شاخص بهای مصرف‌کننده از نگاه مرکز آمار ایران، به ۱۲ گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شود، که هر کدام با توجه به اهمیت خود دارای وزن مشخصی است. یکی از نکات قابل‌توجه در این گزارش منفی شدن تورم ماهانه خوراکی‌ها در خردادماه است

تورم ۳۷درصدی خرداد؛ کالا‌های اساسی ارزان شد

گزارش مرکز آمار ایران در خردادماه نشان می‌دهد تورم از قله نقطه‌ای خود برگشته است.

تغییرات شاخص بهای مصرف‌کننده در ۱۲ ماه منتهی به خردادماه سال‌جاری نسبت به ۱۲ ماه منتهی به خردادماه سال قبل است. آمارهای این گزارش نشان می‌دهد که اگرچه از سطح تورم نقطه‌به‌نقطه و ماهانه کاسته شده است، اما تورم متوسط روند افزایشی را ثبت کرده است.

این نرخ از ۲/ ۳۴ درصد در اردیبهشت‌ماه به ۶/ ۳۷ درصد افزایش یافته است. البته این آمار به‌دلیل حافظه ۲۴ ماهه با تاخیر نسبت به تورم ماهانه و نقطه‌به‌نقطه، تغییرات را منعکس می‌کند و این روند افزایشی با توجه به تغییرات ماه‌های قبل طبیعی است. در صورت تداوم کاهش تورم نقطه‌به‌نقطه تورم متوسط نیز نزولی خواهد شد.

تورم منفی در خوراکی‌ها

شاخص بهای مصرف‌کننده از نگاه مرکز آمار ایران، به ۱۲ گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شود، که هر کدام با توجه به اهمیت خود دارای وزن مشخصی است. یکی از نکات قابل‌توجه در این گزارش منفی شدن تورم ماهانه خوراکی‌ها در خردادماه است. در این ماه به‌طور متوسط به میزان ۳/ ۰ درصد از سطح تورم کاسته شده است. اگرچه تورم نقطه‌به‌نقطه خوراکی‌ها به میزان ۵/ ۷۴ درصد ثبت شده است.

بیشترین کاهش ماهانه در گروه سبزیجات گزارش شده که طی یک ماه به میزان ۱/ ۷ درصد از سطح قیمتی آن کاسته شده است. همچنین افت ماهانه قیمت میوه نیز به میزان ۲/ ۲ درصد ثبت شده است. در خردادماه به میزان ۶/ ۰ درصد نیز از قیمت گوشت قرمز و گوشت ماکیان کاسته شده است؛ بنابراین اغلب کالاهای اصلی سفره خانوار با تورم منفی روبه‌رو بوده است. نکته قابل‌توجه افزایش ۵/ ۴ درصدی سطح قیمت نان در خردادماه بوده است. اگر این افزایش در خردادماه ثبت نمی‌شد، شدت کاهش تورم در خوراکی‌ها بیشتر از شرایط کنونی بود.

در خردادماه سال‌جاری تورم بخش مسکن نیز به میزان ۴/ ۱ درصد ثبت شده است که با توجه به نزدیک شدن به فصل جا‌به‌جایی‌ها یک تورم متوسط است. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه بخش مسکن نیز به میزان ۲۶ درصد ثبت شده است. به‌طور کلی، بیش از نیمی از وزن اصلی شاخص بهای مصرف‌کننده بر دوش گروه مسکن و خوراکی‌هاست و سایر گروه‌ها نیمی دیگر از وزن این شاخص را تشکیل می‌دهند. به بیان دیگر، اهمیت این دو گروه به مراتب بیشتر از سایر گروه‌هاست. آمارهای این گزارش نشان می‌دهد که تورم خوراکی‌ها و بخش مسکن در شرایط نرمالی است و ثبات قیمتی در این دو گروه وجود دارد.

با نگاهی به سایر گروه‌ها نیز مشاهده می‌شود که نوسانات قیمتی به حداقل ممکن رسیده است. به‌عنوان نمونه نرخ تورم ماهانه در بخش بهداشت و درمان به میزان ۴/ ۱ درصد ثبت شده است. حمل و نقل در خردادماه تورم ماهانه ۴/ ۰ درصدی را ثبت کرده است. همچنین بیشترین تورم ماهانه گروه مبل و لوازم خانگی با ثبت رقم ۶/ ۲ درصد بیشترین افزایش قیمت ماهانه در میان گروه‌ها را به نام خود ثبت کرده است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: bartarinha.ir

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین خبر ها

 
X