را با خودتان به خانه ببرید، خانم خانه توبیخ‌تان نکند، دور و بر ۱۲، ۱۳ هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت انواع لوکس‌تر با ظاهر شیک و پیک از محدوده ۱۴ هزار تومان عبور می‌کند. چنین پیازی را به عنوان پیاز VIP می‌فروشند. به هر حال موعد گرانی است و آدم چه چیز‌ها که نمی‌بیند.

بخش عجیب ماجرا مقایسه قیمت فعلی پیاز با بقیه میوه‌ها و صیفی‌جات است. موز را از قدیم به عنوان میوه لوکس می‌شناسیم، چون تقریبا به شکل کامل از خارج به کشور می‌آید. موز هم انواع مختلفی دارد. نمونه‌های لک‌دار و سیاه شده‌اش را برای استفاده در شیرموز توصیه می‌کنند و بعضی فروشگاه‌های آنلاین از ذکر این نکته ابایی ندارند. قیمت این نوع موز چیزی حدود ۹ تا ۱۰ هزار تومان است. موزی که ظاهر بهتری دارد و می‌توان آن را بدون شرمندگی جلوی مهمان رودربایستی‌دار گذاشت حدود ۱۱ تا ۱۳ هزار تومان فروخته می‌شود و بالاخره وقتی دست روی بهترین نوع موز، از آن‌هایی که فروشنده‌ها برچسب VIP را رویش گذاشته‌اند و در رنگ زردش می‌درخشد باید حدود ۱۴ هزار تومان خرج کنید. تقریبا به قیمت یک کیلو پیاز!

اشتباه نکنید. هنوز خیلی مانده تا پیاز و موز به شیاطین بزرگ بازار میوه تبدیل شوند. در این بازار شاهد فروش بسته‌های ۵۰۰ گرمی شاه بلوط به قیمت ۴۰ هزار تومان هستیم، یک کیلو آلو سیاه را ۸۵ هزار تومان می‌فروشند، قیمت بسته ۳۰۰ گرمی آووکادو تولید کشور کنیا ۳۰ هزار تومان است و قیمت سیب سبز خارجی تا ۴۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

در همین بازار قیمت پاپایا برزیلی اصل دانه‌ای ۸۵ هزار تومان، استارفروت دانه‌ای ۴۰ هزار تومان، بسته ۲۵۰ گرمی پشن فروت ۴۵ هزار تومان، دراگون فروت دانه‌ای ۸۵ هزار تومان و دوریان بزرگ کامل با پوست ۴۶۰ هزار تومان است. واقعا در چنین وضعیتی چطور دلتان می‌آید به پیاز کیلویی ۱۴ هزار تومان بگویید گران؟

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: fararu.com

 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X